Araba Temizlerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir - Caraba.net
Arabayı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Araba Temizlerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Araba sahibi olanlar arabalarına karşı bir sorumluluk içinde olur. Bu sorumluluklardan biri de, arabanın temizliği. Bir çok araba sahibi düzenli olarak arabası profesyonel olarak temizletse de araba temizliği ile ilgili bilinmesi gereken konular var. Arabası olan herkesin aklında bir çok soru bulunur; araba ne sıklıkla yıkanmalı, araba yıkamanın püf noktaları, araba yıkamak için hangi malzemeler gerekir, kışın araba yıkanır mı gibi sorular. Arabasını zevk olarak yıkayan kişiler bu tür soruların cevaplarını zaten biliyorlardır. Zaten araba yıkarken en önemli şey, aramayı yıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Araba yıkamak için gerekli malzeme genelde 4 tanedir. Fırça, kurulama ve silme bezi, sabun ve su. Peki aracımızı temizlerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

 

Arabayı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Arabayı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • İlk olarak araba sabah veya akşam üzeri yıkanmalıdır. Öğlen vakti güneş tepede iken araç yıkamak hem bizim için daha zor olacaktır hem de kuvvetli güneş ışığı yıkanan araba da bazı lekeler bırakacaktır.
  • Aracı yıkamaya başlamadan önce direk fırça sürülmemelidir. Eğer kirli arabaya su ile yumuşatma yapmadan fırça sürülürse kaporta üzerinde çizikler oluşabilir.
  • Genelde en sık kullanılan yıkama aparatı fırçadır. Ancak fırçayla araba yıkamak pek sağlıklı değildir. Sürekli fırçayla yıkanan arabalarda boya deformasyonu ve dalgalanmalar sık görülmektedir. Fırça yerine yumuşak bir sünger kullanmak daha uygundur.
  • Araba yıkanırken kullanılan, köpük ve sabun gibi maddelerin ağır kimyasal içermeyenlerinden seçilmelidir. Pril, bulaşık deterjanı veya saniyeler içinde araçtaki kirleri söken kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır. Çamaşır suyu araba boyasına zarar vereceği için çamaşır suyuyla da araç yıkama veya temizleme yapılmamalıdır. Çocuk şampuanları ile araba yıkama, dalinle araba yıkama, saç şampuanı ile araba yıkama gibi eylemlerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine araç şampuanları ve jelleri kullanılmalıdır.
  • Yıkamaya önce tavandan başlanmalı, daha sonra aşağılara inilmelidir. Arabanın jantları ve tekerlekleri ise en son temizlenmelidir. Tekerlek ve jantta oluşan balata tozu, tortu gibi maddeler aracın kaportasını çizebilir.
  • Durulama işlemi mümkünse az tazyikli su ile veya kovayla yapılmalıdır. Makine kompresörlü cihazlarda su tazyiği çok yüksek olduğundan kaporta boyasına zarar verebilir. Bu sebeple, yüksek tazyikli su ile yapılacak durulamalarda boya incelmesi olmaması için durulama tabancası araca uzak tutulmalıdır.
  • Araç içi temizliğinde ise önce paspaslar çıkartılmalıdır. Varsa aracın içine önce hava tutulmalıdır. Daha sonra aracın içinin tümü elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir.
  • Araç içindeki mazgal araları bez veya ince bir fırça yardımıyla güzelce temizlenmelidir.
  • İç temizlikten sonra yapılacak olan parlatma işlemlerinde kullanacağımız parlatıcı maddelerin kimyasal etkisi fazla olmayanlarından kullanılmalı veya doğal parlatıcılar tercih edilmelidir. Güzel bir temizlikten sonra hiçbir parlatıcı kullanmamak da bir seçimdir.

error: