Arabada Çizikler Nasıl Giderilir | CARABA.NET
Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Eğer bir araç sahibi iseniz en çok karşılaştığınız problemlerden biri çiziklerdir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için caddelerde, sokaklarda, açık alanlarda veya otoparklarda bırakılan araçlar çizilme tehlikesi altındadır. Piyasada bu çizikleri gidermek için çizik giderici sprey, plastik çizik giderici, çizik giderici kalem gibi bir çok ürün bulunmaktadır. Bazen de diş macunu ile çizik giderme, cif ile çizik giderme gibi bilmeden yapılan ve araca zarar verebilen uygulamalar mevcuttur. Araç çizikleri için tavsiyemiz amatör olarak yapılacaksa belli başlı kurallara uyularak yapılmasıdır.

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Aracın temizliğinin yapılması

Araba çizikleri için pasta cila kullanmak yerine kendiniz çizikleri giderecekseniz öncelikle aracınızın dış temizliğini güzelce yapmanız gerekir. Bazen derin çiziklerin içerisinde toz ve küçük taşlar da bulunabilmektedir. Bu sebeple araç su ile güzelce yıkanmalıdır.

Temizlik Sonrası Kurutmanın Yapılması

Araç iyice yıkandıktan sonra güzelce kurutulması da şarttır. Çünkü kaportadaki çiziklere uygulanacak kalemler veya kimyasallar ıslak yüzeylerde istenen sonuçları vermeyebilir. Ayrıca kaporta üzerinde yıkamadan kalan izlerin giderilmesi çiziklerin net olarak görünmesini ve ona göre işlemin yapılmasına olanak verir.

Çizik Giderme İşleminin Doğru Yerlere Uygulanması

Araçtaki çizikler çok farklı yerlerde olabilir. Bu sebeple öncelikli olarak çizik olan bölgelerin tam olarak belirlenmesi, işaretlenmesi gerekir. Çizik kalemi uygulanacak ise çiziklerin yoğun olduğu bölgelere göre uygulanma sıklığı ve derinliği ayarlanmalıdır.

Acele etmeden İşlemlerin Yapılması

Aracın çizikleri giderilirken sakin ve yavaş hareket edilmelidir. Acele etmeden yavaş yavaş o bölgedeki çiziklerin giderilmesine odaklanılmalıdır. Çiziklerin üzeri kapatıldıktan sonra gerekli görülmesi halinde bir süre sonra ikinci bir kat daha aynı işlem uygulanabilir.

Pasta ve Cila Uygulanması

Araç çizikleri için çizik giderici kalem, kimyasallar veya diğer ürünler kullanıldıktan sonra kalan diğer çizikler için uygulanacak en etkili yöntem pastadır. Pasta özel bir karışımdır ve sürülen yerdeki boyayı incelterek çizikleri ortadan kaldırır. Pasta işleminin ardından ortaya mat bir görüntü çıkacaktır. Bu mat görüntüyü de ortadan kaldırmak için cila uygulanabilir ve o bölge parlaklığını kazanarak orjinal haline yakın bir hal alır.

Otomobilinize yapacağınız bu doğru işlemler ile oluşan çizikleri giderebilir aracınızın güzel bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz.