Arabada Çizikler Nasıl Giderilir - Caraba.net - Araba Tutkunlarına
Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Eğer bir araç sahibi iseniz en çok karşılaştığınız problemlerden biri çiziklerdir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için caddelerde, sokaklarda, açık alanlarda veya otoparklarda bırakılan araçlar çizilme tehlikesi altındadır. Bu yazımızda arabada çizikler nasıl giderilir, araba çizik giderici sprey nasıl kullanılır, araba çizik giderici kalem ile araba çizikleri nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Her araç sahibinin korkulu rüyasıdır arabasının çizilmesi. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan herkesin başına gelen araba çiziklerini gidermek için en kolay ve pratik yol çizik giderici sprey veya çizik giderici kalem kullanmaktır. Piyasada bu çizikleri gidermek için kalem ve spreyin yanı bir çok malzeme de satılmaktadır. Bazen cif gibi bir kimyasal, bazen de bir diş macunu ile yapılan çizik giderme işlemleri bilmeden de olsa araca ciddi zararlar vermektedir. Araç çizikleri için tavsiyemiz amatör olarak yapılacaksa belli başlı kurallara uyularak yapılmasıdır.

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Araçtaki çizikleri gidermek için ne kullanılırsa kullanılsın işe öncelikle çizik yeri temizlemekle başlanmalıdır.

Araç çiziği gidermeden önce aracın temizliğinin yapılması

Araba çizikleri için pasta cila kullanmak yerine kendiniz çizikleri giderecekseniz öncelikle aracınızın dış temizliğini güzelce yapmanız gerekir. Bazen derin çiziklerin içerisinde toz ve küçük taşlar da bulunabilmektedir. Bu sebeple araç su ile güzelce yıkanmalıdır.

Çizik gidermeden önce temizlik sonrası kurutmanın yapılması

Araç iyice yıkandıktan sonra güzelce kurutulması da şarttır. Çünkü kaportadaki çiziklere uygulanacak kalemler veya kimyasallar ıslak yüzeylerde istenen sonuçları vermeyebilir. Ayrıca kaporta üzerinde yıkamadan kalan izlerin giderilmesi çiziklerin net olarak görünmesini ve ona göre işlemin yapılmasına olanak verir.

Çizik giderme işleminin doğru yerlere uygulanması

Araçtaki çizikler çok farklı yerlerde olabilir. Bu sebeple öncelikli olarak çizik olan bölgelerin tam olarak belirlenmesi, işaretlenmesi gerekir. Çizik kalemi uygulanacak ise çiziklerin yoğun olduğu bölgelere göre uygulanma sıklığı ve derinliği ayarlanmalıdır.

Çizik giderme işleminin acele etmeden yapılması

Aracın çizikleri giderilirken sakin ve yavaş hareket edilmelidir. Acele etmeden yavaş yavaş o bölgedeki çiziklerin giderilmesine odaklanılmalıdır. Çiziklerin üzeri kapatıldıktan sonra gerekli görülmesi halinde bir süre sonra ikinci bir kat daha aynı işlem uygulanabilir.

Çizik olan bölgeye pasta ve cila uygulanması

Araç çizikleri için çizik giderici kalem, kimyasallar veya diğer ürünler kullanıldıktan sonra kalan diğer çizikler için uygulanacak en etkili yöntem pastadır. Pasta özel bir karışımdır ve sürülen yerdeki boyayı incelterek çizikleri ortadan kaldırır. Pasta işleminin ardından ortaya mat bir görüntü çıkacaktır. Bu mat görüntüyü de ortadan kaldırmak için cila uygulanabilir ve o bölge parlaklığını kazanarak orjinal haline yakın bir hal alır.

Otomobilinize yapacağınız bu doğru işlemler ile oluşan çizikleri giderebilir aracınızın güzel bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

 

error: