Toyota Araçlarda Hangi Yağ Kullanılmalıdır - Caraba.net
Toyota Araçlarda Hangi Yağ Kullanılmalıdır

Toyota Araçlarda Hangi Yağ Kullanılmalıdır

Araba sahibi olmanın birçok kişinin düşündüğü kadar kolay olmadığını kabul etmeliyiz. Sonuçta, araba ailenin bir üyesi olarak kabul edilebilir. Arabanın amacına hizmet ettiğinden emin olmak için zaman, çaba ve para harcamak gerekir. Aracınızın bakımını doğru yaptığınız sürece ise en iyi arkadaşınız olabilir. Bu yazımızda Toyota araç sahiplerinin en yakın arkadaşları olan araçları için hangi yağ kullanmaları gerektiği konusuna değineceğiz. Yazımızda Toyota araçlarda hangi yağ kullanılmalıdır, araçlarda doğru yağı seçmek neden önemlidir, orijinal Toyota motor yağı kullanmak neden önemlidir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Doğru yağı seçmek neden önemlidir

Araçlarda bazı parçalar maliyetlidir bu nedenle arabanıza mümkün olan en iyi şekilde bakmak gerekir. Bunu yapmazsanız, bazı önemli parçalar arızalandığında size ek maliyetler getirecektir. Motor yağı, motorun mükemmel durumda kalmasına yardımcı olan en önemli etkenlerden biridir. Hareketli parçaların birbirine sürtünmesi esnasında hasara neden olmasını önler. Bir çok araç sürücüsü motor yağının önemli işlevlere sahip olduğu gerçeğinin farkında değildir.

Araç sahibi olmak, aracınızın bakımını üstlenmeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer bir aracınız var ise orijinal bir yağ kullanmanız son derece önemlidir. Bu şekilde aracınızın mükemmel durumda kalmasını ve amacına hizmet etmesini sağlayabilirsiniz. Yanlış yağı kullanmak kötü ve pahalı bir karardır. Yanlış yağ kullanmak aracınızın yağ filtrelerinin arızalanmasına neden olabilir.

Vücudumuz için kan neyse araba için de yağ aynı şeydir. Yağın bir çok farklı işlevi vardır, bu yüzden kullanacağınız yağı küçümsememek gerekir. Araçtaki farklı metal parçalar birbirleriyle temas ederken yağ kullanıldığında sürtünme azalır. Ayrıca metal parçalar parçaların paslanmasını ve aşınmasını da önleyecektir.

Yağ formülündeki önemli bir bileşen de içindeki temizleyici maddelerdir. Temizleyici maddeler hareketli parçalardan arta kalan kalıntıları çıkarmaya ve parçaları temiz tutmaya yardımcı olurlar. Aksi takdirde, bu tür parçalar motora zarar verebilir.

Hibrit araç nedir ve hibrit araç kullanımı hakkındaki yazımız ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz. 

Toyota’nız için ne tür bir yağ iyidir

Doğru viskoziteye sahip yağ bulmak çok önemlidir. Sıvının kalınlığına viskozite denir. Toyota‘nın ürettiği modern ve yeni motorlar çoğunlukla düşük viskoziteli yağlar kullanmaktadır. Bu tür yağlar, oldukça ince oldukları için kolaylıkla akarlar. Bu akıcılık,  motor bileşenleri arasında daha az sürtünmeye neden olur. Daha az sürtünmeye sahip olmak demek motorun daha az aşınma ve yıpranma yaşayacağı anlamına gelir. Öte yandan bu, yakıtın daha ekonomik kullanılmasını da sağlayacaktır. Doğru motor yağı, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Kötü ve yanlış yağ kullanımının bir sonucu olarak meydana gelecek pahalı motor onarımları için ödeme yapmanıza  gerek kalmaz. Ayrıca, arabanız daha az yakıt harcar ve bu da ek tasarruf anlamına gelir.

Toyota motorları genellikle 0W-20, 0W-30 veya 5W-30 yağ viskozitesi kullanır. Önce motorunuzun teknik özelliklerini kontrol ettiğinizden emin olduktan sonra aracınızın C1, C2 veya C3 gerektirip gerektirmediğini kontrol ediniz. Bu sınıflandırma, yağın kül içeriğine göre yapılmaktadır.

Toyota Araçlarda Hangi Yağ Kullanılmalıdır

Sentetik Motor Yağı SAE 5W-40

Toyota sentetik motor yağı, araçların ihtiyacı olan en yüksek yağlamayı karşılar. Sabit viskozite kontrolü, termal denge ve düşük sıcaklıklarda olağanüstü akışkanlık sağlayarak motorunuzu korur. Kars’ın soğuğunda ve Adana’nın sıcağında aynı korumayı sağlar.

Yarı Sentetik Motor Yağı SAE 10W-40

Toyota yarı sentetik motor yağı, yüksek performanslı motorlar için üretilmiştir. Bu tür motorlarda ihtiyaç olan en yüksek yağlamayı sağlar. Çok geniş sıcaklık aralığında çalışabilir ve motorunuzun ömrünü uzatır.

Premium Motor Yağı SAE 15W-40

Toyota premium motor yağı, motorun ilk çalışması sırasında oluşan sürtünmeyi ve sıcaklık gerilimini azaltır. Motoru aşırı sürtünmeden korur. İçerdiği özel formül sayesinde motorun metal yüzeylerini atık ve tortulardan koruyarak motorun ömrünü uzatır.

Sentetik Motor Yağı SAE 5W-30

Toyota sentetik motor yağı, araçların ihtiyacı olan en yüksek yağlamayı karşılar. Sabit viskozite kontrolü, termal denge ve düşük sıcaklıklarda olağanüstü akışkanlık sağlayarak motorunuzu korur. Kars’ın soğuğunda ve Adana’nın sıcağında aynı korumayı sağlar.

Düşük Sürtünmeli Motor Yağı SAE 0w-20 Formula xs

Toyota SAE 0w-20 motor yağı yakıt verimli motorlar ile hibrit motorların için üretilmiştir. Sentetik formülü ile motorun aşınmasını önler. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar. Düşük viskozitesi şehir içi sürüşler ve dur kalklarda motorun hassas aksamlarını korur.

Premium Motor Yağı 0w-30 C2

Toyota premium motor yağı, motorun ilk çalışması sırasında oluşan sürtünmeyi ve sıcaklık gerilimini azaltır. Motoru aşırı sürtünmeden korur. İçerdiği özel formül sayesinde dizel partikül filtreli motorların metal yüzeylerini atık ve tortulardan koruyarak motorun ömrünü uzatır.

Daima orijinal Toyota yağı kullandığınızdan emin olunuz.

error: