2021'de Otomotiv Endüstrisi ve Bizlere Sunacakları - Caraba.net
2021'de Otomotiv Endüstrisi

2021’de Otomotiv Endüstrisi ve Bizlere Sunacakları

2021’de Otomotiv endüstrisi nasıl bir yol alacak. Bu, otomotiv sektörünün merak edilen sorularından biri. Otomotiv pazarı istikrarlı bir şekilde büyümekte. Bu büyüme 2020’de azalmış olsa da, üreticiler ve analistler önümüzdeki beş yıl için yıllık ortalama % 4,8’lik bir büyüme öngörmektedirler. Bu büyümedeki en önemli etken kuşkusuz ki otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeler olacak. Bu yazımızda sürücüsüz araçları, elektrikli araçları, yapay zeka ile donatılmış otomobilleri, otomobillerin veri analizlerini, otomobillerdeki insan makine ara yüzlerini, nesnelerin internetini inceleyeceğiz.

2021’de Otomotiv Endüstrisi

Trendler:

Satışlardaki ve Ar-Ge fonlarındaki düşüşlere rağmen, 2020 bazı temel fikirlerin ve teknolojilerin geliştirilmesine tanık oldu. Bu trendlerin endüstri üzerinde kalıcı bir etkisi olacak. Bunlardan en önemlileri:

  • Sürücüsüz Araçlar
  • Elektrikli Araçlar
  • Yapay Zeka
  • Veri Analizi
  • İnsan Makine Ara Yüzü
  • Nesnelerin İnterneti

Bu trendlerin her birine kısaca göz atalım.

2021’de Otomotiv Endüstrisi ve Sürücüsüz Araçlar

Otonom araçlar olarak da adlandırılan sürücüsüz araçlar, sürücülere ihtiyaç duymayan araçlardır. Üreticilere göre bu araçlar gelecekte sürüşü çok daha güvenli hale getirecektir. Bildiğiniz üzere genellikle kazalar insan hatası veya ihmalinin sonucudur. Sürücüsüz araçlar, düzgün çalışmak için bilgisayar öngörüsü gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanacak, bu da sürücüsüz araçların güvenli bir şekilde yol almasını sağlayacaktır.

Hibrit araç nedir ve hibrit araç kullanımı hakkındaki yazımız ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Araçlar

Fosil yakıtların çevreye verdiği zararı azaltmak için otomotiv endüstrisi, elektrikli araçları geliştirmek için AR-GE’ye oldukça büyük miktarlarda yatırım yaptılar. Pil ve batarya teknolojisinin yeterince gelişmemesi ve güvenilir bir şarj altyapısının yaygınlaşmaması, elektrikli araçların büyük çaplı kullanımı ve üretiminin önündeki en büyük zorluklardır. Bir kaç yıl içinde, bu alandaki yenilikler ile daha çok elektrikli aracın hayatımızda yer alacağını söyleyebiliriz.

Otomotiv Endüstrisi ve Yapay Zeka

Yapay zekadan türetilen teknolojilerden bazıları, makine öğrenimi ve bilgisayara öğretmeyi içerir. Bu teknolojiler, yapay zekaların uygulanması için temel olacaktır. Ayrıca yapay zekalar, otomotiv üretimini daha hızlı ve daha verimli bir süreç haline getirecektir.

Otomotiv Endüstrisinde Veri Analizi

Araçlar, performansları ile ilgili verileri analiz eden yazılımlarla donatılacaktır. Böyle bir analiz kullanımla ve bakımla ilgili yararlı bilgiler sağlayacaktır. Bu bilgiler ise, araçların bakım ve onarım maliyetlerini azaltacak ve sürüş güvenliğini artıracaktır.

 Otonom Sistemlerde İnsan Makine Ara yüzü

İnsan makine ara yüzleri, sürücü ile etkileşime girerek konfor ve güven sağlayacaktır. İnsanlar araca sesli komutlar verebilecek bazı durumlarda etkileşimi dokunmatik bir ekran aracılığıyla veya artırılmış gerçeklik yoluyla gerçekleştirecektir. Böylelikle araba kullanmak daha keyifli ve güvenli olacaktır.

Sürücüsüz Araçlar ve Nesnelerin İnterneti

Otonom sistemlerin bulunduğu tüm ekosistem, araçların kendi aralarında ve çevredeki altyapı ile iletişim kurmasını sağlayacaktır. Farklı yol bileşenlerinin birbirine bağlanması, güvenliği artıracak ve trafik sıkışıklığını azaltacaktır. Bu olayla, enerji ve kaynakların daha verimli kullanımı sağlanacaktır.

2021’de Otomotiv Endüstrisi ve Satış Perspektifleri

Yukarıdaki tüm trendler gerçekleşecek mi? Bazı uzmanlar bu soruyu 2020’de araç satışlarında yaşanan düşüşün çerçevesinde sormakta. Gerçek şu ki COVID-19 salgını insanları toplu taşıma araçlarını kullanma veya araçları paylaşma konusunda isteksiz kıldı. Dolayısıyla üreticiler, bu tür bir eğilimin önümüzdeki yıllardaki satışları artıracağı konusunda hemfikirler. 2021 ve ileriki yıllarda dünya daha konforlu ve teknolojik araç üretimlerine sahne olacağa benziyor.

error: