Gizli Buzlanma Nedir? Nasıl Anlaşılır? - Caraba.net
Gizli buzlanma nedir

Gizli Buzlanma Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Aşırı nemden dolayı oluşan buzlanma türüne gizli buzlanma denir. Ani hava soğuması sonucu oluşan bu durum asfalt yolda giderken düşük hızlarda iyi bir gözlemleme ile fark edilebilir. Bu gibi durumla karşılaşıldığında, can  ve güvenliğimiz için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

1-Hava sıcaklığının 0 (Sıfır) derecenin altında olduğu durumlarda aracın yavaş kullanılması, kesinlikle hız yapılmaması gerekir.

2-Bu tür havalarda ve gizli buzlanmada lastik önemlidir fakat çok önemli değildir. Gizli buzlanma olan yerlerde tüm araçlar hangi lastik tipi olursa olsun kayar. Ancak kış lastiğinin takılı olması güvenlik seviyenizi bir derece yükseltir.

Gizli buzlanma nedir

3-Gizli buzlanma ile ıslak zemin arasında çok ince bir fark vardır. Her iki durumda da zemin parlar, ancak gizli buzlanma olan yerlerde camın yüzeyinde de benzer bir yansıma oluşur ve bu yansıma düşük hızda fark edilebilir. Bu sebeple gizli buzlanma veya ıslak zemin olan yerlerde hız yapılmamalıdır.

4-Eğer gizli buzlanma geç fark edilmiş ve aracın kontrolü zorlaşmış ise kesinlikle fren kullanılmamalıdır. Eğer fren kullanılırsa aracın kontrolü zorlaşır, araç kaymaya veya dönmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda önce, direksiyon simidi aracın ön tarafının kaydığı noktaya doğru çevrilmelidir. Daha sonra aracın konumu normale (yola doğru) çevrildiğinde sert frenden kaçınılmalı ve vites düşürerek araç yavaşlatılmaya çalışılmalıdır.

5-Gizli buzlanmada sabah saatleri ve akşam saatleri çok önemlidir. Sabah saatlerinde ısınmaya başlayan hava ve akşam saatlerinde soğumaya başlayan hava zaten ıslak olan zeminde gizli buzlanmaya sebep olabilir. Bu sebeple ani hareketler, yüksek hızlardan kaçınılmalıdır.

error: