Hibrit Araç Tanımı ve Hibrit Araç Kullanmanın Faydaları - Caraba.net
Hibrit Araç Tanımı ve Hibrit Araç Kullanmanın Faydaları

Hibrit Araç Tanımı ve Hibrit Araç Kullanmanın Faydaları

Ara sıra hepimiz duyuyoruz hibrit araç sözcüğünü ve bazılarımızın yeterli bilgisi var hatta kullanıyorlar ancak bir çoğumuzun hibrit araç tanımı ve hibrit araç kullanmanın faydaları hakkında bilgisi sınırlı. Bu yazımızda hibrit araç nedir, hibrit araç kullanmanın yararları nelerdir, güvenli sürüş için hibrit araç ideal mi, hibrit araç güvenli mi gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Hibrit Araç Nedir

Hibrit bir araç, benzinli veya dizel bir motor ile bataryayla çalışan elektrikli bir motoru birleştiren güç aktarım sistemine sahiptir. Hibrit akü, frenlemeden ve belirli koşullar altında motordan enerji alınarak şarj edilir.

Hibrit Araç Kullanmanın Faydaları Nelerdir

 • Benzinli-elektrikli hibrit otomobillerin çoğu, kısa mesafelerde yalnızca elektrikle çalışabildiğinden ve yakıt tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve yerel hava kalitesini etkileyen emisyonları azalttığından kentsel alanlar için idealdir.
 • Dizel-elektrikli hibritler, kentsel alanlarda yalnızca elektrikle çalıştırma kabiliyetiyle dizel düzeyinde ekonomi sunmak ve böylece dizel motordan kaynaklanan emisyonları azaltmak üzere tasarlanmıştır.
 • Şehir içi sürüş, hibrit araçların akülerini şarj etmek için idealdir.
 • Bataryayı yeniden şarj etmek için hibrit araçların sürekli şebeke elektriğine takılmasına gerek yoktur. Uzun süreli kullanmama durumlarından sonra şebeke elektriği ile şarj sistemi kullanılabilir.
 • Benzinli veya dizel motorları da olduğu için hibrit araçların menzil sınırlaması yoktur.
 • Hibritler, daha küçük bir motorun ekonomisiyle daha büyük bir motorun performansını sağlayabilir.

Hibrit Araçların Eksi Yönleri Nelerdir

 • Hibrit teknolojisi genellikle diğer araçlara göre ekstra satın alma maliyeti anlamına gelir. Ancak benzin veya dizele göre daha düşük yakıt maliyeti olduğundan tercih edilirler.
 • Dizel araçlarda elektrikli hibrit güç aktarma mekanizması nispeten daha ağırdır ve bu gerçek hayatta hibrit araçların bize sunduğu yakıt ekonomisinin bir kısmını geri alır.
 • Hibrit araçlar, uzun yol ve otoyol kullanımı için çok daha az avantaj sunar.
 • Çoğu hibrit araç başka bir aracı çekmek için kullanılamaz.

Sürüşünüz İçin Hibrit İdeal midir

Hibrit otomobiller, özel sistemleri sayesinde şehir içindeki yakıt maliyetlerini ve emisyonları azalttığından, kentsel alanlarda yaşayan ve şehir dışına az giden insanları için idealdir. Hibrit aküler genellikle fren yapılırken şarj edilir. Fren mekanizması için de lastik basıncı önemli olduğundan hibrit bir araba kullanıyorsanız aracınızın lastik basıncını sık sık kontrol etmeyi unutmayınız. Aracınızın lastik basınç değerlerini bilmiyorsanız lastik basınç değerlerinin anlatıldığı bu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. Hibrit otomobillerin hem manuel hem otomatik vitesli olanları bulunmaktadır. Sürüş zevkinize ve tecrübenize göre herhangi birini tercih edebilirsiniz. Otomatik vitesli araçlar nasıl kullanılır başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

En iyi 10 Hibrit Otomobil

Audi, BMW, Citroen, Mercedes, Honda ve Toyota gibi üreticiler tarafından üretilen en popüler hibrit otomobillerden yakıt ekonomisi ve performans yönünden yapılan inceleme neticesinde en iyi 10 hibrit otomobil sıralamamız şu şekilde.

 1. Audi A8 Hybrid car
 2. BMW ActiveHybrid3
 3. Citroen DS5 Hybrid4
 4. Honda Jazz Hybrid
 5. Lexus GS 450h
 6. Lexus IS 300h
 7. Mercedes-Benz E 300 BlueTec Hybrid
 8. Toyota Auris Touring Sports
 9. Toyota Prius
 10. Toyota Yaris Hybrid

error: