Lastikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Caraba.net
Lastikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lastikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir lastiğin araç ile yol arasındaki temas noktası olmasına nazaran, istatistikler bu derece önemli bileşenlerin genellikle ihmal edildiğini gösteriyor. Bu sadece yüksek maliyetlere değil, aynı zamanda tehlikeye de davet çıkarmaktadır. Bunun ışığında, işte her sürücünün bilmesi gereken birkaç önemli istatistiği, lastikler hakkında bilinmesi gerekenler ‘i sizler için derledik. İdeal lastik basıncı ne olmalıdır; lastik basıncının az olmasının zararları nelerdir; lastik basıncı kazaya sebebiyet verir mi; lastiklerin basıncı hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Güvenli Olmayan Lastikler Maliyetlidir

Lastikler söz konusu olduğunda güvenlik en önemli faktördür. Ancak güvenli olmayan lastiklerle sürüşün de maliyetli olabileceğinin farkında olmak da önemlidir. Trafik memurları kontroller esnasında kullanımda olduğu tespit edilen güvensiz lastikler için ehliyetinize ceza puanı yazabilirler. Ayrıca her emniyetsiz lastik için yaklaşık bir lastik bedeli kadar trafik para cezası yiyebilirsiniz. Bu yüzden lastikler kesinlikle ciddiye alınması gereken bir şeydir.

Doldurulmadığında Daha Fazla Yakıt Tüketilir

Otomobiller her yıl çok daha verimli hale gelmektedir. Ancak önerilen basıncın 6 PSI altında lastiklerle aracınızı sürüyorsanız, % 3 daha fazla yakıt kullanıyor olacaksınız. Bu da zaman içinde toplamda önemli miktarda fazla yakıt kullanmanıza sebep olacaktır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki araçların % 57’si önerilen basınç düzeyin en az 4 PSI altında lastikler kullanmaktadır. Bu nedenle lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Araçlardaki lastik basıncı ne olmalıdır ve lastik basınç tablosu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Her Yıl Ortalama 2000 Kişi Hayatını Kaybediyor

Lastikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ‘den en önemlisi hayatımızın o lastiklere bağlı olduğudur. Ülkemizde her yıl lastik arızasından kaynaklanan kazalarda ortalama 2000 civarında kişi hayatını kaybetmektedir. Bu endişe verici bir istatistiktir. Özellikle de insanların lastiklerini ayda en az bir kez kontrol etmeleri ile bu ölümlerin kolayca önlenebileceği düşünüldüğünde. Bu sebeple ayda en az bir kere lastiklerin hava basıncının; herhangi bir hasar oluşup oluşmadığının kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca diş derinliğinin yasal sınır olan 1,6 mm’nin üzerinde olup olmadığının da kontrol edilmesi önemlidir. Bir lastik, tavsiye edilen basıncın % 20 altında olduğunda tehlikeli olarak kabul edilir. Bu nedenle önerilen basıncın ne olduğunu bilinmeli; en az ayda bir kez ve uzun yolculuklardan önce mutlaka kontrol etmeniz önemlidir.

Umarız, bu araç istatistikleri sizi lastiklerinizi bakımlı tutmanın önemi konusunda uyaracaktır. Lastiklerin ideal basınçta olması otomobili iyi durumda tutmanın yanı sıra; kendinizi ve diğer yol kullanıcıların güvenliğini korumak için de önemlidir. Bu nedenle lastiklerinizin her zaman güvenli ve iyi durumda olduğundan emin olmak son derece önemlidir.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

error: