Araba Lastiği Değiştirmenin Püf Noktaları - Caraba.net
lastik değişimi

Araba Lastiği Değiştirmenin Püf Noktaları

Pek çoğumuzun başına gelmiş veya gelebilecek olan lastik değişimi için birkaç ipucu ve püf noktayı sizler için derledik. Tabiki hemen heryerde lastik tamircileri bulunuyor ama istisnai durumlar için yine de hazırlıklı olmakta fayda var. Öncelikle lastik değiştirme aparatları her zaman arabanızda bulunmalı. Bir kriko, bijon anahtarı ve tork anaahtarı ile tabiki yedek lastik.

lastik değişimi

1-Yanınızda (arabanızın bagajında) her zaman bir çift sağlam eldiven bulundurunuz.
2-Çıkardığınız lastiğin çamurla kaplı olması ihtimaline karşı bir tane çöp torbasını bagajınızda bulundurunuz.
3-Eğer arabanın bulunduğu zemin yumuşaksa, krikonuzun çamura girmesini engellemek ve krikoyu sağlam yerleştirmek için ahşap bir plaka kullanınız.
4-Mümkünse, tekerleklerin sökülmelerini kolaylaştırmak için bijon somunlarının dişlerini hafifçe yağlayınız. Vazelin ve hatta el kremi acil durumlarda iyi iş görecektir.
5-Lastik, tekerleği değiştirdikten sonra uygun ve yeterince şişirilmemiş olabilir, bu yüzden de fazla hızlanmadan yol alın.
6-Tekerleği değiştirdikten sonra en yakın benzin istasyonuna gidin ve lastiğin havasını kontrol ediniz.
7-Tekerlek somunlarının iyice sıkıldığından emin olunuz. İyi sıkılmamış somunlar, fren disklerine veya tekerlek yapısına zarar verir.
8-Tekerlek somunlarının düzgün şekilde sıkıldığından emin olmak için bir tork anahtarı kullanabilirsiniz.
9-Eğer bir tork anahtarı yoksa veya bijon somunlarını elinizle manuel olarak sıktıysanız, en kısa zamanda bir lastik ustasına kontrol ettiriniz.

error: