Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır - Caraba.net
hangi lastik

Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır

Sahip olduğumuz araçlara lastik satın alırken en doğru lastiği almak isteriz. Teknik bilgilerini bilerek aracımıza en uygun olanı satın aldığımızda sürüş deneyimi olarak da en iyi performansı yakalayacağımızı düşünürüz. Piyasa da bulunan bir çok lastik markası, her birinin özellikleri ve kullanım amaçları farklı olan bir çok ürün üretmekte. Bölgesel hava şartları ve yol durumları, desen, diş, oluk ve yanak uzunlukları ile ebat ve büyüklük gibi bir çok faktör varken “Hangi Lastiği Almalıyım” ve “Lastik Seçimi Nasıl Yapılır” gibi sorulara yanıt arayalım.

hangi lastik

 

Lastik Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Her aracın ağırlığı, boyutları ve kullanım amacı farklıdır. Bu yüzden otomotiv üreticileri araçlara en uygun lastik opsiyonlarını koyarak satmaktadırlar. Lastik üreticileri de en iyi, en sağlam ve en performanslı lastikleri üretmek için çabalıyorlar. Peki hani lastik iyi, hangi lastik performanslı…

LASTİKLERİ FİYAT, MARKA VE KALİTE YÖNÜNDEN İNCELEMEK

Tüm şirketler reklamlarında lastiğin ne kadar kaliteli, uzun ömürlü veya performanslı olduğundan bahsederler. Çoğu zaman fiyatlar kalite yönünden belirleyici bir özelliktir. Bir lastiğin tanesi 600 TL iken, aynı kalitede ve aynı özelliklerde olan diğer marka lastiğin 400 TL olması aralarında kalite farkının olduğunun bir göstergesidir. Bu tür daha ucuza satılan lastiklerin iyice araştırılması, daha önce satın almış müşterilerin yorumlarının okunması bizlere lastiğin kalitesi ve performansı hakkında fikir verecektir. Bu olay pahalı lastikler için de geçerlidir. Her pahalı lastik iyi kalitede lastik değildir. Aynı mantığı pahalı lastikler için de yürüterek en uygun lastiği bulmaya odaklanmalıyız. İyi ve kaliteli bir lastiği 4-5 yıl kullanırken ucuz ve kalitesiz bir lastiği 2-3 yıl kullanıyorsak uzun dönemde kaliteli lastik kullanarak kar etmiş oluruz.

KULLANIM YERLERİ, AMAÇLARI VE BÖLGESEL ŞARTLARA GÖRE LASTİK SEÇİMİ YAPMAK

Satın alacağımız lastiği kullanım amacımıza uygun almalıyız. Örneğin aracımıza sürekli fazla kişi biniyor veya sürekli ağır yükler taşıyor isek lastik şirketlerinin buna uygun üretmiş olduğu lastik gruplarına bakmalıyız. Unutmayalım ki her lastiğin bir ağırlık kapasitesi her aracın da fabrika çıkış limitleri vardır. Örneğin yüksek hızlara erişebilen ve bu şekilde kullanılan bir araca hız limitleri düşük olan bir lastik takmamak gerekir. Lastik satın alırkenki diğer bir etken ise hava şartlarıdır. Aracımızı kullandığımız bölge yağmurlu bir bölge ise lastik oluklarının genişliği ve kullanılan malzeme yapısı buna uygun olmalıdır. Kışın yoğun yaşandığı yerlerde ısı derecesine uygun, kışın hafif geçtiği yerlerde ise mevsimlik lastik gibi lastikler kullanılabilir. Kışın şiddetli yaşanmadığı bölgelerde kış lastiği kullanmak bir süre sonra lastiğin yapısının bozulmasına sebep olacaktır. Köy veya taşlı topraklı yolların fazlaca olduğu bölgelerde yaşıyorsak bu tür yollara dayanıklı lastikler almalıyız.

LASTİK EBATLARININ  SEÇİLMESİ

Tüm araç üreticileri araçta kullanılması gereken lastik ölçülerini arabanın üstünde görünür bir yere yazarlar. Bu ölçüler araç için en uygun olan ölçülerdir ve yol tutuş, yakıt harcama, taşıyabileceği ağırlık gibi özellikleri hesap edilerek belirlenmiştir. En iyi performans için bu ölçülere uygun lastikler kullanmamız gerekir. Örneğin aracımızın için tavsiye edilen lastik ölçüleri 205/55/R16 ise, araca 215/70/R16 lastik takılmamalıdır. Belirtilenden büyük veya küçük lastikler kullanmak motoru ve diğer aksamları zorladığı gibi harcanan yakıt miktarını da artırır.

error: