İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli - Caraba.net
Otomobil-Alırken-Nelere-Dikkat-Etmeliyiz.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci el araç satın almaya karar veren kişilerde eğer bir araç ustası, eksper veya bu işlerden iyi derecede anlayan biri değilse genelde bir tedirginlik oluşur. Bu tedirginlik azaltmak adına, sıfır araba alırken dikkat edilmesi gerekenler, 2.el araç alırken yapılması gerekenler, araba alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli gibi hususlara kısaca bir göz atalım.

1-Satın alacağınız aracın ruhsat bilgilerini iyice kontrol ediniz. Aracın şase ve motor numarasının, araçtaki numaralar ile aynı olmasına dikkat ediniz. Ayrıca modeline de iyice bakınız. 2013 model diye size gösterilen bir aracın ruhsatında 2012 model yazıyor olabilir.

2-Memurdan, öğretmenden, doktordan, bayandan satılık gibi ibarelere pek önem vermeyiniz. Bu şekilde kendilerini tanıtıp araçları değerinden yüksek fiyata satmaya çalışan pek çok satıcı olduğunu unutmayınız.

3-Aracı beğenip de hızlı hareket ederek hemen notere gidip aracın satın alma işlemlerini yapmayınız. Araçtan anlayan birisine, araç ustasına veya ekspere kontrol ettirmeden araç almayınız.

4-Kontrol ettirdiğiniz aracı satın alana kadar aracın yanından ayrılmayınız. Mümkünse noterlerle anlaşmalı olan ekspertiz firmalarıyla çalışınız. Aynı renk, aynı model ve aynı plakalı iki ayrı aracın satış esnasında değiştirildiği vakalar olduğunu unutmayınız. Bu sebeple araba alırken noterde bu hususa dikkat edilmelidir.

5-Satın alacağınız aracın geçici ruhsatı hazır olmadan EFT veya ödeme yapmayınız. Çünkü ilk attığınız imza satış sözleşmesi yerine geçer. Geçici ruhsata atacağınız imza ise asıl satış işlemidir.

6-Yedek anahtarsız araç alacak olursanız aracı aldıktan sonra aracın yetkili servisinden yedek anahtar kodunu sildiriniz veya iptal ettiriniz.

7-Tanımadığınız insanlardan araç satın almaktansa, mekan sahibi oto galericiler veya güvenilir firmaları tercih etmeye öncelik veriniz.

8-Piyasa değerinin çok altında olan araçları satın alırken çok dikkatli olunuz. Fiyat çok ucuz diye satın almakta acele etmeyiniz.

9-Uzun bir süreden beri çalışmayan veya yatmış araçları satın alırken motor bakımını yaptırınız.

10-Satın almadan önce kontroller için ekspertiz firmalarını tercih ediniz. Unutmayınız ki ekspertiz ücretinden kaçınmak isterken daha fazla zarara uğrayabilirsiniz.

11-Başka şehirden veya internetten satışı yapılan araçlar için, satıcıya yüksek meblağlı kaparo göndermeyiniz.

12-Tüm araçların tramer bilgisine ulaşılamayacağını biliniz. Satın aldığınız aracın boya ekspertizini yaptırmayı unutmayınız.

error: