Araçların Kasko Değerleri Nasıl Hesap Edilir - Caraba.net
2020 YILI KASIM AYI SIFIR ARABA FİYATLARI TAM LİSTE

Araçların Kasko Değerleri Nasıl Hesap Edilir

Araçların Kasko Değerleri Nasıl Hesap Edilir

Kullandığımız araçları kasko yaptırmadan veya kaskosunu yenilemeden önce genelde merak ettiğimiz bir konu vardır. Aracımın kasko değeri nedir, aracın kasko değeri ne çıkar gibi sorular insanın aklını kurcalar.

Aracın kasko değeri aracın ortalama piyasa fiyatıdır. Yani aracınızı satmak isterseniz satabileceğiniz fiyat veya aracınız pert olursa ve aracınız kaskolu ise kaskonun size ödeyeceği ücrettir kasko değeri.

Bir Aracın kasko değerinin belirlenebilmesi için bazı kriterler vardır. Bunlar aracın yaşı, aracın markası ve aracın modelidir. Bu kriterlere göre aracın kasko değeri önceden belirlenerek kazadan sonra aracınızda oluşacak olan hasar bu kasko değerine göre karşılanır.

Araçların kasko değerlerine ait listeler aylık olarak güncellenir ve bu değerler Türkiye Sigorta Birliği’nin internet sitesinde yayınlanır. İsteyen herkes ücretsiz olarak buradan tüm araçların kasko değerini yılına göre sorgulayabilir. Buradaki sorgu işlemi 15 yaşına kadar olan araçlar için geçerlidir. 15 yaşından büyük araçlar için kasko değer bilgisi burada yer almaz. Eğer bu tür bir araca kasko yapılması planlanıyor ise sigorta acentaları ile görüşülüp kasko değeri ve kasko fiyatı alınabilir.

Kasko Yaptırma Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Aracın kasko değerini etkileyen faktörler aracın yaşı, aracın markası ve aracın modeli demiştik. Aracın kasko yaptırma fiyatını etkileyen faktörler ise aracın sahibinin evvelce kaza yapıp yapmadığı, aracın daha önceki kaza durumları, aracın plakasının hangi il ve ilçeye kayıtlı olduğu, aracın sahibinin ehliyet sahipliğinin süresi ve eğitim durumudur.

error: