Kırılan Aynalara En Ucuz Çözüm - Caraba.net
kırık dikiz aynası.

Kırılan Aynalara En Ucuz Çözüm

Otomobilinizin dikiz aynalarından biri kırıldığında, servise gidip yüksek fiyatlarla değiştirmek yerine, uygun fiyatlı çözümler bulabilirsiniz.

Şehir içinde yaşanan minik kazalar bazen maliyeti yüksek sonuçlar doğurabilir. Tampon çiziği veya kaportada gerçekleşen deformasyon için servise gitmekten başka çareniz yok. Fakat far veya dikiz aynası kırığı gibi onarımı oldukça kolay olan bu bölümler için çözüm üretebilirsiniz. Tabi ki bu anlatımlarımız onarılabilecek durumda olanlar için. İşte kırık dikiz aynasının onarımına yönelik ipuçları…

 

kırık dikiz aynası.

 

Sadece 20 dakika

Oto sanayi sitelerinde sıkça rastlanan otomobil camcıları, kırık dikiz aynanızın onarımını konusunda yardımını alacağınız en doğru adres. Peki otomobil camcıları ne yapıyor? Öncelikle kırılan aynanın parçaları itina ile plastik kısımdan temizleniyor. Ardından kırılan aynanın boyutlarında şablon kesiliyor ve bu şablonun yardımıyla ayna levhasından kırılan ayna büyüklüğünde parça kesiliyor. Daha sonra bu parçanın kenarlarındaki keskinliğin yok edilmesi için parçanın kenarları taşlanıyor. Bu esnada aynanın yapıştırılacağı yere iki tür sprey sıkılıyor. Bunların ilki yüzeyi yağ, su, toz ve benzeri maddelerden arındırıyor. İkincisi ise yapıştırıcı görevi görüyor. Bundan sonra kesilen parça yerine yapıştırılıyor ve kuruması için bir süre bekleniyor. Böylece ayna eski haline dönüyor. Bu işlem tüm araçlara uygulanabiliyor. Aynaların elektrik kontrollü olması, manuel olması hiçbir engel teşkil etmiyor.
Yapılan işlem yaklaşık 20-25 dakikada tamamlanıyor.

Oto sanayilerinde bazı oto cam dükkanlarında piyasada çok satılan otomobillerin dikiz aynaları, orijinal ölçülerinde kesilmiş şekilde hazır bulunuyor. Böylece onarım işlemi daha da kısalabiliyor. Eğer hazır bulunmuyorsa şablondan kısa sürede kesim yapılabiliyor. Kırık dikiz aynasının onarım maliyeti aynanın büyüklüğüne ve rengine göre değişiyor. Onarım maliyetleri ise orjinal aynaların fiyatlarının 1/8 – 1/10 civarında. Özellikle ithal otomobillerin, dikiz aynalarının çok pahalı olduğu düşünülürse, ayna onarımı tercih edilmesi gerek bir çözüm yolu olarak görülüyor.

Ancak bu noktada bir uyarı da yapmamız gerekli ki, bu işlemi çok daha ucuza yapan yerlerin tercih edilmesi halinde normalden daha büyük gösteren hatalı aynalar otomobillere takılabilir. Bu sebeple yüksek kalitede ayna seçimi önem taşıyor. Tercih ettiğimiz oto cam dükkanının kaliteli cam kullanan bir yer olması gerekli.

error: