Otomobillerde Gece Görüş Sistemi Nasıl Çalışır - Caraba.net

Otomobillerde Gece Görüş Sistemi Nasıl Çalışır

Otomobillerdeki Gece Görüş Sistemi Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile otomobil üreticileri de yeni model araçlarda yeni özellikler sunmakta. Son zamanlarda sunulan bu yeni özelliklerden birisi de gece görüş sistemleri. Bu yazımızda otomobillerde gece görüş sistemi nasıl çalışır, araçlardaki gece görüş sistemi nasıl kullanılır, taşıtlardaki gece görüş sisteminin faydaları nelerdir, gece görüş kamerası cisimleri ve insanları hangi renk gösterir, bunlara değineceğiz.

Gece görüş sistemi diğer bir söyleyişle gece görüş asistanı yeni model araçların bir çoğunda artık standart bir donanım olarak gelmekte. Otomobillerde yer alan gece görüş sistemi, aracın elektronik sisteminde bulunan ana işlemcinin (kısaca aracın beyninin) sensörler ve gece görüş kameraları vasıtasıyla aldığı verileri işleyerek aracın ekranında çeşitli uyarılarda bulunmasıdır.

Geceleyin yaktığımız farlar sadece belirli alanları aydınlatır. Aydınlatılan alan dışındaki bölgelere ait veriler gece görüş sisteminin kızılötesi kameraları aracılığıyla ekrana aktarılarak yola çıkabilecek canlılar veya gözle görülmesi zor olan nesneler görüntülenir. Görüntüleme yapılırken bu tür nesneler ve canlılar ekranda kırmızı olarak gösterilerek şoförün dikkatini çekmesi sağlanır. Klasik gece görüş kameralarında bu gösterim yeşil renk ile yapılırken, otomobillerdeki gece görüş sistemlerinde kırmızı renk ile yapılmaktadır. Bazı marka ve modellerin gece görüş sistemleri görüntülü uyarı ile birlikte sesli olarak da sürücü uyarır.

Otomobillere Gece Görüş Sistemi Sonradan Monte Edilebilir Mi?

Özellikle BMW, Mercedes, Audi gibi otomobil üreticileri için araçlarda gece görüş sistemi ve ekipmanları fabrikada üretim esnasında monte edilmekte ve standart bir donanım olarak sunulmaktadır. Araçlarında bu sistem olmayanlar ve kullanmak isteyenler daha sonra araçlarına bu sistemleri monte ettirebilirler. Araçlarında bu sistemlerle uyumlu dijital ekran veya multimedya ekran bulunan otomobil sahipleri satın alacakları kızılötesi kameralar ve diğer ekipmanları araçlarına monte ettirerek gece görüş sistemlerini kullanabilirler. Dijital ekranı olmayan araçlarda da aynı şekilde diğer malzemelere ek olarak alınacak dijital ekran ile gece görüş sistemleri monte edildikten sonra kullanılmaya başlanabilir. Bu tür bir yol izlenecek ise satın alma işlemi yapılırken kızılötesi kameraların kaliteli olmasına özen gösterilmeli, kalitesiz kameraların canlı ve nesneleri algılamada zorluk çekeceği unutulmamalıdır.

error: