Otomatik Vitesli Araçlardaki Shift Lock Ne İşe Yarar? - Caraba.net
Shift Lock Release

Otomatik Vitesli Araçlardaki Shift Lock Ne İşe Yarar?

Araçlarımızın üzerinde bazı harfler, terimler veya açıklamalar bulunur. Bir çoğunun ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını biliriz. Ancak bazı işaret ve harflerin ne anlama geldiğini veya ne işe yaradığı ile pek ilgilenmeyiz. Bir sorun oluşursa araştırırız ve öğreniriz. İşte bu tarif ettiğimiz işaret ve tuşlardan biri de “Shift Lock” veya “Shift Lock Release” olarak isimlendirilen tuş. Otomatik vitesli araçlarda vites kolunun olduğu bölgede yer alan Shift Lock tuşu ne işe yarar ve Shift Lock tuşu nasıl kullanılır hususlarıyla ile ilgili sizlere bazı bilgiler sunacağız.

 

Shift Lock Release

 

Shift Lock veya Shift Lock Release Nedir?

Shift’in kelime anlamı “değiştirmek” veya “vites değiştirmek” tir. “ShiftLock Release” ise “Vites Kilidi Açmak” olarak tercüme edilebilir. Otomatik araçlarda yer alan bu tuş vites ile ilgili bir tuştur.

 

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

 

Shift Lock Release Tuşu Ne İşe Yarar?

Her araç sorun çıkartıp uyarı verebilir veya bizi yolda bırakabilir. Bu sebeple araçlarımızın periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması önemlidir. Periyodik bakım masrafından kısmak için bakımı ertelerseniz hem can güvenliğiniz tehlikeye girer, hem de bakım masrafı artabilir. Bakımı yapılmayan bir otomobil yolda kaldığında periyodik bakım masrafının 3-4 misli bir masrafla karşınıza çıkabilir.

Otomatik vitesli araç sahibi iseniz ve aracınız yolda kaldı ise veya araç hareket halinde arıza uyarısı veriyorsa; aracı yol kenarına çekip otomobil ustası veya  çekici çağırmamız gerekir. Eğer arıza giderilemeyecek durumdaysa, çekici ile çekilmesi gerekiyorsa otomatik vitesli arabalarda bu bir sorun demektir. Aracı çekiciye yüklerken vitesin boşa alınması gerekir. Otomatik vitesli araçlarda, normal manuel vitesli araçlardaki gibi vitesi boşa alma olayı yoktur.  Araç D, P veya R konumundadır. İşte bu noktada otomatik vitesli araçlarda “ShiftLock” tuşu yardımımıza yetişir. Bu tuş, aracı otomatik şanzuman konumlarından (D, P veya R) kurtarır ve aracın vites kavramasını yani vitesi boşa almanızı sağlar. Ve aracı bu halde boş viteste çekiciye alınabilir.

Bu arada bir dipnot bilgisi verelim. Otomatik araçlarda manuel vitesli araçlardaki gibi vurdurma ile çalıştırma yapılmaz. Denenmesi bile şanzumana büyük zarar verebilir.

error: