Boyalı Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli - Caraba.net
boyalı araba alınırken nelere dikkat edilmeli

Boyalı Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Otomobil alırken kimileri sıfır otomobili tercih eder kimileri de ikinci el otomobilleri. Bazıları binmek için bazıları ise ticaretini yapmak için otomobil satın alırlar. İkinci el otomobil alınırken en sık araştırılan özellik araçta değişen veya boyalı parça olup olmadığıdır. Bu önemlidir çünkü aracı satarken aracın değerini aracın boyalı olup olmaması da etkiler. Bu yazımızda Boyalı Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Boyalı Araba Almama Düşüncesi Doğru Mu, Her Boyalı Araba Alınır Mı gibi konulara değineceğiz.

boyalı araba alınırken nelere dikkat edilmeli

Boyalı Otomobil Almamak Doğru Mu

Sürekli kullanılan otomobiller çizilir, kaportasında çarpma veya ezikler oluşur. Dahası güneş yanığı ve nem sebebiyle rengi solar. Bunların dışında talihsiz kazalar da meydana gelebilir. Örneğin oto parktan çıkarken ön tampon çöp kocasına sürtülebilir veya geri geri manevra yaparken bagaj kapağı duvara veya direğe çarpabilir. Bu gibi olaylardan ötürü de onarım ve boya gerekir. Eğer titiz bir araç sahibi ise bu kusurları hemen gidermek için aracını boyatır.

Hayatın olağan akışında karşımıza çıkabilecek bu tür olaylar sonucunda yapılacak onarımlar aracın güzel görünmesini sağlar ve gereklidir. Satın alınacak aracın boyasız olması mantığı da bu sebeple yanlıştır. Otomobili sahibinin boyatması ve bu şekilde satması kötü bir şey değildir. Tam tersi sizi boyama masrafından kurtarmış olur. Kaliteli işçilik ve kaliteli boya kullanılmış ise otomobil ilk günkü gibi güzel bir görünüme sahip olur. Ancak boyalı araba alırken de bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir.

Her Boyalı Araba Alınır Mı

Elbetteki her boyalı araba alınmaz. Kalitesiz işçilik ve kalitesiz boya kullanılarak yapılan boyamalarda kaporta üzerindeki boya dalgalı durur. Belli bir mesafeden bakılınca dahi çirkin görünür. Bu tür otomobillerden uzak durulması gerekir.

Boyalı Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Boyalı araba alırken dikkat edilecek en önemli husus hangi bölgelerin boyalı olduğudur. Arabalarda tavanın boyalı olması önemli bir sorundur. Tavanı boyalı araba genelde ciddi kaza yapmış araç olarak algılanır. Bu sebeple alınacak arabanın tavanı boyalı ise neden boyandığının öğrenilmesi ve boyadan hemen önceki fotoğraflarının istenmesi gerekir. Eğer boyama işlemi güneş yanıklarından ötürü yapılmış ise mutlaka bunlarında fotoğraflarının istenmesi gerekir.

Temizlik Boyası

Temizlik boyası aracın yaşından ötürü boyasının solması ve daha temiz, düzgün görünmesi için yapılan işlemdir. Bunun için boyanmış arabaları satın almakta bir sorun yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu tür boyamalarda araç yaşı epey fazladır. Eğer 5-6 yaşındaki bir otomobile temizlik boyası yapılmış ise o araçta başka bir kusur var demektir. 5-6 yaşındaki bir aracın boyası temizlik boyası olamaz.

Bel Altı Boyası

Araba literatüründe yer alan cümlelerden birisi Bel altı boyalıdır cümlesidir. Bel altı boyalı cümlesinde anlaşılması gereken çamurluk seviyesi ve altındaki bölümlerin boyanmış olduğudur. Bu tür boyalı araçlarda da dikkat edilmesi gereken yine aracın yaşıdır. Eğer 10 yaşındaki bir arabada bel altı boya varsa bu normal karşılanmalıdır. Çünkü on yıl içinde arabanın boyası yıpranmış, hafif çizik ve göçükler oluşmuş olması normaldir. Ancak 2-3 yaşında bir araba bel altın boyalı ise biraz şüpheyle yaklaşılmalıdır. Bu sebeple bir uzmanına veya ekspertize aracı göstermekte fayda vardır.

Ağır Hasarlı Araç Almamak

Kaliteli bir işçilik ile boyanmış otomobiller gönül rahatlığı ile alınabilir. Ancak ikinci el otomobil alırken kaporta da en önemli şey önden ağır kaza yapmamış olması yani ağır hasarlı olmamasıdır. Ağır hasarlı arabalar genelde şaside işlem görmüş veya takla atan arabalardır. Ağır hasarlı ve önden kazalı arabaları satmak da oldukça zor olduğundan bu tür araçlardan uzak durmak gerekir.

error: