Araçta Geniş Lastik Kullanmak - Caraba.net
geniş tabanlı lastik

Araçta Geniş Lastik Kullanmak

Pek çok araba sahibi zaman zaman arabalarında değişiklik yapmak ister. Jant genişliğini değiştirmek, geniş ebatlı lastikler kullanmak, egsozda ve iç bölümde çeşitli modifikasyonlar yapmak bunlardan birkaçı. En çok yapılan değişiklik ise geniş tabanlı lastik takmak. Aracının jantlarını değiştirmek isteyen birisinin öncelikle geniş lastik ebatları, lastik tabanını daraltma, lastik tabanını genişletme, ince yanak lastik avantajları, geniş lastik avantajları, ince yanak lastik zararları, geniş lastiğin zararları gibi konularda bilgi sahibi olması, daha sonra da avantaj ve dezavantajları mukayese edip buna göre karar vermesi gerekir. Bu yazımızda bu hususlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle aracınızın lastik tabanını genişletiyor iseniz, ilk yapmanız gereken jantları da değiştirmektir. Çünkü 17 inç olan bir lastiği 15 inç olan bir jantta kullanamazsınız. Sadece görüntüsü güzel olsun diye çıkma jant veya lastik almamanızı da öneririz. Çünkü bir süre sonra jant balans ayarlarında ve lastiklerde sıkıntı yaşamaya başlarsınız. İnternette lastik ölçüsü hesaplama ile ilgili bir çok site mevcut. Bu sitelerde lastik ölçülerinizi hesaplayabilirsiniz.

geniş tabanlı lastik

Geniş Lastik Kullanımının Avantajları

-Geniş lastikli araçların kuru asfalt zeminde yol tutuşu daha fazladır. Daha önce 130 km/s ile zorlayarak alabildiğiniz bir virajı geniş lastikler taktıktan sonra zorlanmadan rahatlıkla alabilirsiniz.
-Lastik yüzeyindeki alan ile asfalt zemin arasındaki temas daha da artacağından aşınma oranı azalır.
-Geniş lastikli araçların fren mesafesi daha kısa olur.
-Daha büyük lastik kullanıldığında üst hız artar.
-Doğru seçim yapılmak kaydıyla geniş lastikli araçların yol dengesinde bozulma olmaz.

Geniş Lastik Kullanımının Dezavantajları

-Geniş lastik kullanımı başlayınca çok fazla olmamakla birlikte yakıt tüketimi de artar.
-Hızlanma performansı eskisine göre bir miktar düşer.
-Geniş lastiklerin fiyatları daha pahalı olduğundan orjinal lastiklere göre daha fazla lastik ücreti ödenir.
-Lastiklerden gelen seslerde bir miktar artma görülebilir.
-Geniş lastikler aracın süspansiyonlarını daha fazla yorar, fren balataları daha hızlı yıpranır.
-Yağmurlu havalarda ve buzlu zeminlerde yol tutuşu daha az olur. Yağmurlu ve karlı havalarda su ve karın lastikten atılması geniş lastiklerde daha zor olur.

Son olarak Otomobil Üreticileri Derneği aracınızın orjinal lastik ebatlarında lastikler takılarak kullanılması öneriliyor. Ancak mutlaka geniş tabanlı lastiklerle değiştirmek istiyorsanız doğru ebatı bulduktan sonra kullanabilirsiniz.

error: