Uçan Otomobil ASKA'nın Görüntüleri Paylaşıldı - Caraba.net

Uçan Otomobil ASKA’nın Görüntüleri Paylaşıldı

Teknolojinin gelişmesi ile artık uçan otomobiller de sıkça konuşulmaya başladı. Yıllar önce Geleceğe Dönüş Filmleri ile dünyamıza giren uçan otomobil konseptleri ile ilgili zaman zaman medya organlarında resimler paylaşılmakta.

AeroMobil ve Terrafugia gibi bazı teknoloji şirketleri uçan otomobiller ile ilgili teknoloji geliştirmeye çalışmaktadırlar. Her ne kadar bu konuda önemli gelişmeler elde etseler de mümkün olduğunca bu gelişmeleri paylaşmamaya özen gösteriyorlar.

Uçan araba teknolojisi üzerinde çalışan şirketlerden olan Next Future Transportation’ın, yeni uçan otomobil konseptinin görselleri medya ile paylaşıldı. Next Future Transportation (NFT) özellikle Silikon Vadisinde yoğunlaşan kentsel havacılık endüstrisindeki artan rekabetin içinde kendine yer bulan İsrail Amerikan ortaklığı ile kurulmuş bir şirket. Şirketin kurucu ortakları karı koca olan Guy ve Maki Kaplinsky.

Next Future Transportation’ın tasarladığı araca “ASKA” ismi verilmiş. Aracın en önemli özelliği iniş ve kalkışlarda piste ihtiyaç duymuyor. Aracın yanlarda iki adet uzun kanadı bulunmakta ve bu kanatlar üzerine katlanabilme özelliğine sahip. Bu özelliği ile helikopter gibi dikey iniş ve kalkış yapabiliyor. İniş ve kalkışlar için ASKA’nın gövdesine 10 adet orta boyutlu pervane yerleştirilmiş. Havadaki seyir için ise kanatlara ekstra iki adet pervane ilave edilmiş.

 

 

 

ASKA gücünü oldukça büyük ve geniş kapasiteli bir batarya ile benzin ile çalışan bir motordan alıyor. Aracın bu özelliği ile 600 km ye yakın bir uçuş menziline sahip olacağı belirtiliyor. Bataryanın geliştirilmesi ile bu menzilin ilerde 1000 km ye kadar da çıkartılması mümkün olacak.

Araç, kullanıcısı ile birlikte 4 kişilik tasarlanmış. Şu an için manuel sürücülü olarak tasarlanan ASKA’nın ileride sürücüsüz olarak otonom bir sürüş sistemi ile kullanılması planlanıyor.

Next Future Transportation’ın ortaklarından Guy Kaplinsky “Zengin müşteriler için bir araç üretmiyoruz. Herkesin satın alabileceği bir araç ortaya koymayı planlıyoruz. İnsanların trafikte boşa vakit kaybetmelerini engellemek istiyoruz. Bu sebepten ötürü bu aracı satın alabilmek için uygun ödeme planları sunacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu. ASKA üretime geçilirse Amerika’daki satış fiyatının 200 bin $ olması bekleniyor.

error: