İkinci El Otomobil Almanın Püf Noktaları - Caraba.net
Otomobil-Alırken-Nelere-Dikkat-Etmeliyiz.

İkinci El Otomobil Almanın Püf Noktaları

İkinci el otomobil piyasası pek çok kişinin takip ettiği bir sektör. Sektör diyoruz çünkü internet sitelerinden tutun otomobil galerilerine, eş dost arasındaki satışlardan tutun gayrimenkul takaslarına  kadar pek çok kişi, aracı bu işin içinde. Hem alırken hem de satarken kazançlı çıkmak da her otomobil sahibinin istediği bir ticaret şekli. Biz de bu yazımızda ikinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz, ikinci el otomobil almanın püf noktaları nelerdir, ikinci el otomobil alıp satarak nasıl para kazanılabilir gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

 

OTOMOBİLİN MARKASI

İkinci el otomobil alırken ve satarken para kazanabilmenin ilk püf noktası, satın alacağınız otomobilin markasına dikkat etmekten geçer. Kalitesiyle ünlü olan markaların araçları yaşlı da olsa, ufak tefek kusurları da olsa,  paranızın korunması açısından size fırsat sunar. Kaliteli marka ikinci el bir otomobil bir süre sonra satarken de size para kazandıracaktır.

OTOMOBİLİN MODELİ

Otomobilin markası kadar otomobilin modeli de oldukça önemlidir. Her otomobil markasının ikinci el satışlarda öne çıkan, çok tercih edilen modelleri vardır. Tercih edilen, rağbet gören bir modeli almak otomobili satarken de işinizi kolaylaştıracak bir unsurdur. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta model ile birlikte modelin yılına da dikkat etmek gerekir. Örneğin kaliteli bir otomobil markasının bir modelinin sadece belirli yıllara ait modelleri tutuluyor olabilir.  Burada işin püf noktası, otomobili alırken modelinin tutulan yıllardan olmasına özen göstermektir.Bir çok model sürekli tutulur ve rağbet görür ancak otomobil üreticileri yıllar geçtikçe aynı modeli üretmesine rağmen kaporta, donanım ve yazılımlarını biraz değiştirerek makyaj yaparlar. Bu yüzden modelle birlikte model yüzü, makyajı, yeni aksamları tutulan yıllarda üretilen otomobillere yönelmek doğru bir tercih olacaktır.

OTOMOBİLİN KULLANILDIĞI YERİN ÖNEMİ

Otomobil satın alımlarda dikkat edilecek başka bir husus otomobilin kullanıldığı bölgedir. Otomobilin kullanıldığı bölge ve iklim şartlarını bilmek, arabayı alırken ve satarken size avantaj sağlar. Örneğin deniz kıyısı gibi yerler nemli olduğundan kaporta ve araba tabanında daha hızlı deformeler olur. Küçük ilçe ve köy gibi yerlerde kullanılan araçların kaporta ve düzenlerde bazı sıkıntıların erken oluşmasına sebebiyet verir. İstanbul Ankara gibi trafiğin yoğun işlediği yerlerde arabalarda genelde ufak tefek çizikler ve kaportada bel altı boyamalar olabilir. Bu gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmak araba alırken ve satarken size bilgi ve pazarlık yönünden avantaj sağlar.

GARAJDAN, ÖĞRETMENDEN, DOKTORDAN, BAYANDAN

Aracı satın alırken hikâyesini bilmek önemlidir. Doktordan, bayandan, öğretmenden, esnaftan gibi söylemler hem fırsatı değerlendirme açısından, hem de araç hakkında daha fazla bilgi sahibi olma açısından kıymetlidir. İlanlarda otomobil için yapacağınız araştırmanın esnaftan veya bayandan satın alacağınız bir otomobille sonuçlanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz önemli olan otomobilin kendi piyasasına göre daha uygun bir fiyatta olmasıdır. Ancak pek çok satıcının güven sağlamak için öğretmenden, bayandan, doktordan gibi yaptığı söylemlerin doğru olup olmadığına dikkat etmek de gerekir. Size güven vermek adına bu tür sözler söyleyen kişiler otomobille ilgili başka sorunları gizlemek, daha yüksek fiyata satmak ve güven sağlamak için bu tür yollara başvurmuş olabilirler.

NAKİTİN HAZIR OLMASI

İkinci el satın alımlarında nakitin hazırda bulunması öne çıkan bir unsurdur. Satın alınacak otomobil için karar verildiğinde ödeme yapmak için nakit bulmaya çalışmak, kredi ayarlamaları yapmak ve zamanı iyi kullanamamak hem satın almada pazarlık gücünüz azaltır hem de beğendiğiniz ve uygun fiyatlı arabanın elinizden kayıp gitmesine neden olabilir. Peşin para her zaman sizin en önemli gücünüzdür. İkinci el otomobil satın alma esnasında hem esnaf hem de bireysel ihtiyaç sahipleri oldukça aktiftir. Otomobilin alınmasına karar verildiğinde bilgiler hızlıca değerlendirilmeli ve adımlar hızlı ve dikkatlice atılmalıdır.

İYİ BİR ARAŞTIRMACI OLMA

Otomobil satın almadan önce iyi bir araştırma yapılmalıdır. İkinci el otomobil satan internet sitelerinde ve galerilerde düzenli olarak yapılacak araştırmalar, açık oto pazarlarından araçları görerek alınacak bilgiler satın alma öncesindeki süreçte önemlidir. Uygun ve kaliteli bir arabayı alma fırsatı sakin olarak ve düzenli araştırma yapılarak elde edilir.

BANKA HAVALESİ İLE ÖDEME YAPMA

İkinci el otomobil satışlarında ödemelerin elden yapılması her ne kadar pazarlık yaparken avantaj sağlasa da satın alımların banka aracılığıyla yapılması daha iyi olacaktır. Eğer satın aldığınız otomobille alakalı olarak size verilen bilgilerin yanlış olduğunun ortaya çıkması durumunda yapmış olduğunuz ödemeyi gösterebilmenin ve ispat etmenin en basit yolu banka kayıtlarıdır. Bu şekilde ödeme yapılırken de ödemenin veya havalenin ruhsat sahibi kişi adına yapılması ve para gönderme nedenini açıklamaya eklenmesi ilerde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda size son derece yardımcı olacaktır.

KAZALI ARABALAR

Büyük şehirlerde trafik yoğunluğundan dolayı ikinci el otomobillerde genelde küçük kusurlar olur. O yüzden bu tür yerlerde satın alınacak otomobillerde küçük hasarlara neden olan kazaların fotoğrafları, polis tutanakları vs. gibi belgeleri görmekte fayda vardır.  Her kaza muhakkak ki otomobilin değerini düşürür. Ancak kazaların boyutları ve onarımlarının yapıldığı servislerin kalitesi ikinci el otomobil alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Aracın kaza kayıtlarında belirtilen fiyat, kazanın detayı hakkında size önemli bilgi verecektir. Eğer araç satın alınırsa da, aracın önceki kazalarına ilişkin her türlü belge ve fotoğrafın alınması arabayı ilerde satarken size avantaj sağlayacaktır. Hasar kayıdı fazla ve meblağı yüksek olan araçlar ile pert kaydı olan arabalar satış esnasında daha az tercih edileceğinden bu tür araçlar satın alınırken daha seçici olunmalıdır.

EKSPERTİZ

İkinci el otomobil satın alırken mutlaka ekspertize başvurulmalıdır. Ekspertizlerle ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ancak ne kadar ekspertiz raporu alsanız da alacağınız aracın içinize sinmesi çok daha önemlidir. İçinize sinerek alacağınız ve size güzel gelen otomobile zevkle bineceğinizi unutmayın.

error: