Arabada Cam Buğusu Nasıl Önlenir - Caraba.net
araba cam buğusu giderme

Arabada Cam Buğusu Nasıl Önlenir

Havalar soğukken aracımıza bindikten hemen sonra karşımıza çıkar araba buğusu. Dakikalarca cebelleşiriz gidermek için. Aslında çok kolay olan bir kaç yöntemle bu sorunun üstesinden gelebiliriz.  Bu yazımızda, Cam buğusu nasıl giderilir, Cam buğusuna nasıl çözüm bulunur, Cam buğu önleyiciler nelerdir, Oto cam buharlaşmasını önleme yöntemleri gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

araba cam buğusu giderme
ARABA CAM BUĞUSU

Arabadaki Cam Buğusu Nasıl Giderebiliriz?

 

1-En basit ve bilinen yöntem arabayı çalıştırıp klimayı veya kaloriferi açmak. Klima veya kaloriferi açtıktan sonra buharı ön cama doğru yönlendirmemiz halinde, hem ön cam hem de yan camlara sıcak hava gitmeye başlayacağından 2-3 dakika içinde cam buğusu gidecektir.

2-Buğu, iç sıcaklık ile dış sıcaklığın uyuşmazlığı sonucu meydana gelir. Bu sebeple iç sıcaklığı dış sıcaklık ile dengeleyerek camların buğulanmasını engelleyebiliriz. Bunu da camları açarak yapabiliriz. Her iki camı da açarsak içerinin ısısı ile dışarının ısısı dengeleneceğinden buğu sorununu çözebiliriz. Ancak bu çok kısa süreli bir çözüm olacaktır. Çünkü camları kapattığımız anda, ısı dengesi tekrar bozulacağından camlar tekrar buğulanacaktır. Bunun içinde camları bir parmak kalınlığında açık bırakabilirsiniz.

3- Klimayı açtığımızda ısındıktan bir süre sonra içerdeki sıcaklık sıkıntı yaratacağı için veya klimayı kapattığımızda tekrar üşüyeceğimiz için klima ayarını 1. derece tutmak ve sıcaklığı da ılık duruna getirip hava akışını ön cama vermek uzun vadeli ve etkili bir çözüm olacaktır.

4- Aracımızdaki polen filtresinin kaliteli ve yeni olması aracın buğu yapmamasına yardımcı olur. Tıkalı, düşük kalitede, eski polen filtresi içeriye az hava vereceğinden camların buğu yapmasını pek önlemeyecektir.

5- Uzun vadeli ve kolay bir çözüm arıyorsanız, piyasada satılan buğu önleyici çözeltilerden alabilirsiniz. Bu ürünlerden alıp temiz bir bez yardımı ile camlara içten uyguladığınızda buğu derdinden kurtulabilirsiniz. Yalnız camlara fazla sıkıp silerseniz camlarda leke bırakabilir. Camlara az miktarda sıkılarak, leke bırakmayan bir bez ile bu ürünü uygulayabilirsiniz.

error: