2024 Yılı Araç Muayene Ücretleri - Caraba.net
2024 yılı araç muayene ücretleri
2024 yılı araç muayene ücretleri

2024 Yılı Araç Muayene Ücretleri

2023 yılının sona ermesi ile, araç muayene ücretlerindeki artış oranları da açıklandı. İşte 2024 Yılı için Araç Muayene Ücretleri’ nin güncel listesi.

Bilindiği üzere ülkemizdeki araç muayene işlemlerini TÜVTÜRK isimli şirket yürütmektedir. TÜVTÜRK, Doğuş – TÜVSÜD ve Bridgepoint A.Ş. nin ortaklığıyla kurulmuştur.  Her yıl sonu geldiğinde araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranında artırılmaktadır. Son yıllarda araç muayene ücretlerinin aşırı miktarda arttığı yönünde şikayetler sürekli gündem yer almaktadır. Buna karşın her yıl sonunda düzenli olarak fiyatlar artırılmaktadır.

Araç muayene ücretlerindeki bu artış miktarı her yıl sonunda belirlenmektedir. Cumhurbaşkanlığınca belirlenen yeniden değerlendirme oranlarına göre fiyatlar artırılmaktadır. 2024 yılı araç muayene ücretlerinin hesaplanması için belirlenen yeniden değerleme oranı ise % 58,46 oldu. 2024 yılında araç muayene ücretleri bu oran üzerinden artırılacak.

Araç Muayene Ücretlerinde Kredi Kartı Dönemi

Araba sahiplerinin sürekli şikayet ettiği konulardan biri araç muayenesi yapılan TÜVTÜRK İstasyonlarında sadece kredi kartı ile ödeme alınması durumu idi. Ancak bu uygulama 2021 yılında sona ermiş ve bu yıldan itibaren kredi kartları ile de ödeme alınmakta idi.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

2024 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar

2023 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı % 123 idi. Bu değerlendirmeye göre yapılan fiyat düzenlemesi ile 2023 yılı araç muayene ücretleri şu şekildeydi:

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 1527 TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 1149 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 575 TL

2023 yılı araç muayene fiyatlarına % 58,46 oranında artış yapıldıktan sonra 2024 yılı araç muayene ücretlerinin şu şekilde olması tahmin ediliyor.

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 2462  TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 1821 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 928 TL

NOT: Araç muayenesinden sorunsuz bir şekilde geçmek istiyorsanız, muayene istasyonuna gitmeden önce aracınıza yetkili bir serviste ön kontrol yaptırmalısınız. Ayrıca muayene sırasında araçta bulunması gereken teçhizatları (yangın söndürme tüpü, ilk yardım seti, reflektör gibi…) mutlaka aracın içinde bulundurmalısınız.

error: