Engelli Raporu İle Alınacak Sıfır Araçlarda Vergi Oranları - Caraba.net
engelli araç

Engelli Raporu İle Alınacak Sıfır Araçlarda Vergi Oranları

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına devletimiz, engelli kişilerin araç satın alımlarında engel durumlarına göre Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödememelerine veya daha düşük oranda ödeyerek araç sahibi olmalarına olanak sağlıyor. Ancak bu uygulamanın da bazı şartları var. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Satın alınacak aracın motor hacminin 1.6 cc den yüksek olamaz.
2-Satın alınacak araç 5 yıl içinde satılırsa, ilk aracın satın alma tarihi 5 yılı doldurmadan tekrar vergi indirimi uygulanamaz.
3-Vergi indirimi sadece yeni araç satın almalarında uygulanır. Yani ikinci el araç satın alımları bu kapsamda değildir.

engelli-arac

Engel oranına göre iki tür muafiyet vardır.

 

1-) Engel oranının % 90 veya üzerinde olması hali:  

Engelli raporunun % 90 ve üzerinde olması halinde kişiler araçları kullanamayacak durumda olduklarından dolayı bu grup için ÖTV alınmamaktadır.  Bu durumda olup da aracı kendisi kullanmayı planlayan bir engelli kişi, aracı özel olarak kendi engeline göre dizayn ettirmelidir. Eğer aracı, engelli kişi kendisi kullanmayacak ise birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan bir yakını veya profesyonel bir şoförünün aracı kullanmak üzere bulunması zorunludur. Engelli raporu ile ÖTV’den muaf tutularak satın alınan aracı kullanacak olan kişi, engelli kişinin şoförlüğünü yapmak şartı ile bu vergiden muaf olabilmektedir.

2-) Engel oranının % 90’ın altında olması hali:

Engel oranı % 90’ın altında olan kişiler satın alacakları araçta engel durumlarına göre herhangi bir düzenleme yaptırmazlar ise ÖTV muafiyetinden yararlanamamaktadırlar. Ayrıca engelli raporu vasıtasıyla vergi indirimi veya muafiyetiyle satın alınan aracı başka birinin kullanması durumunda bu kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Engelli kişi kendisi için aracı satın alır ve engeline uygun bir şekilde dizayn ettirirse ÖTV’den muaf tutulabilir. Bundan yararlanmak için engelli kişinin “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibareli sağlık kurulu raporu alması gerekir. Sadece sol bacağında engeli bulunan engelli kişilerin ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli sağlık kurulu raporu alması gerekir.

engelli araç

Özel Tüketim Vergisi İndirimi İçin Özür Oranı Ne Olmalıdır?

Engellilerin araç satın alırken ÖTV’den muaf olmaları için herhangi bir özür oranı yoktur. Engelli kişi, engel oranı ne olursa olsun ÖTV indirimi almaya hak kazanabilir. Ancak bu oranlar mevzuatta belirtilen şartların uygunluğuna göre değişir. Oranlar hesap edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aracı satın alacak kişinin engel oranıdır. Eğer engelli kişinin engel oranı %90 ve üzerinde ise sıfır ÖTV, engel oranı %90’ın altında ise %26.3 oranında ÖTV ödemeye hak kazanabilir.


error: