Akıllı Far Asistanı Nedir - Caraba.net - ARABA TUTKUNLARINA
akıllı far sistemi nedir

Akıllı Far Asistanı Nedir

Akıllı Far Asistanı

Günümüzde üretilen son model araçlarda standart donanım olarak sunulmaya başlanan akıllı far asistanı geceleri sürüş güvenliğimizi ve konforumuzu biraz daha artırmaktadır. Bu yazımızda diğer bir ismi de adaptif far sistemi olan akıllı far sistemini sizlere tanıtacağız. Yazımızda akıllı far sistemi nedir, akıllı far asistanı nedir, akıllı far sistemi nasıl çalışır, akıllı far sisteminin özellikleri nelerdir, adaptif far sistemi nedir, adaptif far sistemi nasıl çalışır gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Akıllı far sistemi, akıllı far asistanı ve adaptif far sistemi olarak da bilinmektedir. Sürüş güvenliğinin yanı sıra sürüş konforunu da artıran bu sistem; aracın yolu aydınlatma şeklini sürücü, yol, çevre, diğer araçlar ve hava durumuna göre ayarlamaktadır. Akıllı far asistanının asıl amacı geceleyin az ışıklı veya ışıksız yollarda seyahat ederken, virajlarda ve tepelerde görüş mesafesini artırarak güvenli sürüş sağlamaktır. Bu sistem sürücülere normal farlara göre daha kaliteli bir ışıklandırma sistemi sunar. Örnek verecek olursa sistem viraja yaklaşırken düz ışıklandırma yerine virajın yönüne göre ışığın açısını ve şiddetini ayarlayarak maksimum görüş elde etmenize olanak verir. Yolun haricinde tepeleri ve yol kenarlarını gerektiği anda daha fazla ve geniş aydınlatır. Dolayısıyla yola aniden çıkabilecek canlı veya nesneleri daha erken fark etmemizi sağlar. Bu özellik ile kaza riskleri azaltılmaktadır.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

Akıllı Far Asistanının Çalışma Şekli

Akıllı far sistemi otomatik olarak çalışmaktadır. Daha lüks araçlarda bulunan daha gelişmiş akıllı far sistemlerinde gerektiği durumlarda uzun farlar da sisteme dahil edilmektedir. Bu tür sistemlerde farlar için özel olarak yerleştirilmiş kameralar bulunmaktadır. Bu kameralar sayesinde akıllı far asistanı uzun farlar açıksa ve karşıdan bir araç geliyorsa otomatik olarak uzun farları kapatıp kısa farları açmaktadır.

Akıllı far sistemi içinde bir çok ünite bulunmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi, tekerlek hızını ölçen, direksiyonu takip eden sensörler, farların hareketini sağlayan motor ve lambalar bunlardan bazılarıdır. Sistem sensörleri yardımıyla aracın gittiği yolun, direksiyonun ve virajın açısını, aracın hızını, karşıdaki aracın hızını, yolun ve çevrenin durumu gibi özellikleri algılar. Bu bilgileri elektronik kontrol ünitesinde işleyip ona göre anlık strateji oluşturmakta ve ışıklandırma sistemini ona göre düzenlemektedir.

error: