Arka Koltukta Oturan Çocukları Korumak İçin Neler Yapılmalı - Caraba.net
Arka Koltukta Oturan Çocukları Korumak İçin Neler Yapılmalı

Arka Koltukta Oturan Çocukları Korumak İçin Neler Yapılmalı

Trafikle ilgili klişe bir söz vardır.  Trafik Yaşamdır ve Kurallar Bütünüdür. Bu söz her sürücünün kulağına küpe olmalı ve araçların içerisinde bulunanların güvenliğini sağlamak adına tüm kurallara uyulmalıdır. Bir de çocuklu bir aile iseniz almanız gereken önlem daha fazla olmalıdır. Bu yazımızda araçlarda arka koltukta oturan çocukları tehlikelerden korumak için neler yapabileceğimizi, ne türlü önlemler alabileceğimizi anlatacağız. Çocuklu ve arabası olan bir çok aile muhtemelen bu önlemleri almışlardır. Ama bilmeyenler veya yeni çocuk sahibi olanlar için kısaca bir göz gezdirelim.

Arka Koltukta Oturan Çocukları Korumak İçin Neler Yapılmalı

Mesafe farketmeksizin araba ile yolculuk yaparken çocuk koltuğunun kullanılması boyu 150 cm.den kısa ve kilosu 36 kg.dan az çocuklar için bir zorunluluktur. 12 aya kadar olan bebekler için bebek koltuğunun yüzünün arka cama bakması gerekir. 4 yaşına kadar olan çocuklar hareket edebilen koltuklara, daha büyük çocuklar ise (12 yaşa kadar) yükseltici koltuklara oturtulmalıdır. Bu sıkı kuralların sebebi 12 yaşından küçük çocuklara emniyet kemerinin takılamamasıdır. Bu nedenle bebeklerin veya çocukların güvenliği için çocuk koltuğu ile ilgili kurallara mutlaka uyulmalı ve kaliteli çocuk koltukları alınmalıdır.

Çocuklarımız arabada iken onların güvenliği ile ilgili en dikkat edilecek hususlardan biri de kapılardaki çocuk kilitlerinin aktif durumda olmasıdır. Hatta aracın arka camları tamamen açılıyorsa arka cam çocuk kilidinin de aktif durumda olması gereklidir. Öyle ki çocuklar siz farkında olmadan kapıyı açıp ani hareketlerde bulunabilir veya camdan sarkmaya çalışabilirler. Bu nedenle kapı ve cam kilitlerinin aktif durumda olması çocuğunuzun güvenliği açısından çok önemlidir.

Aracın camlarına kaliteli bir cam filmi çekilmesi de güvenlik açısından önemlidir. Şöyle ki kaza anında cam filmleri, camların kırıldıktan sonra dağılmasını, fırlamasını ve çocuğunuza zarar vermesini engelleyebilir. Bu sebeple arabanın camlarının siyah cam filmi olmasa bile şeffaf olan cam filmleri ile kaplanması gerekir.

Ne tür aracınız olursa olsun, hatchback, sedan veya SUV fark etmeksizin arabanın arka bölümünde hareketli cisim ve eşyalar bulundurulmamalıdır. Bayanların kullandığı arabalarda parfüm, bardak, gözlük kutusu, makyaj malzemeleri, ayna ve akla gelmeyecek bir çok cisim bulunmaktadır. Erkeklerin araçlarında ise küllük, tornavida, gözlük kutusu, demonte hoparlör gibi cisimler göze çarpmaktadır. Bu tür cisimler ani fren yapmalarda veya kaza anında çocukların yüzüne, kafasına veya başka bir yerine hızlıca çarpabilir ve yaralanmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür cisimler ve aksesuarlar açıkta bırakılmamalı, ağzı kapalı çantalarda bulunmalı, hoparlör gibi aletler ise monte edilmelidir.

Bagajda ağır veya hareket edebilecek cisimler var ise onlar da monte edilmeli ve sağlamlaştırılmalıdır. Bir kaza anında arabanın hızı ve çarpışmanın etkisi ile bagajda bulunan 20 kg ağırlığında bir cisim bagajdan fırlayarak aracın arka koltuğu parçalayabilir. Bu sebeple bagajda ağır olan ve sabitlenmeyen eşya veya cisim bırakmamakta fayda vardır.

Tabi bir de en önemlisi trafik kurallarına uyulmalıdır. Özellikle çocuklarımız arabada iken çok daha fazla özen gösterilmelidir.

error: