Yaz Lastiği ile Kış Lastiği Arasındaki Farklar - Caraba.net
kış lastiği

Yaz Lastiği ile Kış Lastiği Arasındaki Farklar

Araç kullanan hemen hemen herkesin lastik seçimlerini iyi yapması gerekir. Mevsimine göre yapılan doğru lastik seçimleri, kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki yakıt farkını da ortadan kaldıracaktır. Çünkü kışlık lastiği yazın, yazlık lastiği de kışın kullanmak arabanızın yakıt performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bir çok araç kullanıcısı kışın gelmesi ile kış lastiği ihtiyacı olup olmadığını düşünür. Bu kışı aynı lastiklerle geçirsem nasıl olur acaba diye düşünmeyenimiz yoktur. Bu yazımızda, mevsimlik lastikler arasındaki farklar, doğru lastiğin nasıl seçileceği ve bu lastiklerin karşılaştırılması ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Kış Lastiği Nedir

Kış lastikleri, buzlu ve karlı yol koşullarında frenlerin daha verimli tepki vermesine yardımcı olur. Tüm bu kış (buzlu ve karlı) koşullarında daha güvenli sürüş ve daha iyi performans sağlamak için kış lastikleri geliştirilmiştir. Kış lastikleri için, bu zorlu koşulları güvenli şekilde karşılamak adına özel oluklu diş yapısı ile, 7 ° C’nin altındaki düşük sıcaklıklar için özel olarak tasarlanmıştır. Kış lastikleri özel olarak hazırlanmış kimyasal bir karışımla üretilir. Kış lastikleri görünüm olarak agresif bir yapıyı andırır. Kış mevsimi koşullarında kar tutmayı azaltmak için lastik dişleri özel olarak yapılır. Kış lastiği kullanan kişilerin bir çoğu, daha konforlu bir sürüş sağlaması sebebiyle kullanmaktan memnundur. Kış lastiklerinin diğer bir en önemli özelliği, düşük sıcaklıktaki hava koşullarında bile  bu özel yapısını kaybetmemeleridir.

Dört Mevsim Lastiği Nedir

Bu tür lastikler, kuru ve ıslak yol koşullarında yaz lastiklerinden daha kötü olmakla birlikte yine de iyi performans gösterirler. Hafifçe karlı yollarda durumun geçiştirmek üzere birebirdir. Tüm mevsim lastiklerinde orta seviye derinlik ve uzun diş ömrü vardır. Dört mevsim lastikleri, birçok hava koşulunda iyi olmasına rağmen karlı ve buzlu kötü hava koşullarında düşük performans gösterir. Kış lastiklerinin bu tür karlı ve buzlu hava koşullarındaki yüksek performansı tartışılmaz bir gerçektir. Aslına bakarsak yaz ve kış lastiklerinin karışımı dört mevsim lastiklerdir diyebiliriz.

Yaz Lastiği Nedir

Yaz lastikleri, kış mevsimi haricinde üç mevsimde performanslıdır. Yaz lastikleri takıldığı araçta  hız ve atikliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yüksek performanslı araçlar için ideal lastik türüdür. Yaz lastikleri  araçlar viraja girerken ve frenleme kapasitelerinde daha yüksek performans sağlar. Yaz lastiklerindeki lastik deseni ve lastik bileşimi, aracın yol boyunca daha iyi durmasını sağlar. Diş girintileri kış lastiklerine göre daha az oyuk vardır. Böylelikle dıştaki kauçuk malzeme yola daha iyi temas eder. Yaz lastikleri maksimum tutuş için tasarlanmıştır. Yaz lastiklerinin boyut özellikleri, aracın hız kapasitesi, ıslak ve kuru yol koşullarında etkinin performansını arttırır. Ülkemizde kış lastiği dışında satılan lastiklere çoğu zaman yaz lastiği denir. Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında kış ve dört mevsim lastik tiplerinden daha iyi performans gösterir. Yaz lastiklerinin 0 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda kullanılması sürüş güvenliği için tehlikelidir. Bunun sebebi +7 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda kauçuk sertleşeceği için yola tutunamaz. Yolda buzlanma veya kar varsa, yaz lastiği ile devam etmek çok büyük risktir.

kış lastiği
Kış lastiği

Lastik Seçimimiz Nasıl Olmalı

Özetle; kışın sıcaklıkların 7° C’nin altına düştüğü koşullarda, can ve mal güvenliği için kış lastikleri tercih edilmelidir. Sıcaklıkların 7° C’nin üstünde nadiren kar yağan bir şehirde yaşıyorsanız yaz lastikleri kullanabilirsiniz. Ancak, kar yağarken bir yaz lastiği ile seyahat etmemeniz de ısrarla önerilir. Dört mevsim lastik leri; kış mevsimin şiddetli olmadığı ancak kış lastikleri kullanımını gerektirebilecek hava şartlarının yer yer oluşma durumları olan yerlerde kullanılabilir.

error: