2022 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar - Caraba.net
2022-yili-arac-muayene-ucretleri
2022-yili-arac-muayene-ucretleri

2022 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar

2021 yılının sona ermesi ile, araç muayene ücretlerindeki artış oranları da açıklandı. İşte 2022 Yılı Araç Muayene Ücretleri’ nin güncel listesi.

Bilindiği üzere ülkemizdeki araç muayene işlemlerini Doğuş Holding, TÜV SÜD ve Bridgepoint A.Ş. nin ortaklığıyla kurulan TÜVTÜRK yürütmektedir. Her yıl muayene ücretleri ise yeniden değerleme oranında güncellenmektedir. Araç muayene ücretlerinin çok fazla olduğu yönünde şikayetler sürekli gündemde. Buna karşın her sene düzenli olarak fiyat artışı yapılıyor. Araç muayene ücretlerindeki bu artış miktarı her yıl Cumhurbaşkanlığınca belirlenen yeniden değerlendirme oranına göre yapılmakta. Araç muayene işlemlerinin 2022 yılı ücretlerinin hesaplanması için belirlenen yeniden değerleme oranı ise % 36.20 oldu. 2022 yılında araç muayene ücretleri bu oran üzerinden hesaplanacak.

Araç Muayene Ücretlerinde Kredi Kartı Dönemi

Araba sahiplerinin sürekli şikayet ettiği hususlardan biri kuşkusuz kredi kartı ile ödeme durumu. Araç muayene istasyonlarında araç sahiplerinin ücretleri sadece peşin olarak ödemesi uygulaması 2021 yılında sona ermişti. 2021 yılının itibaren araç muayene ücretleri kredi kartıyla da ödenebiliyor.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

2022 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar

2021 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı % 9.11 idi. Bu değerlendirmeye göre yapılan fiyat düzenlemesi ile 2021 yılı araç muayene ücretleri şu şekildeydi:

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 504.69 TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 373.70 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 190.50 TL

2021 yılı araç muayene fiyatlarına % 36.20 oranında artış yapıldıktan sonra 2022 yılı araç muayene ücretlerinin şu şekilde olması tahmin ediliyor.

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 685.58  TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 507.40 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 258.42 TL

NOT: Araç muayenesinden sorunsuz bir şekilde geçmek için muayene istasyonuna gitmeden önce aracınızın ön kontrolünü yetkili bir serviste yaptırmalısınız. Ayrıca muayene esnasında istenen gerekli teçhizatları (yangın söndürme tüpü, ilk yardım seti, reflektör gibi…) araçta mutlaka bulundurmalısınız.

error: