Michelin Yeni Nesil Havasız Lastik Modelini Tanıttı - Caraba.net

Michelin Yeni Nesil Havasız Lastik Modelini Tanıttı

Havasız Lastikler

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan Michelin, Kanada’da 4 Haz 2019 – 6 Haz 2019 tarihleri arasında yapılan Movin’On Summit isimli konferansta yeni teknoloji ile üretilecek olan havasız lastik modellerinin tanıtımını yaptı. “Michelin Uptis Prototype” olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji ürünün isminde bulunan “Uptis” kelimesinin açılımı “Unique Punctureproof Tire System” Türkçesi ise “Özel Patlamayan Sisteme Sahip Lastik“. Yeni üretilen bu havasız lastik modeli otomotiv firrması General Motors ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilmiş.

General Motors ve Michelin’in açıklamalarına göre bu yeni tip lastikler binek otomobillerde 5 yıl sonra kullanılmaya başlanacak. Bu yeni havasız lastik modelleri şimdilik General Motors’un ürettiği Chevrolet Bolt modellerinde test edilmekte ve 2019 yılı sonlarına doğru bu lastiklerin takılı olduğu test otomobilleri, ABD’nin çeşitli şehirlerinde yollara çıkacak.

Havasız Lastikler ile Yolcular Daha Güvenli

Havasız lastikler sıradan lastikler gibi hava ile dolu olmadığından hava sızdırma, patlama veya basıncın azalması gibi bir çok sorunu ortadan kaldırmakta. Bu yönüyle yolcular için çok daha fazla güvenli. Bu yeni tip lastiklerin bakım veya onarım maliyeti ise neredeyse hiç yok.

Yeni Tip Lastikler Daha Çevreci

Şu an kullanılmakta olan klasik lastiklerin ömrü fazla olmadığından dünyada bir çok kaynak yeniden lastik üretimine harcanmakta. Bu yeni modeller ile ham madde kaynaklardan da büyük miktarlarda tasarruf edileceği öngörülüyor. Michelin’in açıklamalarına göre, dünyada kullanılan lastiklerin %20’si (Yaklaşık yıllık 200 milyon adet lastik) kullanım ömrü dolmadan patlama, delinme veya farklı bir şekilde zarar görme sebebiyle değiştiriliyor.

Sürücü Olmayan Araçlar İçin Avantaj

Bu yeni tip havasız lastiklerin en önemli avantajlarından biri de sürücüsüz araçlar için ideal olması. Klasik lastikler gibi patlama, değiştirme veya onarım gibi durumlarla karşı karşıya kalınmayacağı için, bu yeni model lastikler sürücüsü olmayan otomobiller için büyük bir avantaj hâline geliyor.

error: