Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir - Caraba.net
Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir
Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir

Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir

Araç muayenesi zamanı yaklaşan ve tam tarihi hatırlamayan kişinin aklına gelen ilk soru şudur. Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir. Bu yazımızda araç muayenesi ile bilmeniz gereken bazı bilgileri sizler için derledik. Araç muayenesi yaptırmak, güvenli bir sürüş ve düzenli trafik akışının sağlanması açısından önemli bir işlemdir. Muayene tarihini takip etmek, hem yasalara uyma hemde trafikte güvenli bir şekilde seyretme açısından önemlidir.

Araç Muayene Süresi Nedir

Araç muayene süresi, araçların teknik olarak trafikte güvenli olarak seyredebilmeleri için aranan uygunluk şartlarının dönemsel bazda kontrol edilmesidir. Muayene süreleri, her araç grubunun kullanış amacı ve teknik özelliklerine göre teknik durumlarının kontrol edilerek trafik ve sürüş güvenliğinin sağlanması amacı ile belirlenmiştir. Araç muayenesi araç türüne göre belirli aralıklarla yapılmaktadır. Aşağıda farklı araç türlerine göre muayene süreleri verilmiştir.

Araç Muayeneleri Kaç Yılda Bir Yapılır

Hususi (Ticari Olmayan) Araçlar: Hususi araçlar yani ticari olmayan binek otomobiller için ilk muayene tarihi, aracın 3 yaşına geldiği tarihtir. İlk muayeneden sonra her 2 yılda bir muayenenin tekrarlanması gerekir.

Ticari Araçlar: Ticari araçlar deyince, ticari taksiler, minibüsler, kamyonetler, tırlar gibi iş amacıyla kullanılan araçlar akla gelir. Ticari araçların ilk muayene tarihi aracın 1 yaşına geldiği tarihtir. İlk muayeneden sonra her yıl düzenli olarak muayenenin tekrarlanması gerekir.

Motosiklet: Motosikletler yani iki tekerlekli motorlu araçlar için ilk muayene tarihi, aracın 3 yaşına geldiği tarihtir. İlk muayeneden sonra her 2 yılda bir muayenenin tekrarlanması gerekir.

Traktör: Traktörler için ilk muayene tarihi, aracın 3 yaşına geldiği tarihtir. İlk muayeneden sonra her 3 yılda bir tekrarlanması gerekir.

Araç Muayene Tarihi Nasıl Öğrenilir

Araç muayene tarihini öğrenmek için birçok yöntem vardır. En kolayı araç ruhsatının içindeki son muayene belgesini kontrol etmektir. Son muayene belgesindeki muayene geçerlilik tarihi aracınızın yeniden muayene olması gereken tarihi gösterir. Eğer muayene belgesini kaybetti iseniz, muayene tarihini E-devlet üzerinden veya TÜVTÜRK kurumunun internet sitesinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

 

Araçlardaki lastik basıncı ne olmalıdır ve lastik basınç tablosu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

 

Araç Muayene Tarihi Nasıl Sorgulanır

Araç muayene tarihi sorgusu için araç plakası ve aracın şasi numarası gereklidir. Bu bilgilere araç ruhsatından yada aracın sağ ön koltuğunun altındaki şase numara plakası üzerinden erişebilirsiniz. Daha sonra Google Arama Motoruna girip “araç muayene tarihi nasıl sorgulanmalıdır ” terimini arattığınızda aramalarda çıkan resmî kurumların internet siteleri üzerinden (TÜVTÜRK) veya E-devlet sistemi aracılığıyla araç muayene tarihini öğrenebilirsiniz.

 

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

 

araba arıza ışıklarının anlamları

 

Aracınızın muayene tarihini takip etmek, trafik çevirmeleri veya kontrollerde sizi trafik cezası yemekten kurtaracaktır. Muayeneden geçmiş yani eksikleri olmayan bir araç güvenli bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır. Şunu unutmayınız. Araç muayenelerini düzenli yaptırmak hem sizin hem de diğer araçların güvenliği için son derece önemlidir.

error: