Avrupa Ülkelerinde Kış Lastiği Takma Zorunluluğu - Caraba.net
avrupa kış lastiği zorunluluk haritası

Avrupa Ülkelerinde Kış Lastiği Takma Zorunluluğu

Avrupa’ya araçla seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? Aklınızda onlarca soru var. Avrupa’da hangi ülkelerde kış lastiği zorunlu, kar zinciri almalı mıyım, Avrupa’da araçta kar zinciri bulundurmalı mıyım, Avrupa’da kar lastiği mevzuatı nasıl. Bu gibi tüm sorularınıza cevap bulmanız adına Avrupa ülkelerinde kış lastiği ve kar zinciri kullanımı ile ilgili zorunluluk ve mevzuatları bir çizelgede topladık. Umarız faydalı olur.

HANGİ AVRUPA ÜLKELERİNDE KIŞ LASTİĞİ VE KAR ZİNCİRİ ZORUNLU

AlmanyaAlmanya’da karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımı zorunludur. Aksi hareketle kazaya neden olunması halinde daha da artabilecek para cezaları kesilir. Böyle bir durumda, sigorta kapsam seviyesiniz Yüzde 30 oranında düşürülür.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunludur.
AndorraAndorra’da kış lastikleri yasal olarak zorunlu değildir.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
Avusturya1 Kasım – 15 Nisan tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
BelçikaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
Birleşik KrallıkKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
BulgaristanKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
Çek CumhuriyetiKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur. Fakat 1 Kasım – 1 Nisan tarihleri arasında seyahat ediyorsaız zorunlu kış lastiği kullanımı yoldaki  işaretlerde gösterilebilir. Bu tür işaretlerin olduğu yollarda kış lastiği kullanımı zorunludur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
DanimarkaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
Estonya1 Aralık – 1 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
Finlandiya1 Aralık – 31 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
FransaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
HollandaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
İrlandaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
İspanyaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
İsveç1 Aralık – 31 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
İsviçreKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
İtalyaİtalya’da Kış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur. Ancak Val d’Aosta bölgesinde, 15 Ekim – 15 Nisan tarihleri arasında tüm araçlara kış lastikleri takma zorunluluğu getirilmiştir.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var. (Val d’Aosta bölgesinde, 15 Ekim – 15 Nisan tarihleri arasında tüm araçlara kar zincirleri takma zorunluluğu getirilmiştir.)
İzlanda1 Kasım – 14 Nisan tarihleri arasında, kış lastikleri kullanımı zorunludur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
KıbrısKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
LetonyaLetonya’da kullandığınız araç 3500 kg’dan hafifse, 1 Aralık -1 Mart tarihleri arasında, kış lastiklerinin kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
LihtenştaynKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
Litvanya10 Kasım – 1 Nisan tarihleri arasında, kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
LüksemburgKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
MacaristanKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Macaristan’da araçla yolculuk yaparken aracınızda kar zincirlerinin bulunması yasal bir zorunluluktur. Buna uyulmaz ise, araçla yolculuk etmenize izin verilmez.
NorveçNorveç’te araç sürücüsü, kullanmış olduğu aracın hava şartlarına göre doğru olarak donatılmasından sorumludur. Bu sebeple zorunlu olmamasına rağmen, çivili lastik veya kış lastiklerinin kullanımı tavsiye edilir.Bu ülkede kar zinciri kullanmak zorunlu değildir. Ancak karlı ve buzlu yollarda zincir kullanımına izin verilir.
PolonyaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
PortekizKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
Romanya1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
Sırbistan1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Sırbistan’da araçla yolculuk yaparken aracınızda kar zincirlerinin bulunması yasal bir zorunluluktur.
SlovakyaKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.
Slovenya15 Kasım – 15 Mart tarihleri arasında, buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri kullanımı zorunludur.Bu ülkede yol kenarındaki uyarı işaretlerinde kar zincirlerinin kullanımı ile ilgili bir işaret olması durumunda kar zinciri kullanılmalıdır. Yanınızda kar zinciri bulundurarak hazırlıklı olmanızda fayda var.
YunanistanKış lastiği kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.Kar zinciri kullanımı ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.

error: