Otomobildeki Yağ ve Sıvıların Görevleri - Caraba.net
Otomobildeki Yağ ve Sıvıların Görevleri

Otomobildeki Yağ ve Sıvıların Görevleri

Günümüzün modern otomobillerinin motor kaputunun altı adeta bir kimya laboratuvarına benzer. Her yerde hortumlar ve içinde gizemli sıvıların bulunduğu kapaklı küçük depolar vardır. Acaba burada neler oluyor? Şaşırmaya gerek yok, bu depoların içinde zannedildiğinden daha az gizemli şeyler oluyor. Motor kaputunu açıp bu sıvıların ne işe yaradığına bakmak mümkün.

 

Otomobildeki Yağ ve Sıvıların Görevleri

 

Yağlar, asitler, antifrizler ve deterjanlar; her otomobilin sorunsuz çalışıp, fren yapıp, ısıtılması veya soğutulabilmesi için bu sıvılara ihtiyaç var. Motor bölümünde her sıvı için ayrı bir depo bulunuyor. Bunlardan bazılarının sürekli yeniden doldurulması, bazılarınınsa arada bir tazelenip basit bir kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Bazı sıvılardaysa bakım gerekmiyor. Depoları yeniden doldurmadan önce kullanma talimatını incelemekte fayda var. Depoların çoğunlukla işaretlenmiş olmasına rağmen üzerilerindeki renkli kapaklar şaşırtabiliyor. Modern bir otomobilin yaklaşık on ilave ve kontrol kapağı vardır. Kullanım kılavuzunda depoların litre hacmi, hangi sıvının doldurulması gerektiği ve sıvıların kalitelerine ilişkin bilgiler bulunuyor. Üreticinin talimatlarını sadece garanti süresinde yerine getirmek değil daha sonra da bu konuda kontrollerin yapılması gerekiyor. Çoğu zaman üreticiler kullanma kılavuzunda belirli kalitedeki yağların kullanılması gerektiğini belirtiyor. Yanlış veya düşük kalitede yağlar kullanıldığında motor veya başka bir mekanizma bozulabilir ve otomobil garanti kapsamından çıkar. Bu konu otomobillerdeki diğer sıvılar için de geçerli.

Motor yağı:
Modern motorların, modern yağlara ihtiyacı var. Motor yeni ve sağlıklı çalışsa da belli periyotlarla yağın kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Her zaman kullanma kılavuzunun dikkate alınması gerekiyor. Ama bazı yağlar birbiriyle karıştırılabiliyor.

Antifriz:
Radyatör suyuna ilave edilen antifriz, soğuk kış aylarında suyun donmasının yanı sıra radyatörün paslanmasını da engelliyor. Bu nedenle bazı üreticiler, (örneğin BMW) antifriz-su karışımından oluşan sıvının yılda bir boşaltılmasını ve hemen ardından tazelenmesini tavsiye ediyor. Ayrıca suya doğru miktarda antifriz ilave edilmesi gerekiyor.

Direksiyon hidroliği:
Hidrolik destekli direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı genelde sorun çıkarmaz. Sızıntı olasılığı düşük olduğu için periyodik bakımlarda servis tarafından kontrol edilmesi yeterlidir.

Cam Suyu:
Camların sadece normal suyla yıkanması doğru değil. Camın daha çabuk ve daha iyi temizlenmesi için deterjan katkılı cam yıkama sularının kullanılması gerekiyor.

Şanzıman yağı:
Manuel vitesli şanzımanların yağı, genelde fabrika çıkışı doldurulur ve çoğu zaman ömür boyu değiştirilmez. Otomatik şanzımanlarsa daha farklı. Bu şanzımanlarda yağ seviyesini kontrol etmek bile oldukça zor. Bu nedenle yağ ilavelerinin profesyonel teknisyenlere yaptırılması tavsiye ediliyor. Çünkü bu işlemde çok dikkatli olmak gerekiyor.

Fren Hidroliği:
Hiç bir yerde sızıntı olmasa da hidrolik yağının seviyesi zamanla azalır. Bunun nedeniyse, fren pistonlarının balataların aşınmasıyla birlikte içe doğru girmesi ve bu şekilde balatayı sıkıştırmasıdır. Arada oluşan boşluksa hidrolik yağıyla doldurulur. İlavelerde “Max” işaretini aşmamakta yarar var. Fren hidroliğinin her iki yılda bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Bazı debriyaj sistemleri de hidrolik yağıyla çalışıyor.

Klima gazı:
Genelde motor kaputu kilidinin hemen arkasında bulunan alüminyum boruların üzerindeki küçük kapakların uzmanlar dışında açılmaması tavsiye ediliyor. Klima sisteminin gazı sadece uzman servis tarafından doldurulmalı. Çünkü soğutucu sıvı yüksek basınçla sisteme ilave ediliyor. Klima sistemi zaman zaman soğutucu kaybettiği için gaz seviyesini yılda bir kontrol ettirmekte fayda var. Otomobil üreticileri bunu uygun görmüyorsa da iki yılda bir gazın değiştirilmesini tavsiye ediyoruz.

error: