Trafik Sigortası ve Kasko Neleri Karşılar - Caraba.net
Trafik Sigortası ve Kasko Neleri Karşılar

Trafik Sigortası ve Kasko Neleri Karşılar

Herhangi bir araç sahibi olan herkes yılda bir kere trafik sigortasını yeniletmek zorundadır. Bunun yanında ek olarak kasko sigortası da yaptırılabilir. Trafik sigortası ve kasko fiyatları şirketten şirkete, aracın marka ve modeline göre ve sürücünün yaşına ve önceki kaza durumlarına göre değişir ve şekillenir. Trafik sigortası ve kasko hakkında akıllarda bir sürü bilgi ve şehir efsaneleri vardır. Bunların hangileri doğru hangileri yanlıştır. Bu yazımızda bunlara değineceğiz.
Full Kasko Sigortası: 

Araç sahipleri arasında yapılan sohbetlerde bazen full kasko terimi geçer. İşin aslında full kasko diye bir terim yoktur. Normal kasko sigortasının biraz daha büyütülmüş ve genişletilmiş hali full kasko şeklinde anılmaktadır. Normal kaskonun şartlarını biraz daha esneten ve karşılama miktarlarını artıran kasko biçimidir. Kaskonuz ne kadar genişletilmiş olursa olsun, ehliyetsiz araç kullanımları ile alkollü araç kazalarında bu kasko geçersizdir.

 

Trafik Sigortası ve Kasko Neleri Karşılar

 

Trafik sigortam var ve karşı tarafa verdiğim tüm hasarlar karşılanır:

Trafik sigortaları yine ehliyet ve alkolsüz kullanım durumlarına uygun olarak karşı tarafa verilen hasarı poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılar. Örnek vermek gerekirse kaza başı tazmin tutarı 50.000 TL ise ve karşı tarafta 60.000 TL hasar oluşmuş ise bunun 10.000 TL.lik kısmını sigorta şirketi karşılamaz. Bu sebeple trafik sigortası yaptırırken limitlerin çok düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

Kasko sigortasında “İhtiyari Mali Mesuliyet” teminatı bulunuyor ise trafik sigortasının ödemediği artan kısımlar bu poliçe kapsamında kasko sigortası tarafından karşılanır.

Küçük çaplı hasarlar için kasko kullanmaya gerek yok, kasko delinmesin:

Sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte, kaskolu araçlarınızın küçük çaplı çizik, göçük, eziklerinin onarımları ile cam çatlaması veya kırılmaları sebebiyle yapılan değişimler kaskonuzu bozmaz. Yine şirketlere göre değişmekle birlikte far lambası, stop lambası veya aynaların kırılması halinde bu parçalardan 1 adedi kaskonuz tarafından değiştirilebilir ve kaskonuz bundan etkilenmez, poliçenize işlenmez.

Sigorta şirketlerinde farklılık göstermekle beraber mini onarım kapsamına giren ufak çizik, kaporta göçük veya ezikleri hasarları ile cam hasarında dosya açılmaz, bu sebeple bilinenin aksine kaskonuz bozulmaz. Bununla beraber 1 adedi aşmamak üzere far, stop lambası veya ayna hasarı ya da radyo teyp hasarlarında da pek çok sigorta şirketinde hasarsızlık kademeniz yenileme poliçenizde düşmez.

Herşey Dahil Full Kasko veya Full+Full kaskom var:

Kasko sigortalarının en önemli ve genel şartı alkollü veya ehliyetsiz araç kullanmamaktır. Kaza yapıldıktan sonra da kazanın olduğu yeri zorunlu olmadıkça terk etmemek gerekir. Aksi halde bu tür hallerde oluşan hasarlar teminat dışı bırakılabilir. Bu sebeple kaza sonrası yapılması gereken işlemler ve tutanaklar eksiksiz doldurulmalıdır. Ayrıca her ne kadar genişletilmiş kasko yaptırılmış ise de şirketler arasında farklılık gösterebilmekle birlikte, araçlarda kaza dışı kendiliğinden ortaya çıkan mekanik, elektrik veya elektronik türdeki arızalar da kasko kapsamı dışındadır.

error: