Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir - Caraba.net
Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

İster geleneksel sürüş derslerini tercih edin ister hızlandırılmış bir direksiyon kursunu, direksiyon sınavı esnasında sizden tam olarak gereken yeterlilikleri göstermeniz ve hatasız bir şekilde direksiyon sınavını tamamlamanız beklenecektir. Peki direksiyon sınavından nasıl geçilir? Yaygın inanışın aksine, çoğu sürücü direksiyon sınavını ilk seferde geçemez. Bununla birlikte, direksiyon sınavında başarısız olmanın en yaygın nedenlerini öğrenmek, direksiyon sınavında ilk seferde geçmenin anahtarı olabilir. Bu yazımızda direksiyon sınavının kuralları nelerdir, direksiyon sınavında sorulan sorular nelerdir, direksiyon sınavında en çok yapılan hatalar nelerdir, direksiyon sınavında başarısız olmanın nedenleri, direksiyon sınavı kırmızı hatalar nelerdir, direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Direksiyon Sınavının Kuralları Nelerdir

Direksiyon sınavına girerken bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Bu kurallara göz atalım.

 • Arabanın kapısını sol elinizle açıp sağ ayağınızı içeri atarak içeri giriniz.
 • Vitesin boşta olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Koltuk ve ayna ayarını yapınız.
 • Emniyet kemerinizi takınız.
 • Kalkmadan önce el frenini indiriniz.
 • Kalkışları 1. vites ile yapınız.
 • U dönüşlerinde özellikle kavşaklarda vitesi 1’e düşürünüz.
 • Dönüş kavşağına gelmeden en az 50 metre önce şerit değiştiriniz.
 • Araçtan inerken el frenini çekmeyi unutmayınız.
 • Araçtan inmeden önce şoför tarafındaki dikiz aynasından arkadan araç gelip gelmediğini kontrol ediniz.

 Direksiyon Sınavında Sorulan Sorular Nelerdir

Direksiyon sınavı başlamadan önce 5-10 dakika kadar sürücü adayının hem heyecanını yenmesi hem de araç hakkındaki bilgisini ölçmek amacıyla sorular sorulur. Bu sorular nelerdir?

 • Lastik basıncı ne olmalıdır
 • Debriyaj, gaz, fren ve el frenlerinin yerleri
 • Araç içi ışıklandırma sistemi ile, far ve sinyal düğmelerinin yerleri
 • Göstergeler ve sinyaller ve uyarı ışıklarının anlamları
 • Motorun türü (dizel, benzinli)
 • Direksiyondaki diğer kumandaların işlevleri
 • Kaput açma düğmesi
 • Araç yağ çubuğu, radyatör ve akü yeri
 • Bagaj açma düğmesi
 • Bagajda bulunması gereken malzemeler (reflektör, kriko, yedek lastik, ilk yardım çantası vs..)
 • Klima ve ayna ayarları

Direksiyon Sınavında En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir

Direksiyon sınavına giren adayların en çok yaptığı hatalar şu şekilde özetlenebilir. Döner kavşaklardaki sola dönüşlerde kurallara uyulmaması, döner kavşaklarda sıralı trafik ışıklarına dikkat edilmemesi, genel olarak trafik işaret ve levhalarına uyulmaması, yoğun trafikte yetersiz araç kullanımı, sürüş sırasında araç konumlandırmasına dikkat edilmemesi, arabanın düzgün ve güvenli bir şekilde park edilememesi, trafik ışıklarına uyulmaması, ayna ve sinyallerin kullanımına dikkat edilmemesi. Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir sorusunun cevabı bu en çok yapılan hataları yapmamaktır.

 

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

 

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet almak için yazılı sınavda ne alırsanız alın direksiyon sınavında da başarılı olmanız gereklidir. Direksiyon sınavında yapılan hatalar sınavdan kalmanıza ve tekrar sınava girmenize neden olur. Bu da hem maddi yönden hem de hem de zaman açısından bir kayıptır. Bu sebeple kavşaklardaki ışıklar, dönüşler ve şerit takiplerine dikkat edilmesi, seyir esnasında trafik işaret ve işaretçilerine, trafik ışıklarına uyulması, trafikte yalpalamadan düz bir şekilde seyredilmesi, ayna ve sinyallerin kullanımına dikkat edilmesi ve düzgün bir şekilde park edilmesi gerekir. Dikkat edilecek hususları ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Kavşaklarda Sola Dönüşlerde Yapılan Hatalar

Döner kavşaklardaki sola dönüşler, sürücü adayları için genellikle göz korkutucu ve sorunlu bir olaydır. Yapılan araştırmalara göre kavşaklardaki dönüşlerde başarısız olmanın en yaygın nedenlerinden biri, direksiyon sınavından önce normal trafikte yeterince pratik yapmamaktır. Direksiyon sınavından önce ehliyet kursunun verdiği direksiyon eğitimi haricinde sürücü adayının kendisinin de trafiğin olmadığı veya az olduğu döner kavşaklı yollarda ayrıca pratik yapması gereklidir.

Trafik İşaret ve Levhalarına Uyulmaması

Direksiyon sınavı esnasında yol boyunca önünüze bir çok trafik işaret veya levhası çıkacaktır. Bazıları gereksiz gibi görülse de sınav esnasında tüm bu işaret ve levhalara uymanız beklenir. Bu yol işaretiyle ilgili olarak yapılan herhangi bir hata veya gözden kaçırma direksiyon sınavınızın sonucunu etkiler. Örneğin, dur işaretinde tamamen durmamak veya sollamanın yasak olduğu bir yolda sollama yapmak direksiyon sınavında başarısız olmanıza neden olabilir.

Yoğun veya Yavaş İlerleyen Trafikte Araç Kontrolü

Şehir merkezlerindeki direksiyon eğitimi ve sınavlarında sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir trafik yoğunluğu. Trafiğin yoğun olması ve yavaş akması sürücü adayları için sinir bozucu olabilir. Manuel vitesli araçlarda özellikle kalkışlarda vites ve debriyaj hareketinin koordinasyonu, teklemeden araca ilk hareketini verme noktasında önemli bir husustur. Bununla ilgili direksiyon sınavından önce bolca pratik yapılarak bu hareketin yapılış şekli geliştirilmelidir.

Normal Sürüş Sırasında Aracın Konumlandırılması

Direksiyon sınavında görevliler, aracınızın hem güvenli hem de uygun sürüş pozisyonunda olmasını isterler. Bunun sağlanıp sağlanmadığını da aracınızın konumunu sürekli olarak izleyerek takip ederler. Normal sürüş pozisyonunda, araç kaldırımdan 70-80 cm uzakta seyretmeli ve şeritli yolda şeridin ortasında konumlandırılmalıdır. Belirgin bir neden olmaksızın kaldırıma çok yakın sürmek veya şeridi ortalı takip etmemek diğer araçlarla temas riski doğurabileceğinden bu tür hareketlerden uzak durulmalıdır.

Düzgün Bir Şekilde Park Etme

Direksiyon sınavındaki en önemli unsurlardan birisi park etme becerisini göstermektir. Sınav görevlisi sizden düz veya ters park etmenizi isteyecektir. Yeni araba kullanan sürücü adayları için geri geri araç park etmek oldukça zordur. Bunun için çokça pratik yapılmalıdır. Park ederken dikkat edilmesi gereken hususlar önceden çalışılmalıdır. Örneğin geri geri sağa yanaşırken sağ omzunuzun üzerinden ve aynadan arkaya doğru bakmak ve kaldırıma çıkmadığınızdan emin olmak gibi.

Trafik Işıklarına Uyulması

Trafik ışıklarına yaklaşırken, gerektiği gibi yanıt verebilmeniz için ışıkların değişmesine hazır olmanız gerekir. Trafik ışıkları görüldüğünde rengi ne olursa olsun dikkat ışıklara verilmelidir. Yeşil ışık yanıyor diye hızlanırsanız kırmızı ışığın yanması ile ani fren yapma durumunda kalabilirsiniz. Ani frenlemeler sürüş güvenliği açısından iyi değildir. Ayrıca direksiyon sınavlarında da hoş karşılanmaz. Bu sebeple trafik ışıklarına güvenli ve zamanında yanıt verebilmek için araç hızının ayarlanması gereklidir.

Diğer bir husus ise döner kavşaklardaki trafik ışıklarıdır. Döner kavşağa girildiğinde U dönmeniz isteniyorsa genellikle 3 tane ışık olur. Birinci ışık yeşil yandıktan sonra 5-6 metre arayla olan diğer ışıklar yeşil yakmamış olabilir. Direksiyon sınavlarında en çok yapılan hatalardan birisi budur. Döner kavşaktaki birinci, ikinci ve üçüncü ışıkların yeşil yandığından emin olduktan sonra acele etmeden kontrollü bir şekilde geçiniz.

Aynaların Kullanımına Dikkat Edilmesi

Yön değiştirmeden, yavaşlamadan veya şerit değiştirmeden önce, başka bir aracın yolunuza girmediğinden veya girmeyeceğinden emin olmak için aynalarla yolu kontrol etmeniz gerekir. Direksiyon sınavında görevli, aracı sürerken uygun zamanlarda aynalarınızı ne ölçüde kullandığınızı sürekli takip eder. Bu sebeple sık sık ayna kontrollerinin yapılması gerekir.

Sinyallerin Kullanımına Özen Gösterilmesi

Günlük hayatta bazen sinyal kullanmadan şerit değiştiren veya dönüş yapan sürücüler görmekteyiz. Sınavda asla bu şekilde araç kullanmayınız. Sınav görevlilerin en çok dikkat ettiği hususlardan biri de sinyal kullanımıdır. Gerek dönüşlerde gerekse şerit değişimlerinde mutlaka sinyal veriniz. Sinyal vermeden yapacağınız dönüşler ve şerit değiştirmeler sınavdan kalmanıza sebep olabilir.

Kavşaklarda Dikkat Edilecek Hususlar

Direksiyon sınavlarında başarısız olmanın en büyük nedeni % 60 oranla kavşaklardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kavşaklarda birden fazla olan trafik ışıklarına özellikle dikkat edilmelidir. Diğer bir husus çevreyi iyi gözlemlemektir. Kavşaklarda sağda, solda, önde ve arkada her yerde arabalar bulunur. Hareket ederken kavşakta da şeride göre hareket etmek, aynaları daha sık kullanmak önemlidir. Sola dönülecekse kavşağa girmeden en az 50 metre önce sola doğru yanaşmak ve şerit değiştirmelerde diğer sürücüleri tehlikeye atmadan güvenli bir şekilde uygun şeride geçmek direksiyon sınavında sizlere artı puan verilmesini sağlayacaktır.

Bu yazımızda Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir konusunu işledik. Sizlerin de yazıda belirtilen hususlara dikkat ederek direksiyon sınavından kolayca geçmenizi diliyoruz.

error: