Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı - Caraba.net
yakıt tasarrufu için neler yapılmalı

Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı

Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan broşür (Taşıtların Ekonomik Kullanılması İçin Sürücünün El Kitabı), araç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylara yer veriyor. Bu önemsiz gibi görünen küçük detaylar aracın ömrünü uzattığı gibi yakıt tasarrufu da sağlıyor. Bir aracın düşük yakıt tüketmesindeki en önemli etken araç sürücüsü. Bu konuda bilgili ve bilinçli olan bir sürücü  yakıt tasarruf ile ilgili kuralları uyguladığında, yaklaşık olarak % 30 ila %50 arasında yakıt tasarrufu sağlıyor. Broşüre göre, çok kısa mesafelerde araç kullanmamak, bunun yerine yürümek veya toplu taşıma kullanmak, gergin ve sinirli zamanlarda araç kullanmamak tasarrufu etkileyen faktörler.

Diğer taraftan aynı güçte olan araçlardan düşük silindirli ve daha hafif olanları kullanmak yakıt tasarrufu için önemli faktörler. Yapılan deneyler aynı özellikteki 1000 kg gelen araç ile 1500 kg gelen araç arasında % 15 lik bir yakıt tüketim farkının olduğunu gösteriyor.

ARACIMIZ RÖLANTİDE ÇALIŞIRKEN İKEN MOTORU ISITMAK

Halk arasında aracı rölantide çalıştırmanın daha az yakıt tükettiği düşünülse de aracın fazla rölantide çalıştırılması daha fazla yakıt tüketimine neden olmakta. Aracın ilk hareketinden önce, ısınması için biraz beklenmeli ancak bu sürenin uzun tutulmaması gerekiyor. Aracın şehir içi ve kısa mesafeli bir kullanımı içinse normal hava sıcaklığında aracı 30-40 saniye ısıtmak yetiyor. Karlı, buzlu ve soğuk havalarda ise bu süreyi 2,5-3 dakikaya çıkartmak yeterli oluyor. Eğer motor ısınmış ise motorun rölantide çalışması, duran bir motorun tükettiği yakıttan daha fazla oluyor.

yakıt tasarrufu için neler yapılmalı

ARACIN İLK HAREKETİNE DİKKAT ETMEK

Araç kalkışı esnasında yapılan süratli, ani ve patinajlı kalkışlar aracın yakıt tüketimini normalden 3-4 kat fazlasına çıkarabiliyor. Yavaş bir kalkış ise tasarruflu şekilde yakıt harcanmasına neden oluyor. Manuel vitesli araçlarda araç hareket ederken debriyaj pedalından ayağın kaldırılması ve ayağın pedalın üzerinde tutulmaması debriyajın kaçırmaması ve çekişin düşmemesi açısından önemlidir.

Aracı uygun viteste kullanmak da tasarruf açısından son derece önemli. Motor devri yüksek kullanmak, üst vitese geçmek gerekirken alt viteste devam etmek yaklaşık olarak %20-30 oranında fazla yakıt sarf edilmesine sebep oluyor.

PEDALLARI ÇOK SIK KULLANMAK

Araçlarda gaz pedalına aniden basmak karbüratöre ekstradan yakıt püskürtülmesine sebep olur. Bu da yakıt tüketimini artırır. Araç kullanırken gaza sonuna kadar basmak yani gazı köklemek aracın hızlanmasına bir fayda sağlamıyor aksine yakıt tüketimini artırıyor. Şimdi araç kullanırken gaz pedalı ile ayağınızın arasında bir yumurta olduğunu düşünün. Yumurtayı kırmadan yumuşak şekilde gaz pedalına basarsanız aynı yakıt ile yaklaşık olarak %10 luk bir tasarruf sağlamış olacaksınız.

Ayrıca, fazla yakıt tüketimine yol açan duruşlardan kaçınılması (Trafik lambalarının ışık sürelerini tahmin ederek) yakıt tasarrufunu etkileyen faktörler. Seyahat ederken de trafik ışıklarında dur kalklarla uğraşmamak için mümkün olduğunda trafik ışıklarının olmadığı güzergahlar tercih edilmeli.

FREN VE GAZ AYARLARINI YAPTIRMAK

Araç kullanımı esnasında frenini mümkün olduğunca ve gerektiğinde kullanmakta fayda var. Çünkü her frene basma deponuzdan 2-3 damla yakıtın boşa gitmesi demektir. Bu sebeple ani hızlanma ve ani frenlerden, trafik emniyetini tehlikeye sokan zikzak hareketlerden kaçınmak gerekiyor.

Yokuş yukarı veya yokuş aşağı araç kullanırken gereksiz yere kullanılan debriyaj, fren veya gaz yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Yokuş iniş ve çıkışlarda gerekli vites küçültmelerinin yapılması, yokuşların çıkılan vitesle inilmesi gerekiyor.

Şehir içi yolculuk yaparken aracın havalandırmasını açmak yakıt sarfiyatını yaklaşık olarak % 10 oranında artırıyor. Rüzgar direnci de araçların yakıtını etkileyen faktörlerden. Bu sebeple saatte 60 km ve üzerindeki hızlarda aracın pencerelerinin kapatılmasında fayda var.

Araçlarda gereksiz yük ve ağırlıkların taşınmaması gerek. Ortalama bir araçta 100 kg fazla yük yakıt tüketimini % 3-4 oranında artırmaktadır. Kamyon, kamyonet gibi yük taşıma araçlarında şoför mahallinin üstündeki kısım aracın hızını yavaşlattığı gibi yakıt tüketimini de artırmakta. Bu sebeple bu tür araçlarda şoför mahallinin üstündeki bölümü belirli bir eğimle yükseltip kasa hizasına ulaşmasının sağlanması, araçta yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Araçta bujilerin kontrollerinin de sık sık yapılması gerekir. Araçta arızalı buji olması halinde yakıt tüketimi artacaktır. Lastik basınçlarına da dikkat etmek gerekir. Basınç ayarları yapılmamış, inmiş veya iyi şişirilmemiş lastikler, sürtünmeyi artıracağından fazla yakıt sarf edilmesine sebep olur. Aracın düzenli bakımları yapılmalı, motor yağı zamanında değiştirilmelidir. Değilse motor içindeki sürtünmeler artacağından, performans düşecek, çabuk aşınma meydana gelecek ve yakıt tüketimi artacaktır.

error: