Araçlarda Silecek Arızaları - Caraba.net
Araçlarda Silecek Arızaları
Araçlarda Silecek Arızaları

Araçlarda Silecek Arızaları

Araç kullanırken yağmurlu havalarda en büyük yardımcımız kuşkusuz sileceklerdir. Hele ki bardaktan boşanırcasına yağıyorsa.  Düşünün ki böyle bir havada silecekleriniz arıza yaptı. Ne yapardınız? Bu yazımızda silecekler hakkında bir çok konuya değineceğiz. Silecek nedir, Araçlarda silecek arızaları nelerdir, Silecek parçaları nelerdir,  Araçlarda silecek arızaları nasıl giderilir, Silecek tamiri nasıl yapılır gibi pek soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Araçlarda silecek nedir

Silecek, yağmur, kar veya dolu gibi yağışlı hava koşullarında kullanılan bir donanımdır. Sistem, sürücü tarafından silecek kumanda kolunun hareket ettirilmesi ile veya sensörlerin sinyali ile otomatik olarak etkinleşir. Etkinleşen sistemde elektrikli silecek motoru çalışmaya başlar. Motorun dönmesiyle elde edilen güç sileceklere aktarılır. Bu güçle harekete başlayan sileceğin üzerindeki silecek lastiği araba camı üzerinde ileri-geri hareket eder. Böylelikle cam temizlenir ve sürücüye temiz bir görüş sağlanmış olur. Silecek lastikleri düzenli bakım gerektirir. Ayrıca eski lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi de önemlidir.

Silecek sisteminin parçaları nelerdir

Araçlardaki silecek sistemi, genellikle şu ana parçalardan oluşur:

 1. Silecek Kolu : Cam yüzeyindeki suyu, karı veya kirleri temizlemek için kullanılan metal veya plastik koldur. Sürücü tarafından içerideki kumanda kolunu kullanılarak veya sensörlerin sinyali ile otomatik olarak etkinleştirilir.
 2. Silecek Mekanizması : Silecek kolunu hareket ettiren ve genellikle bir elektrik motoru tarafından çalıştırılan mekanizmadır. Bu mekanizma, silecek kolunu cam üzerinde ileri-geri hareket ettirir.
 3. Silecek Lastiği : Cam yüzeyini temizleyen lastik şerittir. Silecek kolunun altına bağlanır ve genellikle bir metal veya plastik çerçeve içinde esnek bir lastikten oluşur.
 4. Elektrik Motoru : Araçlarda silecek sistemleri elektrikli bir motor tarafından çalıştırılır. Bu motor, silecek kolunu belirli bir hareketle öne ve arkaya hareket ettirir.
 5. Bağlantı Elemanları : Motorun çalışmasıyla birlikte, silecek kolu döner mil vasıtasıyla, silecek kollarını yukarı ve aşağı, sağa ve sola hareket ettirir.
 6. Silecek Mili : Silecek kollarını destekleyen ve hareket etmelerine izin veren mildir. Cam üzerindeki temizleme işlemi bu mil etrafında gerçekleşir.

Bunlar, silecek sistemini oluşturan ana parçalardır. Bazı araçlarda hızlı silecek modları, yağmur sensörleri veya otomatik silecek sistemleri gibi ek özellikler de bulunur.

 

“Motor Yağı Eksilmesinin Nedenleri” hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

Motor Yağı Eksilmesinin Nedenleri

Silecek arızaları nelerdir

Silecekler, araç güvenliği için önemli bir unsurdur ve arızalı olduklarında hemen müdahale edilmesi gerekir. Silecek arızalarının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Silecek Lastiklerinin Aşınmış veya Yıpranmış Olması: Silecek lastikleri zamanla aşınır veya yıpranır. Buda yağışlı havalarda sorunlara sebep olur.
 2. Silecek Lastiklerinin Kirli veya Yağlı Olması: Silecek lastiklerinin üzerinde biriken kir, yağ veya diğer kalıntılar performanslarını olumsuz etkiler.
 3. Silecek Kolu veya Mekanizma Arızası: Silecek kolunun veya mekanizmasının arızalanması durumunda, silecekler doğru bir şekilde çalışmaz. Bazı durumlarda da hiç çalışmaz.
 4. Silecek Motoru Problemleri: Araçlarda kullanılan silecek sistemlerinde silecek motoru arızası, sileceklerin çalışmaması ile sonuçlanır.
 5. Sileceklerin Ayarlarının Bozulması: Sileceklerin veya mekanizmanın ayarları bozulmuşsa, cam yüzeyine düzgün bir şekilde temas etmeyebilirler. Bu gibi durumlarda silecekler camı çizecek veya cama hasar verecek şekilde çalışır.
 6. Sigorta Arızası: Silecek sistemleri genellikle bir sigorta ile korunur. Bu parça arızalandığında, silecekler çalışmaz.
 7. Cam Yüzeyinin Kirli veya Yağlı Olması: Sileceklerin düzgün çalışabilmesi için cam yüzeyinin de temiz olması önemlidir. Kirli veya yağlı cam yüzeyleri, sileceklerin etkili bir şekilde çalışmasını engeller.

Eğer aracınızın silecekleri beklenen performansı göstermiyorsa veya çalışmıyorsa, önce basit bir gözden geçirme yapabilirsiniz. Gözle görünür ve kolay bir sorun ise kendiniz de bu sorunu düzeltebilirsiniz. Ancak, bu tür arızaların çözümü konusunda deneyiminiz yoksa veya sorun devam ediyorsa, bir servise başvurmanız önerilir.

 

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Silecek Tamiri Nasıl Yapılır

Silecek tamiri genellikle silecek lastiklerinin değiştirilmesi veya silecek sisteminin bakımı gibi basit işlemleri içerir. Motor arızası veya elektrik tesisatı sorunları gibi sorunlar varsa bunlar servislerin işidir. Basit işlemlerle çözülebilecek silecek arızalarının tamiri için bazı adımlar şunlardır:
 1. Silecek Lastiklerini Kontrol Etme:
  • Silecek lastikleri zamanla aşınabilir, çatlayabilir veya yıpranabilir. Bu gibi durumlarda lastiklerin değiştirilmeleri gerekir. Pek çok aracın silecek lastikleri özel beceri gerektirmeyen sök-tak lastiklerdir. Yeni silecek lastiklerini kendiniz satın alabilir ve kullanım kılavuzuna göre monte edebilirsiniz. Bu işlere az çok aşina iseniz kendiniz de rahatlıkla silecek lastiklerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca Bosch gibi kaliteli silecekler kullanmak da sileceklerin performansını artırır.
 2. Temizlik:
  • Silecek lastikleri üzerinde biriken kir, çamur ve diğer kalıntılar sileceklerin düzgün çalışmasını engeller. Lastikleri düzenli olarak silmek veya temizlemek, sileceklerin daha iyi bir performans göstermesini sağlar.
 3. Silecek Kolunun Ayarı:
  • Eğer silecekler cam yüzeyini düzgün bir şekilde temizlemiyorsa, silecek kollarının doğru konumda olup olmadığını kontrol ediniz. Silecek kollarını düzeltmek veya ayarlamak, cam ile daha iyi bir temas sağlayabilir.
 4. Silecek Kolunu Temizleme:
  • Silecek kolu üzerinde biriken kir, pas veya diğer kalıntılar, sileceklerin etkili bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Kolu temizlemek için bir temizlik bezi veya fırça kullanabilirsiniz.
 5. Yağmurlu Sensör Kontrolü:
  • Eğer aracınızda yağmur sensörleri varsa, sensörlerin temiz ve çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. Kirli veya arızalı sensörler, otomatik silecek sistemini etkileyebilir.
 6. Elektrik Bağlantılarını Kontrol Etme:
  • Eğer silecek sistemi hiç çalışmıyorsa, elektrik bağlantılarını ve sigortaları kontrol edin. Bağlantılar gevşemiş veya korozyona uğramışsa, bu sorunları gidermek gerekebilir. Ayrıca sigorta hasar görmüş ise sigortanın da değişmesi gerekebilir.

Araçların sileceklerinin bakımını düzenli olarak yapmak araçlarda silecek arızaları meydana gelmesini azaltır. Eğer silecek tamiri yaparken sorunlarla karşılaşırsanız veya sileceklerinizi onaramayacağınız bir durumla karşı karşıya kalırsanız, bir oto servisinden yardım almanız gerekecektir.

error: