Otomobilin Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı - Caraba.net
ARABA MOTORUNUN ÖMRÜNÜ UZATMA

Otomobilin Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı

Otomobillerin en önemli bileşeni olan motorun uzun ömürlü olması hem maddi yönden hem de güvenliğimiz açısından önemlidir. Aracınızı satmak istediğinizde alıcı kaporta ve diğer aksamlarla birlikte motor performansına da bakacaktır. Eğer aracınızın motorunun performansı düşükse bu durum aracınıza alıcı bulmanızı zorlaştıracaktır. Düşük performanslı motorlar aracın içindeki kişilerin güvenliğini de tehlikeye sokabilir. Bu sebeple motorun uzun ömürlü olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

ARABA MOTORUNUN ÖMRÜNÜ UZATMA

Otomobilin motorunu korumak için neler yapılmalıdır

  • En önemli husus aracı yüksek devirde kullanmamaktır. Eğer araç sürekli yüksek devirde kullanılıyorsa aracın motoru çabuk yıpranır.
  • Aracınızın rutin bakımlarını yaptırırken motor bakımı yaptırmayı unutmayınız. Motor bakımlarının gecikmesi veya yaptırılmaması motorda büyük hasarlara neden olabilir.
  • Aracı şehir içi trafikte kullanmak ve devamlı dur kalk yapmak motoru çok daha fazla yıpratır. bu sebeple mümkün olduğunca trafik sıkışıklığından kaçınmak ve dur kalk yapmamak önemlidir. Eğer alternatif yollar yok ise bu gibi sıkışık trafik olan yollarda aracı sürekli kullanmamak en iyisidir.
  • Motor yağları motoru koruyan en önemli ögedir. Bu sebeple motor yağı kullanılmasına (Özellikle doğru motor yağı) özen gösterilmelidir.
  • Aracımıza aldığımız yakıtın kalitesi de çok önemlidir. Ucuz ve kalitesi yakıtlar aracın motor ömrünü kısaltacağından bu tür yakıtlar kullanılmamalıdır.
  • Doğru lastik kullanmak, uygun büyüklükte jant/lastik kullanmak ve lastik basıncını doğru ayarlamak da motorun ömrünü uzatacaktır.

error: