Yakıt Tasarrufu İçin Sürüş Teknikleri - Caraba.net
Yakıt Tasarrufu için Sürüş Teknikleri

Yakıt Tasarrufu İçin Sürüş Teknikleri

Yakıt tasarrufu için sürüş teknikleri ile her yıl binlerce TL’lık yakıt tasarrufu sağlayabilir, yol güvenliğini artırabilir ve aracınızın yıpranmasını, aşınmasını önleyebilirsiniz. Aracınızın yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını % 25’e varan oranda düşürmek için aşağıda belirttiğimiz yakıt tasarruflu sürüş tekniklerini deneyebilirsiniz.

Yavaşça hızlanın

Ne kadar çok hızlanırsanız o kadar çok yakıt harcarsınız. Trafikte gaz pedalına yavaşça basarak daha az yakıt tüketebilirsiniz. Mümkün olduğunca yakıt tasarrufu sağlamak için, aracınızı çalıştırdıktan sonra saatte 20 km hıza ulaşmak için 5 saniyenizi ayırın. Yavaş yavaş hızlanarak 20 km.ye ulaşın. Gösterge tablosunun üzerinde ağzına kadar dolu bir tas çorba olduğunu ve onu dökmeden hızlandığınızı hayal edin. Yavaş yavaş 5 saniyede.

Sabit hızınızı koruyun

Hızınız düştüğünde ve arttığında, motor gerekenden daha fazla yakıt kullanmaya başlar. Yapılan testler sonucunda, aracın hızı her 18 saniyede 75 ila 85 km arasında artırıp düşürüldüğünde yakıt kullanımının %20 oranında arttığı gözlemlenmiştir.

Koşulların izin verdiği yerlerde verimli bir sürüş için hız sabitleyici kullanın. Bununla birlikte, hızdaki küçük değişikliklerin yer çekimin işe yaradığı yerlerde avantajınıza olabileceğini unutmayın. Trafik şartlarının izin verdiği yerlerde, yokuş yukarı giderken hızınızın düşmesine izin verin, ardından yokuş aşağı giderken ivmenizi yeniden kazanın.

Trafiği tahmin edin

Trafiğin ne olacağını görmek için sürüş sırasında ileriye bakın ve aracınız ile önünüzdeki araç arasında uygun bir mesafe bırakın. Yayaların ve diğer arabaların ne yaptığını yakından inceleyerek ve bir sonraki adımda ne yapacaklarını tahmin ederek, hızınızı olabildiğince sabit tutabilir ve daha az yakıt sarfiyatı yapabilirsiniz. Hem böylelikle daha güvenli bir sürüş deneyimi de yaşamış olursunuz.

Yüksek hızlardan kaçının

Hız sınırına uyun ki yakıttan tasarruf edin. Çoğu otomobil, kamyonet, kamyonet ve SUV, saatte 90 ila 110 km arasında giderken yakıt açısından çok tasarruflu olurlar. Bu hız sınırının üzerine çıktıkça araçlar daha fazla yakıt kullanır. Özellikle turbo motorlu araçlar bu hızlandıkça çok daha fazla yakıt harcarlar.

Örneğin saatte 120 km hızla giden bir araç saatte 100 km hızla giden aynı araca göre yaklaşık % 20 daha fazla yakıt kullanır. 25 km’lik bir yolculukta, hızdaki ve yakıt tüketimindeki bu artış, seyahat sürenizi sadece iki dakika kısaltır.

Freni az kullanın

Frenlerinizi her kullandığınızda, aracın ivmesini boşa harcarsınız. Trafiğin nasıl olduğuna bakarak, yavaşlama zamanının ne zaman geleceğini genellikle önceden görebilirsiniz. Frenlerinizi kullanmak yerine ayağınızı gaz pedalından çekerek ve yavaş yavaş hızınızı düşürerek yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Aracınızı rölantide bekletmekten kaçının

Yakıt tasarrufu için sürüş teknikleri nden biri de trafik haricinde 60 saniyeden fazla bir yerde bekleyeceğiniz zaman motorunuzu kapatmaktır. 2000 cc lik motora sahip ortalama bir araç, rölantide beklediği her 10 dakikada 100 mililitre (1 çay bardağı) yakıt harcar.

Lastik basıncınızı her ay ölçün

Az şişirilmiş lastiklere sahip bir araç kullanmak, yakıt tüketimini % 4’e kadar artırabilir. Lastik basıncı standartın altında olan bir aracın lastiklerinin ömrü de ortalama 10.000 kilometre daha kısa olmaktadır. Aracınızın lastik basınç değerleri genellikle sürücü kapısının veya kapı direğinin kenarında bulunur. Eğer aracınızın lastik basıncını bilmiyorsanız lastik basınç değerlerinin anlatıldığı bu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Gereksiz ağırlık taşımayın

Aracınızın bagajından gereksiz eşyaları çıkarın. Araç ne kadar hafif olursa, aracınız o kadar az yakıt harcar. Orta segment bir arabanın yakıt tüketimi taşıdığı her 25 kilogram yük için yaklaşık olarak % 1 artar.

Tavan veya bisiklet raflarını çıkarın

Eğer aracınızın üstünde tavan ve bisiklet rafları varsa bunları kullanmadığınız zamanlarda çıkararak aracınızı modernize edin. Aerodinamik sürtünme, otoyolda yakıt tüketimini % 20’ye kadar artırabilir.

Klimayı tutumlu kullanın

Klima, bir aracın yakıt tüketimini % 20’ye kadar artırabilir. Eğer hava sıcaklığı çok soğuk veya çok sıcak değilse şehir içinde araç kullanırken pencereleri açın. Uzun yolda ise pencereler yukarı bakacak şekilde geçişli havalandırma sistemini kullanın. Klima kullanıyorsanız, yeniden sirkülasyon seçeneğini kullanın. Bu motora olan etkiyi azaltacaktır. Araç klimanızın gazının bittiğinden şüpheleniyorsanız Araçlarda Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yakıt tüketimi ekranı kullanın

Artık birçok araçta standart bir özellik olan yakıt tüketimi ekranının sağladığı geri bildirimlere göre hareket ederek yakıt tüketimini % 15 azaltabilirsiniz.

Güzerhanızı iyi belirleyin

Uzun yollar için seyahat rotanızı önceden belirleyin. Şehir içi trafikte trafik durumunu, kazaları, yol yapım çalışmalarını dinleyin. Ona göre sürüş güzergahı belirleyin. Özellikle büyük şehirlerde trafik ışıkları, kavşaklar ve kalabalık yollardan kaçının.

error: