Arabanıza Yanlış Yakıt Koyarsanız Ne Yapmalısınız - Caraba.net
Arabanıza yanlış yakıt 2

Arabanıza Yanlış Yakıt Koyarsanız Ne Yapmalısınız

Arabanıza Yanlış Yakıt Koyma

Ülkemizde her 30 dakikada, bir araca yanlış yakıt koyulmakta. Eğer siz de onlardan biriyseniz işte yapmanız gerekenler. Değilseniz ileride sizin de başınıza gelebileceğini düşünerek yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Bu yazımızda arabaya yanlış yakıt koyarsam ne yapmalıyım, dizel arabaya benzin koydum ne yapmalıyım, benzinli araca dizel yakıt koydum ne yapmalıyım, arabama yanlış yakıt Koyulursa kasko karşılar mı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Arabanıza yanlış yakıt koymak maliyetli bir hata olabilir ve bu olay her yıl dünya genelinde yaklaşık 150.000 sürücüyü etkileyen bir olaydır. Ancak ister dizel bir otomobile benzin konsun ister benzinli bir otomobile dizel yakıt konsun, yapılması gereken en önemli şey motoru çalıştırmamaktır.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

Dizel Arabaya Benzin Koydum Ne Yapmalıyım

Bu yanlış yakıt koyma türleri içinde en yaygın olanıdır. Çünkü benzin pompası dizel bir otomobilin yakıt deposunun ağzına kolayca sığabilmektedir. Dizel bir araca benzin koyduysanız, yapılacak en önemli şey motoru çalıştırmamaktır. Motorun çalıştırılması, yakıtın etrafta motor ve diğer aksamları içinde dolaşmasına neden olarak tüm sisteme zarar verecektir. Arabayı sürmeden önce yakıt deponuzun boşaltılması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Benzin, bir çözücü olarak hareket ederek yakıt pompasına ve yakıt sisteminin diğer parçalarına zarar verecektir. Depo boşaltıldıktan sonra aracın diğer aksamları da kontrol edilmeden araç çalıştırılırsa bu, aracınızda yakıt sisteminin maliyetli bir şekilde onarılması veya yakıt pompasının, dizel enjektörlerin, filtrelerin ve yakıt deposunun tamamen değiştirilmesi gibi büyük hasarlara yol açabilir.

Arabanıza yanlış yakıt 1

Benzinli Arabaya Dizel Koydum Ne Yapmalıyım

Çoğu dizel yakıt pompası benzinli araçlardaki depo doldurma ağzına sığmadığı için bu daha nadir görülen bir durumdur. Ancak, benzinli bir arabanın yakıt deposuna dizel yakıt koyarsanız, motoru asla çalıştırmamalısınız. Çünkü bu, yakıtın devri daimine izin verecek ve motor ve yakıt sistemini kirletecektir.

Benzinli bir araca dizel yakıt koymanın tehlikesi, dizel bir araca benzin koymaktan daha azdır. Dizel, benzine göre daha ağır daha yağlı bir yakıttır. Benzinli bir arabanın motorunda dizelin yanması o kadar kolay değildir. Ancak dizelin motor ve yakıt sistemi içinde dolaşmasına izin verilirse, motor çalışmayabilir. Bu sebeple benzinli araca dizel yakıt konulduğunda motor çalıştırılmadan yakıt deposunun boşaltılması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Arabama Yanlış Yakıt Koyarsam Tamir Maliyeti Nedir

Arabanıza yanlış yakıt koyarsanız tamir maliyeti arabanın tipine, motorun boyutuna ve motoru çalıştırıp çalıştırmadığınıza bağlı olarak değişecektir. Eğer motoru çalıştırmadıysanız, yakıtı boşalttırıp depoyu temizletmenin maliyeti iki depo benzin ücreti kadardır. Motoru çalıştırıp daha büyük hasarlara neden oldu iseniz aracın onarım ücreti çok yüksek miktarları bulabilmektedir.

Arabama Yanlış Yakıt Koyarsam Kasko Karşılar mı

Aracınıza yanlış yakıt koyarsanız trafik sigortanız karşılamaz. Yanlış yakıt koyma durumu kasko sigortanızın teminat kapsamı içinde ise sigorta şirketinizden tamir ücretini geri talep edebilirsiniz, ancak bu genellikle tam kapsamlı poliçeler için geçerlidir.

error: