Araçta Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır - Caraba.net
ARACLARDA-KLIMA-GAZININ-BITTIGI-NASIL-ANLASILIR

Araçta Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır

Araçlardaki klimalar, özellikle sıcak yaz günlerinde en çok kullanılan cihazlar arasındadır. Araç içinin hava sıcaklığı normal dış ortama göre daha sıcaktır ve hareket halinde iken araçta oluşan ısınma da ısının yükselmesine katkıda bulunur. Bazen araç klimaları gazı gerektiğinden hızlı ve fazla kullanarak gazın çabuk bitmesine sebep olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı sürekli klima gazı sürekli kontrol edilmeli ve dolu olmasına özen gösterilmelidir.

Araçta Klima Gazının Bittiğini Nasıl Anlarız?

Araçlarda klima gazının bittiği hemen anlaşılır. Klimanız geç soğutuyor veya soğutmuyorsa, bu gazın bittiği anlamına gelir. Bu durumda aracınıza klima gazının yeniden doldurulması gerekir. Klimanız normalden daha hızlı bitiyorsa, bu da klimanızda bir kaçak olduğu anlamına gelir. Ancak bunun anlaşılabilmesi için aracın bir teknik servis tarafından kontrol edilmesi ve kaçak için sızıntı testinin yapılması gerekmektedir.

Klima çalışırken soğutma yapmıyorsa, klima fanında da bir sorun olabilir.  Bunu anlamak için klimanın fan hızı tüm sevilerde denenir. Bir problem olduğundan şüpheleniliyorsa aracın teknik servise geri götürülmesi gerekir. Klimanın fanı da sorunsuz çalışıyor ve soğutmada hala problem varsa bunun sebeplerinden biri polen filtresinin tıkanması olabilir. Araca dışardan gelen polen, endüstri atıkları, duman, tozlar gibi istenmeyen maddeleri filtreleyen polen filtresi klimaya  koruyan en önemli parçalardandır. Polen filtresi klimanın bir parçası olarak işlev görür. Normal şartlar altında, bu filtrenin yılda iki kez değiştirilmesinde fayda vardır. Ama eğer araç sık sık tozlu yollar ve arazide kullanılıyorsa, polen filtresi daha fazla dolacak ve tıkanacak sonuç olarak ise klima soğutmayacaktır. Klimanın düzgün çalışması için her zaman bakımının yapılması sürüş konforunun artması açısından da önemlidir.

Bu amaçla klima gazının oranın 6 ayda bir kez ölçtürülmesi, kışın ise arada sırada yaklaşık olarak 15 dakika çalıştırılarak klima sisteminin çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi önemlidir.

error: