Yeni Bir Tesla mı Yoksa İkinci El Bir Tesla mı - Caraba.net
İkinci El Tesla mı
İkinci El Tesla mı

Yeni Bir Tesla mı Yoksa İkinci El Bir Tesla mı

Tesla satın almaya karar veren bir alıcının aklına gelen ilk soru şudur. İkinci El Bir Tesla mı Yeni Bir Tesla mı Yoksa  Almalıyım? Yeni araç daha cazip bir seçim gibi görünse de karar vermeden önce dikkate alınması gereken birçok faktör bulunmakta. Dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biri, gözünüze kestirdiğiniz Tesla’nın zaman içinde değerini ne kadar koruyacağıdır. Tesla araçları, değerlerini piyasadaki diğer bir çok arabadan daha iyi korumasıyla ün kazanmıştır. Ancak bu her Tesla modeli için geçerli değildir. Kullanılmış bir Tesla’nın satış değerini etkileyebilecek birçok faktör vardır.

İkinci El Tesla’nın Satış Değerini Ne Etkiler?

İkinci el bir Tesla’nın satış değerini barındırdığı donanım, yapılan kilometre, batarya durumu ve diğer spesifik özellikleri belirler. Bir Tesla’yı kişiselleştirmenin maliyeti de dikkate alınması gereken bir şeydir. Vinil kaplamalar, jantlar, tekerlekler veya karbon fiber gövde aksesuarlar da oldukça pahalıdır. Bir aracı satın alıp bu şekilde aksesuarlarla donatmak size çok pahalıya mal olabileceğinden; halihazırda bunlardan bazılarına sahip bir aracı uygun fiyata satın almak sizin için daha avantajlı olabilir.

Bu nedenle, potansiyel bir Tesla alıcısı olarak, zorlukla kazandığınız parayı nereye harcayacağınıza karar vermeden önce seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmeniz ve uygun bir araştırma yapmanız önemlidir. Şimdi yeni ve kullanılmış Teslalar’ın yeniden satış değerini (ikinci el değer kaybı) ve bunları etkileyen faktörleri karşılaştıralım.

 

Tesla Model 3
Tesla Model 3

Tesla Araçlarının Yeniden Satış Değeri:

2022 yılında tüm dünyada yapılan piyasa araştırmalarına göre Tesla Model X’in ve Model S’in yeniden satış değerleri mevcut tüm diğer otomobil, kamyon ve SUV’ların satış değerlerinin üzerindedir. Tesla ikinci el araç seçimlerinde  bakımlı, daha düşük kilometreli yeni modeller en çok tercih edilen araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tesla’nın Değer Kayıp Oranı

Benzinli, dizel veya elektrikli diğer tüm arabalarda olduğu gibi Teslalar’da da değer kayıp oranı ilk yıl önemli ölçüde fazladır. Ancak bundan sonraki yıllarda yavaşlama eğilimine girer. Tabii bu aynı zamanda piyasa koşullarına da bağlıdır. İkinci el bazı Tesla’lar, özellikle de Model X/S daha az değer kaybetmektedir. Daha popüler olan Model 3/Y’nin de diğer iki modele göre daha fazla değer kaybettiği gözlemlenmektedir.

 

Tesla Model Y

Tesla Model Y

Hızlı Tesla Satın Alma Rehberi

Model, üretim yılı ve donanım seviyesi, yeni Teslalar’a bakarken dikkate alınması gereken ana unsurlardır. Bunların yanı sıra kullanılmış bir araç satın alırken kilometre, bakım programı ve herhangi bir yükseltme veya modifikasyonun olup olmadığı da önemlidir. Örneğin, daha yüksek donanım seviyesine ve ek özelliklere sahip yeni bir Tesla, her zaman basit modelden daha pahalıya mal olacaktır. Benzer şekilde, daha yüksek kilometre yapmış ve çok fazla tamir görmüş, çok fazla bakım geçmişine sahip kullanılmış Tesla’ların yeniden satış değeri daha düşük olacaktır.

Yeni Bir Tesla Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Yeni bir araba almaya karar verdiyseniz, marka olarak Tesla’yı düşünüyorsanız öncelikle iki şey yapmanız gerekir. Bütçenize uygun Tesla modelini ve donanım seviyesini seçmelisiniz. Seçtiğiniz arabanın ihtiyacınız olan kullanım menzili sağlayıp sağlamadığını doğrulamak için sürüş alışkanlıklarınızı ve çevrenizdeki elektrikli şarj istasyonlarının uzaklıklarını göz önünde bulundurunuz.

Daha sonra almaya karar verdiğiniz araç hakkında bir araştırma yapmalısınız. Ayrıca aracın geçmişini, bakım kayıtlarını ve karşınıza çıkabilecek olası sorunları dikkatle değerlendirmelisiniz.

Ayrıca, arabanın iyi durumda olduğundan emin olmak için güvenilir bir tamirciye kontrol ettirilmesi gerekir.

Tesla Model S Plaid
Tesla Model S Plaid

 

Sonuç olarak Tesla’nın değerini piyasadaki diğer çoğu arabadan daha iyi koruduğu görülmektedir. Bunun nedeni, gelişmiş ve kuvvetli elektrikli motorlar, daha uzun batarya ömrü, kendi kendine sürüş yetenekleri ve şık tasarım gibi benzersiz özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Güvenilir, yüksek teknolojiye sahip araç arayanlar için kesinlikle en iyi seçim Tesla’dır. Sonuçta ikinci el veya yeni bir Tesla satın alma kararı kişisel tercihe ve bütçeye bağlıdır. Bir karar vermeden her iki seçeneğin de artılarını ve eksileri dikkatlice tarttığınızdan emin olunuz.

Araçlardaki lastik basıncı ne olmalıdır ve lastik basınç tablosu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Tesla Alıcıları için Sık Sorulan Sorular

Tesla Satın Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Diğer arabalar gibi Teslalar da mükemmel değildir. Aracın içi genelde basit yapılmıştır. Yolda geçirdiğiniz zamanı daha keyifli hale getirmek için genelde araç içine aksesuarlar eklenmektedir. Akıllı ekranlar ile ekitap okumak gibi. Ve bu da biraz masraflıdır. Aynı durum aracın dışı için de geçerlidir. Yeni bir Tesla alırken çok sayıda özel aksesuar paket seçeneği vardır. Ancak bunlar maliyeti epeyce artırabilmektedir.

Elektrikli araçların şarj istasyonları benzin istasyonları kadar yaygın değildir. Bu da çoğu zaman sıkıntılara neden olmaktadır. Uzun mesafe yapmaktan önümüzdeki birkaç yıl kaçınmanızı öneririz. Çünkü şarjınız biterse şarj istasyonu olmayan bir bölgede mahsur kalabilirsiniz.
Süper şarj cihazlarında bile Tesla’nın tamamen şarj edilmesi bir saat kadar sürmektedir. Bu da size zaman kaybettirip acil olan işlerinizin gecikmesine sebep olabilmektedir.

Tesla Model X
Tesla Model X

 

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

araba arıza ışıklarının anlamları

Satın Alınacak En İyi Tesla Modeli Nedir?

Piyasadaki tüm araçlarda olduğu gibi satın alma kararı da kişisel bütçenize, tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Seçiminizde size yardımcı olması için şöyle bir karşılaştırma sunalım.

  • Ortalama bir aile babasıysanız X Modeli harika bir seçimdir.
  • X Plaid modeli daha fazla lüks seçenekler sunar.
  • S Plaid en hızlısıdır.
  • Model Y LR genel olarak en iyisi olarak bilinmektedir.

 

error: