Araç Muayenesinden Geçmeye Engel Ağır Kusurlar Nelerdir - Caraba.net
Araç muayenelerinde ağır kusurlar nelerdir

Araç Muayenesinden Geçmeye Engel Ağır Kusurlar Nelerdir

Ülkemizde trafiğe çıkmış olan tüm otomobillerin her iki yılda bir muayeneye girmesi zorunludur. Ticari araçlarda ise bu süre her yıldır. Araçlarınızın trafiğe çıkması için uygunluğunun ölçüldüğü araç muayene istasyonlarının işletmecisi TÜVTÜRK’tür. Muayeneye giren araçların muayenesi 3 şekilde sona erer. Kusursuz, Hafif Kusurlu ve Ağır Kusurlu. Kusursuz ve hafif kusurlu araçların muayene işlemi tamamlanmış, muayeneden geçmiş demektir. Ağır kusurlu araçların ise belirtilen kusurları giderilmeden muayenesi tamamlanmaz. Diğer bir deyişle ağır kusurlu araçlar muayeneden geçemez. Bu yazımızda hangi durumların veya eksikliklerin araçların muayenesinde ağır kusur sayıldığını ele alacağız.

Ruhsatın Okunamaması

Araçların trafiğe çıktıklarında bir kimliğe ihtiyaçları vardır. Ruhsatlar araçların kimlikleridir. Eğer aracın ruhsatı çok eskimiş, okunamayacak durumda veya aşırı derecede yıpranmış ise araç ağır kusurludur ve muayeneden geçemez. Bu sebeple hem aracın ruhsatı iyi ve temiz bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Arka koltukların emniyet kemerlerinin koltuk altında kalması

Emniyet kemerleri sürüş esnasında güvenliğimizi sağlayan en önemli araçlar biridir. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için tüm emniyet kemerlerinin (ön ve arka) sağlam ve çalışır vaziyette olması gerekir. Araçlardaki arka koltukların emniyet kemerleri pek kullanılmadığından çoğu zaman koltukların alt kısmında kalır. Muayene istasyonundaki teknisyenler çoğu zaman koltuğu kaldırıp emniyet kemeri var mı diye bakmadığından doğrudan ağır kusur yazıp geçerler. Bu sebeple araç muayenesine giderken arka koltukların emniyet kemerlerinin dışarıda ve görünür bir yerde olmasına özen gösterilmelidir.

ABS sisteminin arıza vermesi 

Aracımızın önündeki gösterge tablosunda bir çok ışık yanar söner. Bunlardan bazıları arıza ışıklarıdır. Bu ışıkların niteliğine göre muayene esnasında araçlar kusurlu sayılabilir. Ama dikkat edilmesi gereken ABS sisteminin arızasını gösteren uyarı ışığıdır. Bu arıza ışığı yanıyorsa aracınız ağır kusurlu sayılır.

Direksiyonda aşırı boşluk olması

Araç muayenesi yapılırken direksiyon da incelenir. Eğer direksiyonda çok fazla boşluk varsa bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Böyle bir durumda aracınız ağır kusur sebebiyle muayeneden geçemez.

Ön cam sileceği veya su püskürtme sisteminin çalışmaması

Araçlarda arıza sorunlarından en başta gelenlerden birisi ön cam temizleyen silecek ve su püskürtme sistemidir. Bu sistemin çalışmaması sürüş güvenliğini tehlikeye atacağından ağır kusur sebebidir. Bu sebeple muayeneden önde ön cam temizleme sistemi muhakkak kontrol edilmelidir.

Ön veya arka park lambalarının yanmaması

Park lambalarını pek çok kişi önemsiz görür. Ancak özellikle gece araç kullanırken park lambaları hayati önem taşır. Park lambaları aracın karanlıkta fark edilmesini sağlar. Eğer park lambalarından bir tanesi bile yanmıyorsa araç muayeneden geçemez.

Plaka ışıklandırmalarının değişik renkte olması

Araca değişik bir hava katması için bazen plakaların lambaları değişik renkte takılır. Ancak bu ağır kusur sebebidir. Eğer araç bu halde iken muayeneye girerse ağır kusurlu olarak değerlendirilir ve muayeneden geçemez.

Fren lambalarının renginin solması

Çok şaşırtıcı gelse de aracınız bu eksikliği nedeniyle ağır kusurlu sayılabilir. Fren lambasındaki veya fren lambasının camındaki solmadan ötürü aracın park lambasının mı yoksa stop lambasının mı yandığı tam olarak anlaşılamıyorsa aracınız ağır kusurlu sayılır ve muayeneden geçemez. Aracınızda bu tür bir sorun varsa muayeneye gitmeden önce lambayı veya lamba camını değiştirmenizi öneririz.

Lastiklerin aşırı yıpranması

Muayene istasyonunda ağır kusurlu sayılacak hatalardan birisi de lastiklerle ilgili olanıdır. Lastiklerin aşırı yıpranması, derinlik sınırının aşınmış olması ve balon yapması gibi hatalar sizi geri döndürebilir. Bu sebeple muayeneye gitmeden önce lastiklerin kontrol edilmesi gerekir.

Jant ve lastiklerin uyumlu olmaması

Sürüş güvenliği için en önemli faktörlerden biri olan lastik jant uyumu, araç muayenesi esnasında da karşımıza çıkar. Muayene esnasında aracın lastik ve jant uyumu kontrol edilir ve uyumsuz ise ağır kusurlu sayılır.

error: