Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir - Caraba.net
toplu oto ekspertiz makineleri

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir

Oto ekspertiz cihazları nelerdir sorusunun cevabını hemen verelim. Profesyonel olarak ekspertiz hizmeti veren firmaların kullandıkları ekipmanlardır. İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Hakkında Yönetmelik‘te de hangi cihazların bulunması gerektiği belirtilmiştir. Yönetmeliğin 11/4 maddesi bu cihazlar ile ilgili hükümleri düzenler. Oto ekspertiz cihazları, eksperin aracın sistemini ve parçalarını yani tüm bileşenlerini yazılımsal ve mekanik olarak olarak incelenmesini sağlar. Bu yazımızda oto ekspertiz cihazları nelerdir bunlara değineceğiz.

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir

Oto ekspertiz yaptırmaya gittiğimizde teknisyenlerin ellerinde kullandıkları cihazları bir çok cihaz bulunmaktdır. Bu cihazlara sırasıyla göz atalım.

 

akü test cihazı

 

AKÜ TEST CİHAZI NEDİR

Akü test cihazları, araç akülerinin durumunu değerlendirmek ve performansını test etmek için kullanılan araçlardır. Bu cihazlar genellikle birkaç farklı test yöntemi kullanarak akünün gerçek kapasitesini, voltajını ve genel sağlığını kontrol etmeye yardımcı olur.

 

baroskop cihazı

BAROSKOP NEDİR

Baroskop, cihazın iç yapısını gözlemlemek veya incelemek için kullanılan bir tür fiber optik görüntüleme cihazıdır. “Baro-” kelimesi Yunanca’da “ağırlık” veya “basınç” anlamına gelir,

boya ölüm cihazı

BOYA ÖLÇÜM CİHAZI NEDİR

Boya ölçüm cihazları, kaporta yüzeyinin boya kalınlığını ölçmek için kullanılan araçtır. Bu cihazlar otomotiv sektörünün yanı sıra endüstriyel, ve inşaat sektörlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Boya ölçüm cihazları, kaportanın üzerine konduğunda veya temas ettiğinde, yüzeyden yansıyan sinyalleri analiz ederek boya kalınlığını belirler.

 

Car Diagnostic

CAR DİAGNOSTİC NEDİR

Car diagnostic, otomobil arıza teşhis cihazıdır. Araçlardaki elektronik kontrol sistemlerini, sensörleri ve bilgisayar sistemlerini izler. Araçtaki potansiyel problemleri tanımlar. Genellikle bir aracın motoru, şanzımanı, frenleri, emisyon kontrol sistemleri ve diğer önemli bileşenleri üzerindeki sorunları tespit etmek amacıyla kullanılır.

 

Coating Thickness Gauge Meter

COATING THICKNESS GAUGE METER NEDİR

Coating thickness gauge veya coating thickness meter, kaporta yüzeyindeki boya kalınlığını ölçmek için kullanılan bir cihazdır.

conta test cihazı

CONTA TEST CİHAZI BEDİR

Conta test cihazı, araçlardaki conta sızıntı testi veya contalama testi için kullanılan cihazdır. Bu tür cihazlar, contaların ve conta yüzeylerinin sızdırmazlık yeteneklerini değerlendirmek ve kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

fren test cihazı

FREN TEST CİHAZI NEDİR

Fren test cihazı, bir aracın fren sistemini test etmek ve performansını değerlendirmek için kullanılan cihazdır. Bu tür cihazlar, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi ve sürücülerin kontrolünü koruyabilmesi için önemli bir parça olan fren sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için tasarlanmıştır.

 

obd medir

OBD NEDİR

OBD, “On-Board Diagnostics” ifadesinin kısaltmasıdır. Otomobillerin üzerinde yer alan ve araçtaki çeşitli sistemleri izleyip hata teşhisini sağlayan bir tür teşhis sistemidir. OBD, araçlardaki performansı, elektronik aksamları, emisyonları ve diğer önemli parçaları izler. OBD-II,  bu sistemlerin ikinci nesil sürümünü ifade eder.

 

rot balans konsolu

 

ROT BALANS KONSOLU NEDİR

Rot balans konsolu, “rotor dengesi konsolu” olarak da bilinir. Bu cihaz, araçlardaki rotatif (döner) parçaların, örneğin tekerlek ve lastiklerin, dengesini kontrol etmek ve düzeltmek için kullanılır.  Rot balans konsolu, ağırlık merkezini ve dönme ekseni etrafındaki dengesizlikleri belirlemek için kullanılır.

 

Lastik Derinlik Ölçme Cihazı

LASTİK DERİNLİK ÖLÇME CİHAZI NEDİR

Lastik derinlik ölçme cihazı, bir lastiğin diş derinliğini ölçmek için kullanılan alettir. Bu cihaz, lastiklerin aşınma durumunu kontrol etmek ve lastik değişim zamanını belirlemek için de kullanılmaktadır.

 

refraktometre

REFRAKTOMETRE NEDİR

Araçlardaki ışık ile ilgili aksamların kontrollerinde kullanılmaktadır.

 

error: