Gece Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli - Caraba.net
gece-yolculuğunda yapılması gerekrnler

Gece Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Genelde gündüz araç kullanmak istesek de bazen gece de araç kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Gece araba süremiyorum, gece araç kullanırken zorlanıyorum, gece araba kullanma gözlüğü almalı mıyım, gece araba kullanırken göremiyorum gibi bir çok sorular sorulmakta. Gece araba kullanırken zorlanmak olağan bir durumdur. Çünkü güneş ışığı olmadığı için görmek çok daha zordur. Trafik kazalarının önlenmesi ve güvenli bir yolculuk için geceleyin araç kullanırken gündüze göre daha dikkatli olunması gerekir. Gece araç kullanmak zorunda kalınırsa bazı önlemler alınması gerekir. Yazımızda gece güvenli sürüş için bazı ipuçları ve alınması gereken önlemler ile araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere yer vereceğiz.

Uykusuz yola çıkılmaması

İstatistiklere göre trafik kazalarının bir çoğu sabaha karşı meydana gelmektedir. Bunun en büyük sebebi ise uykusuzluk ve uzun süre araç kullanımı sebebiyle oluşan dikkat dağılmasıdır. Gece yolculuğuna çıkılacak ise araç şoförü mutlaka dinlenmelidir. Uzun süreli kullanımlarda eğer gündüz de yolda olunacak ise araç şoförü mutlaka gece olmadan dinlenebileceği kadar uyumalıdır. Unutulmamalıdır ki gece meydana gelen trafik kazalarının en büyük sebebi sürücülerin uyumasıdır. Şoförün uyuması sadece göz kapaklarını kapatarak olmaz. Gözleri açıkken de şoför uyuyabilir. Bu sebeple uykusuz şoförün dinlenmesi daha sonra yola devam etmesi gerekir.

Araç farlarının kontrol edilmesi

Yola çıkmadan önce araç farlarının kontrol edilmesi, farlar ayarsız ise ayarlarının yapılması gerekir. Aracın far camlarının da temiz olması aydınlatma mesafesini artıracaktır. Gece araç sürerken mümkün olduğunca kısa farların kullanılması gerekir. Uzun farlar karşı yönden gelen aracın görüşünü etkileyeceği için trafik güvenliğini de tehlikeye atar.

gece-yolculuğunda yapılması gerekenler

Takip mesafesinin korunması

Gece veya gündüz yolculuğu farketmeksizin her zaman öndeki araç ile takip mesafesinin korunması gerekir. Takip mesafesi hızınızın yarısı kadardır. (80 km hızla gidiyorsanız takip mesafesi 40 m.dir) Takip mesafesi öndeki aracın ani fren yapması halinde sizin öndeki araca çarpmadan durabilme mesafenizdir. Geceleyin gün ışığı olmadığı için etraftaki trafik işaret ve işaretçilerini görmek daha zordur. Bu sebeple çok daha dikkatli olunması gerekir. Mümkünse gece tek olarak yolculuğa çıkılmamalıdır. Gece araç kullanmak gözleri çok daha fazla yoracağından, imkan var ise gece görüş gözlüğü kullanılmalıdır.

Aynaların temizlenmesi ve ayarlı olması

Araçtaki dış aynaların kirli olması, hem net bir şekilde arkayı görmeyi engeller hem de araç sürücüsünün dikkatini dağıtabilecek ışıkların göze direk yansımasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple sağ ve sol dış dikiz aynalarının temiz olması çok önemlidir. İç dikiz aynasında, parlamayı engellemek için gece modu veya ayna karartma moduna alınabilir.

Gözlerin hareket ettirilmesi

Gece araç kullanırken gözlerin çok fazla yorulduğunu belirtmiştik. Göz yorgunluğu etkisinin azaltılması için gözlerin sık sık hareket ettirilmesi gerekir. Sadece ileri uç noktaya odaklanmak yerine sağlı ve sollu görüş alanının tamamının taranmasının göz yorgunluğunun etkisini azaltacaktır.

Sis farlarının kullanılması

Sis farları, geceleyin sisli havalarda yapılan yolculuklarda çok önemlidir. Sis farları sadece yoldaki sisi aydınlatmaz. Ayrıca yolu da daha net görmesine olanak sağlar. Sis olmayan havalarda arazi ve tenha yerlerde araç kullanırken sis farlarını açmak kasisleri, düz olmayan yolları ve çukurları daha rahat görmenize yardımcı olacaktır.

Yüze vuran ışıklara bakılmaması

Uzun farlarını yakarak karşıdan gelen bir araç veya parlak farları olan otomobil konsantrasyonu bozabilir. Aracı kullanırken, gözlerin araç gösterge panelinin biraz üstüne veya karanlık yolun ötesine bakması gerekir. Parlayan bir levha veya yüze vuran ışığın dikkati dağıtmaması için gözlerin ışıklardan uzak tutulması ve vuran ışıklara bakılmaması gerekir.

error: