Araçlardaki Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir? - Caraba.net
triger-kayisi_nedir

Araçlardaki Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir?

Otomobil kullanan veya kullanmayan herkes mutlaka duymuştur triger kayışı tabirini. Nedir bu triger kayışı, triger kayışı ne zaman değiştirilir, triger kayışı nasıl arızalanır, triger kayışının ömrü ne kadardır, triger kayışı koparsa ne olur gibi ara sıra duyduğumuz soruların cevaplarına yer vereceğiz bu yazımızda.

Otomobillerimizin üretimlerinden itibaren kullandıkça bazı parçaları aşınır. Bu parçalar aşındıkça değiştirilmesi veya onarılması gerekir. Her parçanın yaklaşık bir ömrü veya maksimum kullanım süresi bulunmaktadır. Hem sürüş güvenliği, hem konfor, hem de ekonomik kullanım için bu parçaları bilmek, onarımlarını veya değişimlerini zamanında yapmak gereklidir. Gözle görünen ve rutin değişen parça ve sıvıların dışında gözle göremediğimiz, motor aksamının içinde bulunan parça ve sıvılar da bulunur. Triger kayışı da bu aksamlardan biridir.

triger-kayisi_nedir

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı genellikle sert kauçuktan üretilmiş bir tür kayıştır. Bazı marka araçlarda çelik tel ve bunun çevreleyen kumaştan yapılmış türleri de bulunur. Triger kayışı marşa basıldığında krank milinin aktardığı hareketi eksantrik millerine iletir. Bu sayede subaplar hareket eder. İlk motor hareketinin iletilmesinin yanı sıra devir daim pompasını da hareket ettirerek aynı anda iki ihtiyacı karşılar.

Triger kayışı İngilizce Timing Belt” kelimesinden gelmektedir. Bu da “Zamanlama Kemeri” veya “Zamanlama Kayışı” anlamına gelir.

Triger kayışları genellikle hafif malzemeler olan karbon fiber, kevlar gibi maddelerden üretilmekte idi. Ancak son yıllarda metalik zincirlerden de üretilmeye başlanmış olup, bu kullanım şekli gittikçe yaygınlaşmaktadır. “Triger Chain” denilen bu yeni çelikten yapılmış triger kayışları kauçuklara göre daha uzun ömürlü olmaktadır. Bazı otomobil üreticileri daha az sürtünme ve daha az ses çıkartması sebebiyle kauçuktan imal edilmiş triger kayışlarını ısrarla tercih etmektedirler.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Triger kayışını doğru takmak, değişim zamanı gelince değiştirmek ve hassas ayarlarını yapmak son derece önemlidir. Değişim zamanının geçirilmesi ve bunun sonucunda kopması durumunda motor ve diğer parçalarda çok kötü hasarlar oluşabilmektedir. Triger kayışının takılması esnasında egzantrik dişleri ile ayarlarının doğru yapılması çok önemlidir. Bu ayarlar yapılırken, kayış-supap ilişkisinin eş zamanlı olarak doğru bir şekilde çalışması sağlanır.

Triger kayışının kullanım süresi üreticiler tarafından genellikle 5-6 yıl veya 50-80 bin km olarak belirtilir. Tabi bu rakamlar marka ve modellere göre değişiklik göstermektedir. Triger kayışının verilen sınırlara yaklaşıldığında yenilenmesi gerekir. Tam sınıra gelmesi veya sınırı geçmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi hareket halinde iken piston, subap, krank mili gibi motor parçaların zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple zamanı yaklaştığında triger kayışı mutlaka değiştirilmelidir.

error: