Chevrolet, Audi ve BMW'nin İsim ve Logolarının Tarihçesi - Caraba.net

Chevrolet, Audi ve BMW’nin İsim ve Logolarının Tarihçesi

Günlük hayatımızda kullandığımız veya sahip olduğumuz taşıtların marka, model ve logoları birbirinden farklıdır. Araçlarımızın marka isimleri ve logoları nereden geliyor, ne zaman ortaya çıkmış, isim ve logolarının tarihçesi nedir diye merak ettiniz mi. Sizler için Chevrolet, Audi ve BMW’nin marka ve logolarının tarihçeleri  hakkında bir biraz araştırma yaptık.

CHEVROLET:

ABD markası olan Chevrolet Amerikan otomobili denince akla gelen ilk markalardan birisidir. 1911 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Detroit şehrinde kurulan Chevrolet 1918 yılından beri General Motors bünyesinde. Kurucusu İsviçreli yarış pilotu Louis Chevrolet. Chevrolet’in ilk modeli “Chevrolet Classic Six” idi. Pek çok ülkede ciddi pazar payı olan şirket özellikle benzinli araç üretimine odaklanmış. Otomobil yakıtlarının pahalı olmadığı ülkelerde en çok tutulan markaların başında gelen Chevrolet’in benzinli araçları diğer markalara göre epeyce fazla miktarda benzin yakmakta. Chevrolet’in zaman içerisinde logosu da pek çok kez değişti. 

  

AUDİ:

Alman otomobil markalarının içinde farklı bir yeri olan Audi şık tasarımları ile her zaman gözde. 1910 yılında Almanya’nın Zwickau şehrinde otomobil üretmeye başlayan şirketin asıl kuruluşu 1885’e dayanmakta. Audi’nin ismi Auto Union kurucularından olan August Horch’un soy isminden gelmekte. Horch kelimesinin anlamı dinlemek demek ve dinlemek kelimesinin Latince karşılığı ise “Audi” kelimesi. Audi’nin logosundaki halkaların ise ayrı bir hikayesi var. İlk logosu ters üçgen olan Audi 1932 yılında üç şirketle birleşince logosu dört halka olmuş. 2.Dünya Şavaşı’nın sonuna kadar üretimine devam eden Audi’nin fabrikaları, Almanlar’ın savaşı kaybetmesi ile Sovyetler Birliği’nin talebi üzerine yıkılmış. Şirket 1948 yılında da ticaret sicilinden silinmiş. Savaş sonrasında şirketi yeniden açma çalışmaları başlamış. Daimler-Benz’in desteği ve ortaklığı ile Zwickau’da ilk fabrika tekrar açılmış ve 2.Dünya Savaşından önce üretilen modeller üretilmeye başlanmış. Audi büyüdükçe güçlenmiş. 1960’lı yıllarda Volkswagen de Audi’ye ortak olmuş. 1969 yılında NSU ile birleşen Audi için yeni bir sayfa açılmış. ABD pazarına giren marka modern Audi’nin de temellerini bu birleşme ile atmış. Volkswagen ortaklığıyla iyice güçlenen Audi’nin halen % 99.55 hissesi Volkswagen’e ait.

BMW:

Lüks otomobil sınıfının en gözde markalarından biri olan BMW uçak motoru, motorsiklet üretimleri ile de adından söz ettirmekte. BMW 1916’da Münih’te kurulmuş. Kurucusu Karl Rapp. BMW deki harfler Bayerische Motoren Werke kelimelerindeki baş harfler. Türkçe anlamı ise Bavyera Motor Fabrikaları demek. BMW ‘nin logosunda 1916 yılından bugüne pek bir değişiklik yok. Logo Bavyera eyaletinin bayrağının renkleri olan mavi ile beyaz renklerden oluşmakta. BMW diğer otomobil firmaları gibi ilk kez otomobil motoru üreterek sektöre girmemiş. BMW’nin ürettiği ilk motorlar uçak motorları.  1923 yılından itibaren otomobil ve motosiklet üretmeye başlamış. İlk ürettiği otomobil 3/15 modeli ve bu model 1927 yılında üretilmiş. 3/15’in motoru 15 beygirlik güç üretmekteymiş. Kapsamlı olarak ilk BMW modeli ise 3/20 modeli. 1932 yılında dört silindirli olarak üretilen bu model BMW için çok önemli. İkinci dünya savaşının başlaması ile Alman hükümetinin talimatıyla yeniden uçak motoru üretimine dönen BMW savaş sonrasında 1950’li yıllardan itibaren yeniden motosiklet ve otomobil üretimine başlamış. 1970’lerde yeni 3 serisi, 5 serisi ve 7 serisi otomobillerini üretmeye başlamış. 1998 yılında lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce’u satın alan şirket 2000 yılında da Mini markasını bünyesine katmış.


error: