AKÜ Çeşitleri Nelerdir - Caraba.net
Akü cesitleri nelerdir

AKÜ Çeşitleri Nelerdir

Araba sahiplerinin başına zaman zaman gelen sorunlardan birisi de AKÜ sorunlarıdır. Bu sorunları gidermek için acele ederiz çünkü akü ile ilgili bir sorun var ise araç bizi yolda bırakmıştır veya bırakmaya hazırdır. Peki aracımızın en önemli parçalarından biri olan aküler hakkında ne biliyoruz.

Akü cesitleri nelerdir

Bu yazımızda Aküleri kısaca tanıtıp, eskiden beri kullanılan akülere göz atacağız. Akü çeşitleri nelerdir, FB Akü nedir, AGM Akü nedir, EFB Akü nedir bunlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

FB Akü Nedir

Çok eskiden beri kullanılmakta olan Akü tipidir. Halk arasında ıslak Akü olarak da bilinir. Bir çok değişik kapasiteli türleri vardır. FB Aküler araçtaki alternatörler tarafından araç çalıştığı sürece sürekli şarj edilirler. Bu şekilde kazanılan enerji motorun mekanik ve elektronik aksamlarında kullanılır. Alternatörlerin devamlı motorla birlikte çalışması motora ekstra bir güç tükettirir. Bu sebeple de yakıt tüketimi artar. Aracın motoru durduğu anda şarj etme olayı sona erer ve araçtaki klima gibi fazla enerji tüketen aksamlar Aküdeki enerjinin bitmemesi için çalışmaz. Bu tür Akülerde enerjinin büyük kısmı motorun hareketi için harcanır. FB Akülerin daha fazla kapasiteli olanlarına SFB Akü denir.

AGM Akü Nedir

1980’li yılların başından itibaren üretilmeye başlayan Akü çeşididir. Önceleri askeri amaçla ordularda kullanılan araçlar için tasarlanmıştır. AGM akülerin en büyük özelliği çok yüksek kapasiteli olmalarıdır. Ayrıca çok da dayanıklı Akülerdir. Yapı olarak cam elyaflarından oluşan yapının asiti içine çekmesi nedeniyle AGM Aküler halk arasında kuru Akü olarak da isimlendirilir. AGM Aküler hem dayanıklı hem de güvenlidirler. Start-stop sistemi bulunmayan ve “Fren Enerjisi Geri Kazanımı” gibi sistemlere donatılmış araçlarda kullanılır.

“Fren Enerjisi Geri Kazanımı” nedir, Fren Enerjisi Geri Kazanımı sisteminin kazancı nedir kısaca onu da açıklayalım. Bu sistemde, araç yolda ilerlerken frene basılması halinde sistemde bulunan bir jeneratör fren işleminden dolayı ortaya çıkan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür ve depolanmak üzere AGM Aküye gönderir. Bu yolla araçlarda alternatör ile birlikte jeneratör de AGM Akünün dolmasına yardımcı olur. Netice itibarıyla alternatör daha az çalışıp motoru daha az yoracağından yakıt tüketimi de düşer.

EFB Akü Nedir 

EFB Aküler, AGM akülerden daha sonra geliştirilmişlerdir. Ancak EFB Akülerin yapısı diğerlerine göre daha basittir. EFB Akülerin atası FB Akülerdir. Bu tür aküler özellik itibarıyla Start Stop sistemi bulunan araçlarda tercih edilirler. Tercih sebebi ise daha ekonomik olmalarıdır. EFB Aküler FB Akülerden farklı olarak alternatör tarafından devamlı şarj edilmeyen Akülerdir. EFB Akü dolduğu anda şarj olayı otomatik olarak kapatılır. Aküdeki enerji azalında yine otomatik olarak alternatör şarj etmeye başlar. EFB Akülü araçlarda alternatör sürekli çalışmadığından motor fazla zorlanmaz dolayısıyla da yakıt tüketimi az olur. EFB Aküler sürekli boşalıp dolduğundan FB Akülere kıyasla 3 kat daha uzun ömürlüdür.

error: