2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri Değişti - Caraba.net
2021 yılı araç muayene ücretleri

2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri Değişti

Yeni yılın yaklaşmasıyla, araç muayene ücretlerindeki artış oranları da belli oldu. İşte 2021 yılında araç muayene ücretlerinin güncellenmiş listesi.

Her araç sahibinin yakından bildiği üzere ülkemizde araç muayene işlemlerini Doğuş Holding, TÜV SÜD ve Bridgepoint Şirketlerinin ortaklığıyla kurulan TÜV-TÜRK yürütmekte ve her yıl muayene ücretlerini güncellenmekte. Zaman zaman araç muayene ücretlerinin yüksek olduğu yönünde şikayetler olsa da her yıl düzenli olarak fiyat artışı yapılıyor. Araç muayene ücretlerindeki artış miktarı her yıl hesaplanan yeniden değerlendirme oranına göre yapılıyor. Araç muayene işlemlerinin 2021 yılı ücretlerinin hesaplanması için belirlenen yeniden değerleme oranı ise % 9.11 olarak duyuruldu. Güncel 2021 yılı araç muayene ücretleri bu rakam üzerinden hesaplanacak.

Araç Muayene Ücretleri Kredi Kartıyla Ödenebilecek

Araç sahiplerinin en çok şikayet ettiği hususlardan biri olan araç muayene ücretlerinin peşin olarak ödenmesi uygulaması 2021 yılında son bulacak. 2021 yılının ilk çeyreğinden itibaren araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla da ödenebilmesi için bir çalışma yapılmakta. Bu çalışmada son aşamaya gelindiği ve 2021 yılının başından itibaren araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla ödenebileceği belirtiliyor.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar

2020 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı % 22.58 idi. Bu değerlendirmeye göre yapılan fiyat düzenlemesi ile 2020 yılı araç muayene ücretleri şu şekildeydi:

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 462.56 TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 342.50 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 174.64 TL

2020 yılı araç muayene fiyatlarına % 9.11 oranında artış yapıldıktan sonra 2021 yılı araç muayene ücretlerinin şu şekilde olması tahmin ediliyor.

  • Otobüsler, kamyonlar, çekiciler ve tankerler için: 504.69  TL
  • Otomobiller, minibüsler, kamyonetler, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römorklar ve yarı römorklar için: 373.70 TL
  • Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler için: 190.50 TL

NOT: Araç muayenesinden geçebilmek için muayeneye gitmeden önce aracınızın herhangi bir serviste ön kontrolünü yaptırmalısınız. Ayrıca muayenede istenen gerekli teçhizatları (yangın tüpü, ilk yardım seti, reflektör vs…) araçta bulundurmalısınız.

error: