Yeni Ehliyet Sınıfları ve Yeni Ehliyetler Hangi Araçlarda Geçerli
yeni ehliyet sınıfları

Yeni Ehliyet Sınıfları ve Yeni Ehliyetler Hangi Araçlarda Geçerli

Yeni Ehliyet Sınıfları

Bildiğiniz üzere ehliyet sistemindeki değişiklik 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi ehliyet sınıfları değişti. Yeni ehliyet sisteminde 18 adet yeni ehliyet sınıfı yer almakta. Gerek yeni ehliyet alacakları gerekse ehliyetli sürücüleri yakından ilgilendiren bu değişikliği sizler için inceledik. Yazımızda hangi sınıf ehliyetle hangi araçlar kullanılır, yeni ehliyetler hangi araçları kullanır, yeni ehliyetler yurtdışında geçerli mi, yeni ehliyet sisteminde yaş sınırları nedir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Eski ve Yeni Ehliyet Sistemi Arasındaki Farklar

 

2015 yılında yapılan ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren değişiklikle bazı ehliyet sınıflarının yaş sınırlaması değiştirildi. Bazı ehliyet sınıfları içinse deneyim şartı getirildi. Örnek verecek olursak eskiden B sınıfı ehliyetli bir sürücü minibüs kullanabilirken bu değişiklikten sonra B sınıfı ehliyetli bir sürücünün minibüs kullanabilmesi için deneyim şartı da aranmakta.

Yeni düzenleme ile yaş sınırlarında da değişikliğe gidildi. Örneğin M sınıfı ehliyeti almak için gereken yaş sınırı 16‘ya düşürüldü. Motosiklet ehliyetleri de yeni yapılan düzenlemeden payını aldı. Daha önce A1 ve A2 şeklinde iki sınıf olan motosiklet ehliyetleri yeni düzenleme M, A, A1 ve A2 olmak üzere dört sınıfa ayrıldı.

Bir diğer değişiklik ise ehliyetlerin otomatik vites ve manuel vites olarak için ayrı ayrı başvuru yapılabilmesi oldu.

Yeni düzenleme ile güncellenen ehliyetlerin sınıflandırmaları şu şekilde:

M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı ehliyet MOPED dediğimiz yani motorlu bisiklet kullanmak için gerekli olan ehliyet türü. En çok saatte 45 km hız yapabilen, içten yanmalı motoru olan, silindir hacmi en fazla 50 cm3 olan iki tekerlekli araçlar ile azami nominal güç çıkışı 4 kw’ı geçmeyen iki tekerlekli elektrik motorlu araçların sürücüleri M sınıfı ehliyet almak zorundalar.

Herhangi bir ehliyeti olan kişi M ehliyetine de sahip olmuş oluyor. Yani ehliyetli kişilerin ayrıca M sınıfı ehliyet almasına gerek yok. Ama hiç ehliyeti olmayan kişiler yukarda bahsettiğimiz özelliklerdeki motorlu araçları kullanmak için M sınıfı ehliyet almak zorundalar. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 16’dır.

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 sınıfı da bir tür motosiklet ehliyeti. Motor silindir hacmi en fazla 125 cm3 olan, gücü 11 kw’ı geçmeyen ve gücünün ağırlığına oranı 1/10’dan fazla olmayan iki tekerlekli motosiklet sürücüleri A1 sınıfı ehliyeti almak zorunda. Bu sınıf ehliyete sahip kişiler M sınıfı ehliyet gereken motosikletleri de kullanabilmektedirler. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 16’dır.

Araçlardaki uyarı lambalarının anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

araba arıza ışıklarının anlamları

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 sınıfı da bir tür motosiklet ehliyeti. Motor gücü 35 kw’ı geçmeyen ve gücünün ağırlığına oranı 2/10’dan fazla olmayan iki tekerlekli motosiklet sürücüleri A2 sınıfı ehliyeti almak zorunda. Bu sınıf ehliyete sahip kişiler A1 ve M sınıfı ehliyet gereken motosikletleri de kullanabilmektedirler. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

A Sınıfı Ehliyet

A sınıfı da bir tür motosiklet ehliyeti. Motor gücü 35 kw ve üstü olan, gücünün ağırlığına oranı 2/10’dan fazla olan iki tekerlekli motosiklet sürücüleri A sınıfı ehliyeti almak zorunda. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 20 ancak 24 yaşını doldurmayan sürücüler için en az iki yıllık A2 ehliyetine sahip olma şartı aranmakta. 24 yaş üstü için herhangi bir şart aranmamakta. Bu sınıf ehliyete sahip kişiler A2, A1 ve M sınıfı ehliyet gereken motosikletleri de kullanabilmektedirler.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı ehliyet, motor gücü 15 kw’ı, ağırlığı ise 400 kg geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacak sürücüler için geçerli. Eğer kullanılacak araç yük taşıyacaksa ağırlık 550 kg olarak ele alınmakta. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı ehliyet en çok kullanılan ve sahip olunan ehliyet türüdür. Otomobilleri ve kamyonetleri kullanabilmek için B sınıfı ehliyet gereklidir. Yeni düzenlemeden önce B sınıfı ehliyete sahip sürücüler minibüs kullanabiliyorlarken yeni düzenleme sonrasında minibüs kullanabilmek için önce B sınıfı ehliyet alınması daha sonra da D1 sınıfı ehliyet alınması gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip bir kişi M, B1 ve F sınıfı ehliyete sahip sürücülerin kullandığı araçları ve azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

BE Sınıfı Ehliyet

BE sınıfı ehliyet, B sınıfı ehliyetin kullandığı araçlarla beraber yük taşıyacak olan sürücülere verilmektedir. B sınıfı ehliyeti bulunmayan sürücüler BE sınıfı ehliyete sahip olamaz. BE sınıfı ehliyet alabilmek için B sınıfı ehliyete sahip olmak dışında herhangi bir şart aranmaz.

B sınıfı ehliyet ile BE sınıfı ehliyet için yaş sınırı aynıdır (18 yaş). Ancak yük taşımacılığı yapılacak aracın römorkunun ağırlığının 3.500 kg dan fazla olmaması gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfına sahip bir sürücü M, B1, B ve F ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir.

C1 Sınıfı Ehliyet

C1 sınıf ehliyet, ağırlığı 3.500-7.500 kg arasındaki çekici ve kamyonların kullanılması için gereken ehliyettir. Bu ehliyet türü için de yaş sınırı 18’dir. Başkaca bir şart aranmaz. C1 sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M, B1, B ve F ehliyet sınıfları na ait her türlü aracı kullanabilir.

C1E Sınıfı Ehliyet

C1E sınıf ehliyetli sürücü ağırlığı 750 kg’ı geçen römorklu araçları kullanabilir. Ayrıca, katar ağırlığı 12 tonu geçmeyen birleşik araçlar, B sınıfı ehliyetli araçlara takılan ve yük ağırlığı 3.500 kg’dan fazla olmayan araçlar C1E ehliyet sınıfının kapsamı içinde yer alır. Bu sınıf ehliyete sahip olmak için önce C1 sınıfı ehliyete alınması gerekir. C1E sınıf ehliyeti olan bir sürücü B, B1, BE, C1, F ve M ehliyet sınıfları nın kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

C Sınıfı Ehliyet

C sınıfı ehliyet, kamyon ve çekici kullanmak isteyen kişilere verilmektedir. C sınıfı ehliyete sahip olabilmek için en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. C sınıfı ehliyeti olan bir sürücü B1, B, C1, F ve M ehliyet sınıfları nın kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 21’dir.

CE Sınıfı Ehliyet

C sınıfı ehliyete sahip sürücülerin kullanmış olduğu araçlara ağırlığı 750 kg’ı geçen römorkların takılarak kullanabilmesi için CE sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir. Bu sınıf ehliyetlere halk arasında tır ehliyeti de denmektedir. CE sınıf ehliyete sahip bir sürücü M, B1, B, BE, C1, C, C1E ve F ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedirler. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 21’dir.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıfı ehliyete sahip sürücüler araçtaki koltuk sayısı (sürücü koltuğu dahil) 17 ve aşağısında olan araçları kullanabilmektedirler. Halk arasında minibüs ehliyeti olarak da adlandırılır. D1 sınıfı ehliyet almak için en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. D1 sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M, B, B1 ve F ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 21’dir.

D1E Sınıfı Ehliyet

D1 sınıfı ehliyete sahip sürücüler 750 kg’ı geçen römork takan ve koltuk sayısı (sürücü koltuğu dahil) 17 olan araçları kullanabilmektedirler. Bu ehliyete sahip olmak için en az D1 sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. D1E sınıfı ehliyete sahip bir sürücü B, B1, BE, D1 ve M ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 21’dir.

D Sınıfı Ehliyet

D sınıfı ehliyete sahip sürücüler koltuk sayısı 18’den fazla olan araçları kullanabilmektedirler. Halk arasında otobüs ehliyeti olarak da bilinmektedir. Bu ehliyete sahip olmak için B sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. D sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M, B, B1, D1 ve F ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 24’dir.

DE Sınıfı Ehliyet

DE sınıf ehliyete sahip sürücüler D sınıfı ehliyet ile kullanılabilen araçların arkasına 750 kg’ı geçen römorkların takılması halinde bu araçları da kullanabilmektedirler. Bu ehliyete sahip olmak için en az D sınıfı bir ehliyete sahip olunması gerekmektedir. DE sınıfı ehliyete sahip bir sürücü B, B1, BE, D, D1, M, D1E ve F ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 24’dir.

F Sınıfı Ehliyet

F sınıfı ehliyete sahip sürücüler traktör kullanabilmektedir. F sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M ehliyet sınıfının kullandığı araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

G Sınıfı Ehliyet

G sınıfı ehliyete sahip sürücüler iş makineleri kullanabilmektedir. F sınıfı ehliyete sahip bir sürücü M ehliyet sınıfının kullandığı araçları kullanabilmektedir. Bu ehliyet türü için yaş sınırı 18’dir.

H Sınıfı Ehliyet

H sınıfı ehliyet yalnızca engelli sürücülere verilmektedir.

NOT: 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme ile sürücü adayları ehliyet kurslarına başvuru sırasında manuel vites veya otomatik vites seçeneklerini seçebilmektedir. Ancak otomatik vites seçeneğini seçerek ehliyetini bu şekilde alan sürücülerin ehliyetlerine “Otomatik vitesle araba kullanır.” ibaresi konmaktadır. Bu tür ehliyete sahip olan sürücüler manuel vitesli araba kullanamazlar.

ÖZETLEYECEK OLURSAK;

EHLİYET SINIFI TABLOSU

 • M: Motorlu bisiklet ehliyetidir.
 • A1,A2 ve A :Motosiklet ehliyetidir.
 • B1 :ATV olarak bilinen dört tekerlekli motosiklet ehliyetidir.
 • B: Otomobil ve kamyonet ehliyetidir.
 • D1: Minibüs ehliyetidir.
 • C1,C : Kamyon ehliyetidir.
 • D, DE: Otobüs ehliyetidir.
 • CE: Tır ehliyetidir.
 • F: Traktör ehliyetidir.
 • G: İş makinası ehliyetidir.
 • H: Engelli sürücü ehliyetidir.

EHLİYET SINIFI YAŞ TABLOSU

 • 16 YAŞ ŞARTI: M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler için
 • 18 YAŞ ŞARTI: A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için
 • 20 YAŞ ŞARTI: A
 • 21 YAŞ ŞARTI: C, CE, D1 ve D1E sınıfı sınıfı ehliyetler için
 • 24 YAŞ ŞARTI: D ve DE sınıfı ehliyetler için

error: