Dört Zamanlı Motor Nedir - Caraba.net - ARABA TUTKUNLARINA
Dört zamanlı motor döngüsü nedir

Dört Zamanlı Motor Nedir

Dört Zamanlı Motor Döngüsü Nedir

Hepimiz arabalarımıza biniyoruz, kontağı açıp gaza basıyoruz ve bir yerlere gidiyoruz. Ama hiç bir araba motorunun nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Bu yazımızda araba motoru nasıl çalışır, dört zamanlı motor nedir, dört zamanlı motor nasıl çalışır gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Araba motorlarının çalışma şeklinin ardındaki ilke, yak ve enerji açığa çıkar ilkesidir. Benzin gibi bir miktar yüksek enerjili yakıtı küçük ve kapalı bir alana koyarsanız ve kıvılcım eklerseniz, genişleyen gaz şeklinde büyük miktarda enerji açığa çıkacaktır. Her dakika bu reaksiyonun binlerce kez gerçekleştiğini düşünün. İşte bu enerji rahatlıkla bir arabayı çalıştırıp sürekli hareket etmesini sağlar. Şu anda, piyasadaki çoğu otomobil dört zamanlı motorları kullanmaktadır. (Bu sistem 1867’de Nikolaus Otto tarafından icat edilmiştir, bu nedenle bazen Otto döngüsü olarak da anılır). Otto döngüsünde dört aşama bulunur. Bu aşamalar giriş aşaması, sıkıştırma aşaması, yanma aşaması ve egzoz aşamasıdır.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

Giriş Aşaması

Krank mili döndükçe, pistonu aşağı doğru hareket ettirir ve giriş valfi, hava ve yakıt karışımının içeri girmesine izin vermek için açılır (Bu giriş aşamasıdır)

Sıkıştırma Aşaması

Piston tekrar yukarı hareket ettiğinde, hava / yakıt karışımını sıkıştırır. (Bu sıkıştırma aşamasıdır)

Yanma Aşaması

Sıkışan hava yakıt karışımına buji bir kıvılcım gönderdiğinde, ortaya çıkan patlama pistonu tekrar aşağı iter. (Bu yanma aşaması)

Egsoz Aşaması

Pistonun geri dönüşü esnasında, egzoz valfi açılır. Piston yukarı hareket ettiğinde, açığa çıkan gazlar aracın egzoz borusundan dışarı itilir. (Bu egsoz aşaması)

Egsoz aşamasının bitmesi ile motor artık ilk haline gelmiştir ve bir sonraki döngünün başlaması için hazırdır. Çalışan bir araçta bu döngü dakikada yaklaşık 3000 kez meydana gelir.

error: